Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

elektroniczny selektor do repliki customowej


Recommended Posts

Cześć,

 

Dłubię od podstaw replikę, będzie to bullpup z gearboxem V3. Poszukuję rozwiązania na przeniesienie selektora i spustu na przód, w okolice chwytu. Potrzebuję czegoś, co da mi możliwość przełączenia semi-auto-zabezpieczony bez jakichkolwiek cięgien do gearboxa. Stąd moje pytanie - czy jest jakieś gotowe rozwiązanie, ewentualnie ktoś, kto robi tego typu mosfety? Wielkość nie jest istotna, mam mnóstwo miejsca, dobrze by było, by mosfet nie zabijał ceną :)

 

W ostateczności może być schemat, mam dostęp do osób, które lutują elektronikę.

 

Z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

Wiesz jak jest spust zrobiony w augu? Można by zrobić coś takiego tylko że styki "zastąpić" 2x[irf3205+rezystory]. A jako selektor użyć zwykłego przełącznika przekazującego sygnał na odpowiedni mosfet.

 

tylko problem z kostka stykową na semi jest

A jest możliwość poprowadzenia cięgna tylko do spustu?

Edited by mk8539020
Link to post
Share on other sites

Z racji modyfikacji gearboxa nie będzie możliwości podciągnięcia żadnych cięgien. Z boxa musi zostać wyjęta cała kostka stykowa, a sam gearbox w tym miejscu będzie pocięty, żeby magazynki weszły. Mam jedynie dwa kable idące do silnika i na nich trzeba wykombinować coś, co będzie w stanie zrobić nam semi.

Link to post
Share on other sites

Do układu mosfet można by dodać tranzystor i tyrystor. Tranzystor (z kanałem zubożanym) byłby na "początku" układu (od strony baterii) i byłby sterowany tyrystorem, który byłby zamontowany równolegle do tranzystora głównego (do spustu, ale bez "zasłaniania" MOSFETa), zaś na bramkę tego tyrystora podawany byłby sygnał z czujnika na zębatce tłokowej (np takiego jak w aresowskim berylu).

Działałoby to tak: po naciśnięciu spustu następuje strzał, tyrystor dostaje sygnał i blokuje przepływ prądu na tranzystorze, dopóki spust nie zostanie puszczony.

 

Auto można by rozwiązać po prostu przez rozłączenie (choćby mechanicznie) któregolwiek z połączeń czujnik-tyrystor, spust-tyrystor, tyrystor-tranzystor.

 

Taka jest moja propozycja, aczkolwiek przydałoby się ją zrewidować (mogłem coś przeoczyć etc - czy leci z nami ekspert?) i dopracować.

Link to post
Share on other sites

Spieszy mi się jak cholera :)

 

Akkenoth, sygnał z zębatki tłokowej mechaniczny, czy elektryczny? Bo jak mechanika, to odpada, a co do elektryki, to nie wiem, czy da radę to zmieścić w pociętym boxie. Ewentualnie zostawię miejsce w szkielecie i nie będę ciął aż tak agresywnie :)

Link to post
Share on other sites

Elektryczny oczywiście, przecież chcemy to podać na bramkę tyrystora.

Mam na myśli coś jak w Aresowskim berylu - na zębatkę przyklejony maleńki magnes (ew we wcześniej nawierconym wgłębieniu), a w szkielet wmontowany czujnik. Jeśli analogia do beryla nic nie mówi, to chodzi o rozwiązanie jak w licznikach rowerowych, tylko mniejsze :wink:

Edited by Akkenoth
Link to post
Share on other sites

Do głowy przychodzi mi układ na mikrokontrolerze, np attiny13. Posiada on 6 wejść/wyjść, więc ja bym widział to tak:

wejście 1: czujnik magnetyczny (hallotronowy), maluteństwo, dokładnie w takiej konfiguracji jak wspomniana powyżej, magnes w zębatce tłokowej. Tips: czujnik taki można wyciągnąć z wiatraczków komputerowych.

wejście 2: microswitch od spustu.

wejście 3 i 4 (lub 3, 4, 5): odczytywanie pozycji selektora w zależności od rozwiązania mechanicznego samego selektora. Jeśli selektor ma być obrotowy to można wykorzystać przełączniki obrotowe 3-pozycyjne dostępne w sklepach elektronicznych. Jeśli selektor ma być np. przesuwny można wykorzystać 2 microswitche i kombinacja ich włączenia może zakodować do 4 pozycji selektora.

wyjście 6: sygnał na bramkę mosfetu.

Link to post
Share on other sites

ATtiny wymaga specyficznego (i w miarę stałego) napięcia na zasilaniu, więc tylko skomplikowałoby to układ, chociaż rozwiązanie ciekawe.

Wystarczy dać prosty układ zasilania na 7805 i kondensatory filtrujące/prostujące przebieg(w razie jakichkolwiek wachnięć napięcia) i będzie śmigać, nic prostszego... Raptem 5 elementów

Link to post
Share on other sites

@Dexterkrak

Żeby to było możliwie generyczne (czyli działało na różnych konfiguracjach sprzętowych), musiałbyś użyć czegoś sporo mocniejszego niż w/w ATtiny (działania zmiennoprzecinkowe chyba by były tu potrzebne etc), dodać odpowiednie przetworniki AC na płytkę i napisać naprawdę sprytny program do obsługi, a potem jeszcze drugi do kalibracji, w międzyczasie obok procesora wrzucić kostkę pamięci (coby tę kalibrację przechowywała). No i coś takiego wymagałoby jeszcze stabilniejszego zasilania niż ATtiny. Overkill, chociaż możliwy...

