Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Laserowy wskaźnik celu - ustawienie


Recommended Posts

Witam,

 

Uległem modzie, nie zweryfikowanej jeszcze na polu walki, obłożenia moich replik różnymi kolimatorami, celownikami holograficznymi i laserowymi wskaźnikami celu.

Jak znam życie po pierwszej strzelance połowa tego zniknie z repliki, a druga połowa będzie wymieniona na coś sensownego ale póki co mam parę pytań.

W czasie testów "ogródkowych" przy strzelaniu do tarczy zauważyłem następującą rzecz. Jeżeli przy strzale z 10 m kulka trafia w punkt wskazany przez laser to przy 15 m już nie ma na to szans.

Czy oznacza to, że ustawienie lasera jest złe, czy też taka już "natura" tego sprzętu, że np. może być ustawiony celnie tylko w pewnym zakresie a potem już trzeba brać poprawkę i celować np. powyżej punktu gdzie pada plamka lasera?

Drugie pytanie - czy laser powinien i może być tak ustawiony, że za każdym razem kulka trafia tam gdzie pokazuje nam kropka lasera, czy też ogólnie laser stosowany jest raczej by wskazywać w przybliżeniu gdzie celujemy?

I jak ma się sprawa w przypadku różnych aimpointów, eotechów itd.? Czy kropka w aimpoincie lub celownik wyświetlany w eotechu mają być jak luneta w snajperce - dokładnie określać miejsce trafienia czy raczej dawać tylko przybliżoną informację, że celujemy w przeciwnika a nie w stodołę 20 m od niego?

 

I ostatnie pytanie - czy da się w domowych warunkach, nie mając doświadczenia, ustawić poprawnie laser/aimpoint/eotech czy lepiej zlecić to sklepowi lub serwisowi?

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam.

Edited by pl_usmc
Link to post
Share on other sites

Wszystkie celowniki z zasady ustawia się tak żeby celowały dokładnie w pkt w który ma trafić pocisk, no i wszystkie ustawia się na jakiś dystans. W ostrej to znaczy że laser w pistolecie wskazuje ci dokładny pkt. od od 5 do np. 50m (+/- różnica wysokości lufa laser ale to brać poprawkę bo inaczej będzie zawyżać), koli w karabinie to już np. 50-300. Tylko lunety bardziej precyzyjne.

 

Teraz bóle AS. Jak masz dobrą replikę to kulka leci prosto przez 40/50m i na tyle ustawiasz koli/laser cokolwiek.

Jak masz kiepską to hop masz pewnie ustawiony tak że kulka leci najpierw lekko w górę aż do max zasięgu i potem spada albo skręca ostro. I w tedy musisz ustawić celownik dokładnie na dany dystans i za blisko to będzie lecie kulka niżej a za daleko to wyżej.

 

No i oczywiście zazwyczaj osiągniesz tylko sylwetkę człowieka (chyba że utrafisz w swój dystans, dobra replika, czas na złożenie się itp. itd.) bo replika i tak nie ma powtarzalności choćby wiatrówki żeby z imadła waliła zawsze tak samo.

 

Ogólnie nie bój nic, koli strasznie pomaga, ja na swoim za 20zł (co by nie było żal jak rozwalą) miałem celność sylwetki na 50m i głowy koło 30m, teraz czekam na nowy, mam nadzieję na ten sam wynik.

 

Ustawienie to prosta sprawa, włączasz i strzelasz patrząc przez koli, powinieneś widzieć kulkę, no i kręcisz tak żeby kropka i kulka przecinały się gdzie ci pasuje.

Link to post
Share on other sites

Poszukaj na necie hasła "zerowanie celownika". I to Ci wszystko wyjaśni. Inną rzecza jest to że celownik laserowy nie jest urządzeniem do precyzyjnego trafiania w punkt tylko do szybkiego wymierzenia w kierunku celu (czyli służy praktycznie do tego samego co kolimator).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...