Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Domyślam się, że komunikacja radiowa tutaj leży totalnie. Na military days posługiwaliśmy się takim skryptem, jak mniemam nie wszyscy go widzieli, a większość nie wiedziała o jego istnieniu ; )

 

Że nie wszyscy chcą przełazić przez tony linków zrobię tu sklejkę własnych widziemisiów i materiału z neta ; )

 

Gdynia Military Days   
27.08.2011                            ŚCIŚLE TAJNE


W przypadku wykrycia przez nieprzyjaciela niezwłocznie zniszczyć



*********************			  
** KODY OPERACYJNE **			   
*********************			   

godz.   KANDAHAR 1        SZAKAL 7

0800

ALFA JULIETT  *  KILO INDIA	                

1000     				                                
ECHO DELTA    *  INDIA NOVEMBER            

1200					                                
SIERRA TANGO  *  WHISKEY PAPA              

1400					                                
YANKEE VICTOR * ZULU OSCAR	                

1600
TANGO DELTA   * INDIA XRAY           

1800
HOTEL INDIA   *	CHARLIE FOXTROT

MHz              -kHz-
44 MIKE       0 BRAVO   00 WHISKEY
45 OSCAR	  1 DELTA   25 YANKEE
46 QUEBEC     2 FOXTROT 50 SIERRA
47 SIERRA     3 HOTEEL  75 PAPA
48 UNIFORM    4 JULIETT
49 VICTOR     5 LIMA
50 ZULU       6 KILO
51 XRAY       7 INDIA
52 ALFA       8 GOLF
53 CHARLIE    9 ECHO     PASMO WYWOŁANIA: VICTOR BRAVO WHISKEY
Wywołanie do autoryzacji:

"11 ALFA TU ZERO ALFA, AUTORYZUJ DELTA - BRAVO, ODBIÓR"

odzew:

"ZERO ALFA TU 11 ALFA AUTORYZUJE CHARLIE - XRAY ODBIÓR"

 

Co nas interesuje:

 

· Przeciwnik słucha zawsze i przechwytuje każdą transmisję

· Łączność jest nawiązywana na najniższej możliwej mocy

· Łączność jest wykonywana w najkrótszym możliwym okresie

· Oddział jest zawsze na nasłuchu radiowym wskazanej przez HQ częstotliwości

· Nazwiska, imiona nigdy nie są podawane przez radio

· Nazwy miejscowości, punkty charakterystyczne nigdy nie są podawane otwartym tekstem

· Nie używa się słów „Proszę” , „Przepraszam”, „Powtórz”

· Przekazywane informacje są zwięzłe i ścisłe – nie pozwalają na dwuznaczną interpretację.

 

By móc prawidłowo prowadzić komunikację radiową należy pamiętać o:

 

- używaniu alfabetu NATO w sytuacji gdy literujemy,

- właściwym sposobie wymowy liczb,

- słowach kluczowych,

- zalecanych sformułowaniach.

 

Podczas literowania lub w sytuacji, gdy w komunikacji używamy pojedynczych liter używamy alfabetu NATO.

 

Istnieją rożne sposoby wywoływania i odpowiedzi. I tak wyróżniamy:

 

1) wywołanie jednostkowe

nadawanie/odpowiedź wg wzoru:

nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

skrócona odpowiedź:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

wywołanie: Puchatek TU Kłapouchy, ODBIÓR

odpowiedź: Kłapouchy TU Puchatek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Puchatek, ODBIÓR

 

2) wywołanie szeregowe - nawiązanie łączności z kilkoma radiostacjami

wywołanie wg wzoru:

nazwa wywoływanej radiostacji (każda nazwa wywoływanej radiostacji wymieniana jest 1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

odpowiedź wg wzoru (tak samo odpowiada każda wywoływana radiostacja):

nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

skrócona odpowiedź:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

wywołanie:

Kłapouchy Kangurek TU Padalec ODBIÓR

odpowiedź:

Padalec TU Kłapouchy, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kłapouchy, ODBIÓR

Padalec TU Kangurek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kangurek, ODBIÓR

