Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pararescue Jumpers - oszpejowanie


Recommended Posts

Czołem. Wertowałem , wertowałem i nigdzie nie znalazłem.

Wie ktoś może jakich uprzęży wspinaczkowych używają PJ-e ? Na zdjęciach widać sporo Petzla i DMM-a.

Natomiast mój były szkoleniowiec twierdzi, że w Bawraii na ćwiczeniach widział ratowników oszpejowanych Sprzętem Mamuta.

Jest ktoś w stanie pomóc ?

 

 

 

 

 

Ogólnie zachęcam do dyskusji na temat formacji z tematu.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Czołem !

Skoro zacząłem to będę może kontynuował ;) . Zatem przechodząc do meritum i bardzo skrótowo :

Pararescue Jumpers - http://www.pararescue.com - ( slangowo "Pedros" ) - PJ, to jednostki podległe dowództwu wojsk lotniczych armii USA ( a dokładniej AFSOC - http://www.special-ops.pl/leksykon/id259,united-states-air-force-special-operations-command-afsoc ). Ich logo przedstawia anioła obejmującego rękoma nasz glob, a to wszystko na tle spadochronu na którym mamy napisane "USAF Pararescue". Dół logotypu jest udekorowany szarfą z wypisanymi na niej słowami tworzącymi motto ratowników : THAT OTHERS MAY LIVE. http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQO-v2v4RpGSncye6XXqqGUJ7BhV6CmDFTntAxj2LWHUKxx-GZCXYKmk9SsFA

Do podstawowych zadań formacji jest przeprowadzanie akji poszukiwawczo ratowniczych załóg zestrzelonych aparatów latających ( zarówno na lądzie jak i w wodzie ) z uwzględnieniem bliskiego kontaktu ogniowego z przeciwnikiem ( dlatego częstokroć korzystają z wyposażenia które kojarzymy raczej ze specjalsami ). Nie oznacza to zamknięcia się na współpracę z innymi mediami "siłowo negocjacyjnymi". Z racji rozległego wyszkolenia ( spadochronowe, nurkowe, techniki linowe, górskie oraz naprawdę dobre podstawy ogniowe ) PJ angażuje się również do udzielania wsparcia jednostkom SEAL, Ranger czy innym formacjom działających na terenie potencjalnego przeciwnika. Rzecz jasna wykorzystuje się ich również do niebojowych operacji militarnych - jedną z ich ciekawszych ról było odzyskiwanie astronautów kończących swoje misje w wodach oceanów. Zespoły PJ'ów z racji swych kwalifikacji, wyposażenia oraz wsparcia są wykorzystywane często do zadań cywilnych. I tak np używano ich jako ratowników po przejściu huraganu "Katrina". Pomagali ludności cywilnej po trzęsieniu ziemi na Haiti.

Na temat historii nie będe się rozpisywał bo tego jest mnóstwo i wygooglanie tego to 15 sekund.

Przejdę może do osprzętowienia.

Zadałem pytanie o szpej wspinaczkowy. Sprawa jest nieco skomplikowana, ponieważ jednostki używają miszmaszu sprzętowego otrzymując sprzęt w zależności od specyfiki zadania jakie się przed nimi stawia . Z grubsza rzecz ujmując: znajdziemy na ich tyłkach zarówno taternicze uprzęże Petzla, Black Diamonda jak i jednoczęściowe, wielopunktowe uprzęże Petla. Często chłopaki biegają też w stosunkowo słabo u nas znanym szpeju Arcteryxa ( głównie z serii 300 ) i Misty Mountains ( na części zdjęć widać coś na kształt pancernego modelu "Fudges" ale łba sobie uciąć nei dam ) . Dorzućmy do tego gamę karabinków DMM i Mammotha dodajmy oprzyrządowanie ( krolle, ósemki, drabinki / rolki ) petzla i mamy komplet.

Jutro równie zgrubnie o umundurowaniu.

Pozdrawiam.

 

 

P.S.

Jak coś - pisać, poprawiać i komentować. Może nam się uda coś foremnego wysmażyć.

Edited by danesz
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...