 

@Traker

Możliwe - jeśli wytrzyma wahnięcia od -5 do 30A i wiążące się za tym zmiany napięcia, pomijając różne napięcie wejściowe w stanie bezczynności (różne pakiety w różnym stadium rozładowania). Skoro uważasz, że taki układ wystarczy, to pewnie wystarczy, ja się nie znam :wink: Ale i tak uważam, że to tylko niepotrzebna komplikacja układu.

 

W sumie przydałoby się, coby Dread sprecyzował, czego potrzebuje - na razie nie wiemy nic poza ogólnym skutkiem działania układu i tym, że ma to być osiągalne dość szybko... A wszystko może się jeszcze rozbić o koszty, umiejętności / dostęp do ludzi z umiejętnościami, miejsce w replice itpd.

Link to post
Share on other sites
A można wiedzieć co za replika?? =3

MSBS w wersji bullpup.

 

Serio :)

 

W sumie przydałoby się, coby Dread sprecyzował, czego potrzebuje - na razie nie wiemy nic poza ogólnym skutkiem działania układu i tym, że ma to być osiągalne dość szybko... A wszystko może się jeszcze rozbić o koszty, umiejętności / dostęp do ludzi z umiejętnościami, miejsce w replice itpd.

W związku z tym, że robię MSBSa bezkolbowego muszę w jakiś sposób rozwiązać kwestię selektora. Problem z cięgnami jest taki, że karabin jest dość smukły, nie zdołam puścić niczego w komorze spustowej (kable pójdą górą, przez komorę zamkową). Z drugiej strony w okolicach samego spustu będzie sporo miejsca, tak na oko robi się tam pudełko 7 x 4 x 2cm, tam mam do upchnięcia styk spustu, oś selektora, styk do zwalniacza magazynka i zostaje jeszcze kupa miejsca na elektronikę. A nawet jeśli nie będzie, to w chwycie jest jeszcze dużo przestrzeni. W związku z tym, że to bullpup, muszę zmodyfikować gearbox, żeby wszedł do środka bez powiększania bryły karabinu, w tym celu silnik pójdzie poziomo pod gearboxem, ale musi polecieć spust i cała kostka stykowa.

Na koniec pamiętajcie, że nie jestem fabryką i nie robię replik z ćwierćmilimetrowymi tolerancjami, tak więc wykonywanie długaśnych cięgien może być dla mnie zwyczajnie za trudne. Co innego, jak dorobię się drukarek 3D i ploterów frezujących, na razie projekt musi być do wykonania w domowych warunkach :)

Link to post
Share on other sites

Cholera, ambitny plan- robić replikę broni która jeszcze tak nie do końca jest :D. Taki prztyczek jak jest w m249 naciskany przez któryś element (np ten trzpień do obsługi popychacza?) zębatki tłokowej bądź tłok? Po prostu staram się unikac elektroniki wszelakiej w replice stąd moje prymitywne ale proste propozycje.

Link to post
Share on other sites

Wiedziałem, że MSBS, wiedziałem :icon_mrgreen: Sam miałbym chrapkę na takiego, ale raczej małe mam szanse na własnoręczne wykonanie takiego customa...

 

Aczkolwiek jak tak patrzę na zdjęcia, to miejsca na selektor przy gearboxie jest całkiem sporo, a nawet miejsce na cięgna widzę...

 

Z innej beczki: jak chcesz rozwiązać zwalniacz magazynka przed spustem? Pytam z ciekawości, bo sam się nad tym zastanawiałem i chyba nawet mam w miarę wykonalny pomysł ;)

Link to post
Share on other sites

Na upartego, jak zacznę ciąć ścianki od wewnątrz, to miejsce na cięgna się znajdzie, tylko co z tego, skoro w samym boxie nie będzie kostki stykowej?

 

Co do magazynka, to myślałem nad elektromagnesem.

 

Jak masz chrapkę na customa, to same wydmuszki też robię.

Link to post
Share on other sites

Akkenoth, mógłbyś rozrysować jakiś schemat tego obwodu, co go opisałeś na pierwszej stronie? Bo może rzeczywiście uC to trochę strzelanie z armaty do komara.

Dread, plany robiłeś ze zdjęć czy miałeś dostęp do makiety? MSPO?

Selektor jest obrotowy, więc może dało by radę obsadzić dwie krzywki i umieścić obok siebie 2 microswitche tego typu: http://www.tamiyausa.com/product/item.php?product-id=75016 , i zastosować rozwiązanie Akkenotha. Sporo miejsca mniej zajmie.

Jaką batkę planujesz? Jeśli 7,4 LiPo, to zasilanie do procka można by rzeczywiście zrobić na 7805, jeśli 11,1 to 7805 będzie się grzał.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Naszła mnie kreatywność o 2 w nocy:

selektor.png

(oczywiście do tego dodatkowego tranzystora MOSFET trzeba by dodać 30kOhm między źródło a dren, tak jak w tym głównym).

 

Obrazek numer 2, czyli zwalniacz magazynka:

magrelease.png

Strzałki wskazują przyciski zwalniania magazynka; jasne zakreskowane pole to jakieś ograniczniki (najlepiej metalowe); czarna linia to stalowa(?) linka; szara "L" to zamocowany na zawiasie (X) zatrzask magazynka; zaś ciemne zakreskowane pole to sam magazynek. Wot, taki koncept, może się przyda :icon_mrgreen:

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...