 

3) wywołanie do wszystkich

nadawanie wg wzoru:

nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowa DO WSZYSTKICH (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

odpowiedź wg wzoru (tak samo odpowiada każda wywoływana radiostacja):

nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

skrócona odpowiedź:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

wywołanie:

Padalec DO WSZYSTKICH, ODBIÓR

odpowiedź:

Padalec TU Kłapouchy, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kłapouchy, ODBIÓR

Padalec TU Kangurek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kangurek, ODBIÓR

Padalec Tu Puchatek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Puchatek, ODBIÓR

 

4) wywołanie do wszystkich z wyłączeniem

nadawanie wg wzoru:

nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowa DO WSZYSTKICH (1 raz) + słowo Z WYJĄTKIEM + nazwa wyłączonej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

odpowiedź wg wzoru (tak samo odpowiada każda wywoływana radiostacja):

nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

skrócona odpowiedź:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

wywołanie:

Padalec DO WSZYSTKICH Z WYJĄTKIEM Puchatka, ODBIÓR

odpowiedź:

Padalec TU Kłapouchy, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kłapouchy, ODBIÓR

Padalec TU Kangurek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kangurek, ODBIÓR

 

5) wywołanie rozszerzone (np. podczas zakłóceń)

nadawanie/ odpowiedź wg wzoru:

nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (2 razy)

skrócona odpowiedź:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (2 razy)

 

Przykład:

wywołanie:

Puchatek TU Kłapouchy, Puchatek TU Kłapouchy, ODBIÓR, ODBIÓR

odpowiedź:

Kłapouchy TU Puchatek, Kłapouchy TU Puchatek, ODBIÓR, ODBIÓR

lub w skrócie: TU Puchatek, TU Puchatek, ODBIÓR, ODBIÓR

 

 

Jednolite zastosowanie wszystkich wymienionych powyżej reguł pozwala na komunikowanie się bez przeszkód. Przy tym wyróżnia się (oczywiście dla jasności wszystko zostanie wyjaśnione na przykładach):

 

 

1) rozpoczęcie nadawania i kontrola zrozumienia nadawanego komunikatu:

wywołanie:

Padalec DO WSZYSTKICH, jak mnie słyszycie, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kłapouchy, słyszę cię dobrze, ODBIÓR

TU Kangurek, słyszę cię źle, ODBIÓR

 

2) nadanie meldunku radiowego:

wywołanie:

Kłapouchy TU Padalec, meldunek K, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kłapouchy ODBIÓR

 

wywołanie:

TU Padalec, ALFA dwa siedem cztery trzy DELTA, Przerwa, KLR i VUZ przy RL TA WS, zameldować o wykonaniu, Przerwa, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kłapouchy, zrozumiałem, ODBIÓR

 

3) prowadzenie rozmowy przez radiostację:

wywołanie:

Kangurek TU Padalec ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kangurek ODBIÓR

 

wywołanie:

TU Padalec, melduję zajęcie pozycji na północ od owczarni, ODBIÓR

odpowiedź:

Tu Kangurek, zrozumiałem, KONIEC

 

4) komunikację przy zakłóceniach:

wywołanie:

Kangurek, TU Padalec, mów dwa razy, ODBIÓR

odpowiedź:

Padalec TU Kangurek, Padalec TU Kangurek, mówię dwa razy, meldunek, meldunek…, ODBIÓR, ODBIÓR

 

5) sprostowanie błędu:

wywołanie:

Kangurek, TU Padalec, meldunek: dwa pięć osiem……, koryguję: dwa pięć siedem trzy zero, ODBIÓR

 

6) zapytanie zwrotne w znaczeniu powtórzenia konkretnego słowa albo zwrotu:

wywołanie:

Kangurek TU Padalec, powtórzcie słowo po słowie…, ODBIÓR

odpowiedź:

Padalec, TU Kangurek, powtarzam słowo po słowie….: nad, literuję: NOVEMBER ALFA DELTA, ODBIÓR

 

7) powtórzenie w celu porównania:

wywołanie:

Kangurek TU Padalec, powtórzcie w celu porównania, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kangurek, powtarzam w celu porównania: powtórzenie treści meldunku, ODBIÓR

 

8) przekazanie dalej meldunku radiowego:

wywołanie:

Kangurek TU Kłapouchy, podaję meldunek, przekaż dalej do Padalca: wysadź ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

odpowiedź:

Padalec, TU Kangurek, podaję meldunek od Kłapouchego: wysadź ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

TU Padalec, zrozumiałem, KONIEC

 

9) anulowanie meldunku radiowego:

wywołanie:

Kangurek TU Padalec, anuluję meldunek K: dwa siedem cztery trzy DELTA, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kangurek, zrozumiałem, KONIEC

 

10) potwierdzenie otrzymania meldunku radiowego:

wywołanie:

Kłapouchy TU Padalec, potwierdzam otrzymanie meldunku: dwa siedem trzy osiem HOTEL o jeden dwa zero siedem, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kłapouchy, zrozumiałem, ODBIÓR

 

11) pojawienie się nowej grupy uczestników:

wywołanie:

Padalec TU Prosiaczek, Prosiaczek od teraz nowy uczestnik, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Padalec, jak brzmi hasło dla ...., ODBIÓR

 

12) odmeldowanie się nowego uczestnika:

wywołanie:

Padalec TU Kłapouchy, odmeldowuję się, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Padalec, zrozumiałem, KONIEC

 

13) ponowne zameldowanie się członka:

wywołanie:

Padalec TU Kłapouchy, melduję się ponownie, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Padalec, jak brzmi hasło dla ZULU, ODBIÓR

 

14) rozkaz by się rozłączyć:

wywołanie:

Padalec do wszystkich, rozłączcie się, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kangurek, rozłączam się, ODBIÓR

TU Kłapouchy, rozłączam się, ODBIÓR

 

15) zmiana częstotliwości:

wywołanie:

Zmiana częstotliwości na BRAVO, TU Padalec, KONIEC

 

16) Zapytanie – Odpowiedź – Autentyfikacja (na podstawie tabeli):

wywołanie:

Kłapouchy TU Padalec, jak brzmi hasło dla XRAY

[Kłapouchy sprawdza odpowiedź w ważnej na dany czas/okres tabeli haseł i podaje ją (hasło)]

odpowiedź:

Padalec TU Kłapouchy, hasło brzmi: FW, ST, CD, ODBIÓR

Padalec sprawdza tożsamość odbiorcy. Jeśli hasło jest prawidłowe to odpowiedź brzmi:

TU Padalec, zrozumiałem, KONIEC

 

 

SPOSOBY NADAWANIA KOMEND I MELDUNKÓW

 

Na koniec jeszcze kilka przykładów jak nadawać komendy i meldunki…

1) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu indywidualnego

nadawanie wg zasady:

nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + treść komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

odpowiedź wg zasady:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ZROZUMIAŁEM lub powtórzenie treści komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

nadawanie:

Puchatek TU Kłapouchy, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Kłapouchy, ZROZUMIAŁEM, ODBIÓR

lub

TU Kłapouchy, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

 

2) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu okólnikowego bez potwierdzenia odbioru odbywa się wg zasady:

kryptonim okólnikowy (3 razy) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + treść komendy (2 razy) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

Zwierzyna Zwierzyna Zwierzyna, TU Padalec, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

 

3) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu okólnikowego z potwierdzeniem odbioru

nadawanie wg zasady:

kryptonim okólnikowy (3 razy) + treść komendy (2 razy) + słowo ODBIÓR (1 raz)

odpowiedź wg zasady:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ZROZUMIAŁEM lub powtórzenie treści komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

nadawanie:

Zwierzyna Zwierzyna Zwierzyna, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Puchatek, ZROZUMIAŁEM, ODBIÓR

TU Kłapouchy, ZROZUMIAŁEM, ODBIÓR

TU Kangurek, ZROZUMIAŁEM, ODBIÓR

lub

TU Puchatek, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

TU Kłapouchy, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

TU Kangurek, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

 

4) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu okólnikowego ze sprawdzeniem zwrotnym przez wszystkie radiostacje

nadawanie wg zasady:

kryptonim okólnikowy (3 razy) + treść komendy (2 razy) + słowo POWTÓRZYĆ (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

odpowiedź wg zasady:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + treść komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

nadawanie:

Zwierzyna Zwierzyna Zwierzyna, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, POWTÓRZYĆ, ODBIÓR

odpowiedź:

TU Puchatek, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

TU Kłapouchy, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

TU Kangurek, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

 

5) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu okólnikowego ze sprawdzeniem zwrotnym przez własne radiostacje

nadawanie wg zasady:

kryptonim okólnikowy (3 razy) + treść komendy (2 razy) + słowo POWTARZAJĄ i nazwa radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

odpowiedź wg zasady:

słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + treść komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

 

Przykład:

nadawanie:

Zwierzyna Zwierzyna Zwierzyna, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, POWTARZAJĄ Zwierzyna ODBIÓR

odpowiedź:

TU Puchatek, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

TU Kłapouchy, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

TU Kangurek, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

 

 

 

Mam nadzieję, że po raz kolejny udało mi się przybliżyć Wam trochę informacji o wyposażeniu Bundeswehry, tym razem radiostacji dostępnych na rynku wtórnym, będących jeszcze częściowo w użyciu , oraz podstawowe zasady ich prawidłowego wykorzystania w komunikacji radiowej. Kolejna porcja wiedzy o armii RFN już niebawem.

 

 

Legenda do podanych kryptonimów w przykładach:

Puchatek, Kłapouchy, Kangurek, Padalec, Prosiaczek – kryptonimy indywidualne

Zwierzyna – kryptonim okólnikowy

C.D.N. + będa jeszcze poprawki

Link to post
Share on other sites

http://www.globalsecurity.org/military/library/report/call/call_10-33.pdf

HANDBOOK RADIO OPERATOR
Tactics, Technicques, and Procedures

U.S. UNCLASSIFIED
REL NATO, GCTF, ISAF, MCFI, ABCA
For official use only

 

Miłej lektury : )

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Wiesz, ja raz trzepanie chaty przez policję miałem, bo podobno handlowałem bronią (jakaś super sąsiadka chyba tak uważała, nawet nie wiem skąd- jak noszę karabin bez pokrowca na zewnątrz, to max 5-10m z klatki do samochodu). Widocznie wystarczyło. A upierdliwy gliniarz, gdyby nie miał do czego, to właśnie przyczepił by się do takiego radyjka...

Link to post
Share on other sites

W takie radyjko można bez problemu wpakować PMR i wszystko jest legalnie :icon_biggrin:

O.o

powiedz chłopie, że żartujesz, chcesz wybebeszać zajebistą jak na tamte czasy elektronikę? PMR do środka? Chcesz targać 3 kilogramowego kloca dla 100m zasięgu w gęstszym lesie? Wybebeszysz radyjko i co z elektroniką zrobisz, wyrzucisz? Groza...

 

<edit>

pomijam fakt jak chcesz podłączyć zmianę kanałów z PMR do przełączników na RF10 ;]

</edit>

 

Ale za samo posiadanie chyba nic Ci nie mogą zrobić. Zakazane jest chyba tylko nadawanie. Ale niech lepiej węgorz przedstawi dokładniej całą sprawę :icon_razz2:

posiadać mogę cały magazyn radyjek na wszystkie możliwe częstotliwości. Włączać mogę, nie mogę jedynie nadawać. Posiadanie (w przeciwieństwie do np. zielonego) jest legalne ;-)

 

Nie no, klimat ogólnie jest :D

Jak do Was wpadniemy, to je na pewno "zgwałcimy" :P (Węgorz nie czytaj tego!)

A bawcie się radyjkami, mnie smuci bardziej to, jak rzadko mam okazję je odpalić w terenie, a jeszcze rzadziej ustawić antenę kierunkową na azymut...

 

A upierdliwy gliniarz, gdyby nie miał do czego, to właśnie przyczepił by się do takiego radyjka...

Jak nie będziesz zakłócać pracy radiolatarni przy najbliższym lotnisku wstrzeliwując się w częstotliwość, dopóki nie przyślą wozu z pelengatorem, dopóty masz święty spokój.

 

Poza wszystkim, wszystkie vadameca, protokoły itd. by uniknąć wykrycia wyraźnie zaznaczają:

nadawać z najniższą możliwą mocą dla uzyskania łączności w naszym przypadku moc mamy stałą na poziomie 1,5W, lecz są 4 anteny. Dla zapewnienia łączności pomiędzy jedną grupą "gdzieś w terenie", drugą dajmy na to na wzgórzu, przy założeniu że anteny się widzą to logiczne będzie, iż wepniemy najkrótsze drutowe. W momencie próby uzyskania łączności pomiędzy grupą, a dajmy na to z TOC 8km dalej, przerzucimy antenę przez gałąź 4 metry wyżej. Logiczne? :)

nadawać jak najkrócej nie muszę chyba wyjaśniać

 

myślę, że na te konkretnie warunki to absolutnie wystarczające parametry, chyba że komuś się będzie chciało bawić w kodowanie i procedurki - było by mi niezmiernie miło.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Gdybym miał taką radiostację to bym tego nie zrobił, bo po co - a jakby działała to już ogóle.

 

Zresztą nawet jak wpakujesz tam PMR to zasięg radia się nie zmieni, tylko pozostanie taki sam - w moim przypadku było by to 10-12km, na nasze warunki z palcem we dupie styknie :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites
Zresztą nawet jak wpakujesz tam PMR to zasięg radia się nie zmieni, tylko pozostanie taki sam - w moim przypadku było by to 10-12km, na nasze warunki z palcem we dupie styknie :icon_biggrin:

 

10-12 km na PMR?

Zasięg radia się nie zmieni? Po pierwsze różnice freq. 43-52MHz a pmrkowe 446MHz, różnica w mocy ( PMR 0,5W RF10 1,5W ), dobór anten... I powiedz mi jaką PMRką wyciągniesz twoje upragnione 10-12 kilometrów!

 

Pacze... Pacze... I już nie wiem co ja pacze.

Link to post
Share on other sites

Heheheh, z Jackiem mamy INTEK MT3030 i na 10km działały bez problemu :icon_razz2:

 

Nie uwierzę póki nie zobaczę, chyba że staliście na łysych pagórkach które były te 10km od siebie, bo radio ma 7cm heli jako antenę. MT4040 już by było fajniejsze, bo można je odblokować do 1,5W mocy, choć to nie moc jest najważniejsza.

Jak mierzyłeś ten zasięg, na oko? d:

 

edyta:

znalazłem ofertę w sieci na mt3030. To, że sprzedający pisze "Komplet radiotelefonów Intek MT-3030 zasięg 12km" nie znaczy że faktycznie mają zasięg 12km ;]

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

W lesie to było :icon_razz2:

 

Zastanawiałem się nad MT4040, ale bardziej mi podpasowała MT3030.

 

Mają one do 12km zasięgu. Ale zdarzają się wyjątki. Ja moim radiem ściągam taksówkarzy z drugiego końca miasta i innych dziabongów, także 10km spokojnieuciągnie :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

W lesie to było :icon_razz2:

 

Zastanawiałem się nad MT4040, ale bardziej mi podpasowała MT3030.

 

Mają one do 12km zasięgu. Ale zdarzają się wyjątki. Ja moim radiem ściągam taksówkarzy z drugiego końca miasta i innych dziabongów, także 10km spokojnieuciągnie :icon_biggrin:

 

Mhm... pomijając, że radiostacje taksówkarzy nie pracują w 446MHz, bynajmniej nigdy takowej informacji nie spotkałem, powiedz że jeszcze intekiem ściągasz policję i straż miejską.

Link to post
Share on other sites

W lesie to było :icon_razz2:

 

Zastanawiałem się nad MT4040, ale bardziej mi podpasowała MT3030.

 

Mają one do 12km zasięgu. Ale zdarzają się wyjątki. Ja moim radiem ściągam taksówkarzy z drugiego końca miasta i innych dziabongów, także 10km spokojnieuciągnie :icon_biggrin:

 

<ironia>A ja swoim zabawkowym walkie talkie łapałem szyfrowane kanały wojskowe z pobliskiego lotniska.</ironia> xDDD

 

Niezłe bajeczki wymyślasz :P

 

Tak jak węgorz pisze, na terenie otwartym przy idealnych warunkach ciężko jest uzyskać taki zasięg na paśmie PMR. A Co dopiero w terenie zabudowanym, i jeszcze żeby ściągać taksówkarzy z drugiego końca miasta. O tym, że to całkiem inne pasmo już nie wspominam :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites

<ironia>A ja swoim zabawkowym walkie talkie łapałem szyfrowane kanały wojskowe z pobliskiego lotniska.</ironia> xDDD

Zazdroszczę Ci :icon_razz2:

 

Niezłe bajeczki wymyślasz :P

Nie prawda :icon_razz2:

 

Tak jak węgorz pisze, na terenie otwartym przy idealnych warunkach ciężko jest uzyskać taki zasięg na paśmie PMR. A Co dopiero w terenie zabudowanym, i jeszcze żeby ściągać taksówkarzy z drugiego końca miasta. O tym, że to całkiem inne pasmo już nie wspominam :icon_razz2:

No masz Ci los ...
Link to post
Share on other sites

Część taksówkarzy, ochroniarzy i ludków z castoram itd, używa właśnie PMR. Jak rozładowuje baterie i włączam "scan" to różne rzeczy słychować.

 

Z tym zasięgiem, to Tomek trochę przesadził. Może gdy kiedyś w lesie się Nam z Tokarem zgubił (a zgubili się :D) to wydawało się że byli dość daleko. Jako ciekawostkę, mogę jedynie dodać, że będąc w Lubniewicach, miałem lepszy zasięg w pmr, stając przy maszcie przesyłowym, czy jak to się tam zwie :P

 

Węgorz- czytałem gdzieś że da radę te inteki przerobić na 4W. Co o tym powiesz ? Da radę ?

Link to post
Share on other sites

one nie mają w środku zworek, które wystarczy przestawić by odblokować wyższą moc? I bym blokadę szumu odrobinę skręcił, jak w środku byłby od tego potencjometr montażowy. Zaznaczę tylko, że nie rozkręcałem jeszcze mt4040 więc mogę się mylić.

 

Część taksówkarzy, ochroniarzy i ludków z castoram itd, używa właśnie PMR. Jak rozładowuje baterie i włączam "scan" to różne rzeczy słychować.

Ale nie powiesz mi, że taksiarz mający radio z dopiętym terminalem, a całość pod akumulatorem samochodowym łączy się "z bazą" za pomocą PMR :D

 

Jako ciekawostkę, mogę jedynie dodać, że będąc w Lubniewicach, miałem lepszy zasięg w pmr, stając przy maszcie przesyłowym, czy jak to się tam zwie :P

Bo maszt posłużył jako zajebista przeciwwaga i stąd chwilowa lepsza łączność?

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

A gdybym podesłał Ci swojego inteka, to czy ewentualnie byś chciał się w to pobawić ? :)

 

Ale nie powiesz mi, że taksiarz mający radio z dopiętym terminalem, a całość pod akumulatorem samochodowym łączy się "z bazą" za pomocą PMR :D

 

Tego nie powiem :P

 

 

Bo maszt posłużył jako zajebista przeciwwaga i stąd chwilowa lepsza łączność?

 

Nie wiem ? Ja jestem zielony jeśli o takie rzeczy chodzi, więc pewnie gdybyś mi nawet powiedział że to sprawa prądu płynącego po czymś takim/ materiału z jakiego jest wykonane/ wysokości/ koloru farby- możliwe że bym uwierzył :D

Edited by Jacek GROT
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...