Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Imax B6 - pytanie dotyczace ładowania lipola


Recommended Posts

Witam, dzisiaj doszła do mnie tytułowa ładowarka, posiadam lipola 7,4 2200. Wszedłem w menu, wybrałem ładowanie lipola z balanserem, wybrałem opcję 2S oraz prąd ładowania 2,2 A. Potwierdziłem ustawienia i ładowanie ruszyło, napięcie podczas ładowania (w górnym lewym roku) pojawiło się...7,7V i rosło, przy 8,3V odłączyłem bojąc się o batkę bo przecież mam 7,4 V. I tu mam pytanie jak naładować poprawnie tego lipola i czy nie uszkodziłem batki takim postępowaniem?

Link to post
Share on other sites

Bez obaw.7,4 to napięcie znamionowe baterii.Ładowarka naładuje ci pakiet do 8,4 V(4.2 na każdą celę),po czym przestanie ładować.Nic nie uszkodziłeś.

 

Mała rada.Zmniejsz prąd ładowania do 1A.Zwiększy to żywotność pakietu.

Edited by Nitro
Link to post
Share on other sites

Kupić tester do baterii.

Najtańszy, który pokaże Ci tylko napięcie na ogniwach i napięcie sumaryczne: http://riku.pl/produkt/5922/tester,-wskaznik,-miernik-napiecia-pakietow-lipo/&id_kat=&kat= (w zależności od wersji produkcyjnej, mogą się różnic delikatnie obudową, ja mam ten jak na zdjęciu)

Taki lepszy, dokładniejszy, pokaże też szacunkową pojemność pakietu (w %) http://www.rcskorpion.pl/towar/1-8511-cyfrowy-tester-akumulatorow-nicdnimhlipollijonlife/ Bardzo dobry.

Mam oba testery. Mniejszy mieści sie w panelu dowódcy za uchwyt na lightsticka, itp. przeplotłem sobie paracord do niego, od biedy nawet jako breloczek :)

Większy natomiast w buttpacku sobie leży, wyjmuje, mierze, sprawdza czy pakiet nie zwalony, podaje bardzo dużo przydatnych funkcji.

Oba warte zakupu z naciskiem na oba :)

Link to post
Share on other sites

Ten tester nr. 1 chyba z powodzeniem może zastąpić lipo alarm, którego swoją drogą nie mam :icon_razz: A w Imaxie nie da się sprawdzić napięcia czy pozostałego prądu w postaci mAh? Bo przy ładowaniu widzimy napięcie ale to przy ładowaniu :)

 

Ps. Czyli im mniejszy prąd ładowania tym większa żywotnosć pakietu? A jakiego prądu używać do rozładowywania/opcji składowania, mam zakres 0,1-1A

Link to post
Share on other sites

Napięcie pakietu możesz przecież zmierzyć nawet zwykłym miernikiem-multimetrem z biedronki za 5.99zł (aczkolwiek nie gwarantuję wiarygodności pomiaru takim urządzeniem :D). Imax sam w sobie nie oferuje takiej funkcji.

Ten pierwszy tester teoretycznie może zastąpić, chociaż nie ma brzęczyka.

Link to post
Share on other sites

Nigdy nie używałem alarmów i tego typu świecidełek. Jakby nie patrzeć, urządzenie to pobiera prąd cały czas.

Lecz ostatnio skusiłem się na dużo lepsze rozwiązanie (dobre tez przy serwisowaniu)

 

http://www.rcskorpion.pl/towar/rc-miernik-fd-wm-rejestratorbuzzer-pradumocynapieciatemperatury-do-100a45v/ - taki kombajn mierzący :) Fajny patent z czujnikiem temperatury - jeżeli akus zrobi się zbyt gorący, piszczyk zacznie wyć głośno i na pewno usłyszymy, że coś jest nie halo. Z drugiej strony głupio zostać trafionym, bo karabin zamiast strzelać, piszczy nam jak opętany :)

Link to post
Share on other sites

W sumie lepiej zostać trafionym niż mieć eksplozję lipola w kolbie :icon_razz: Tylko, że ten kombajn ma w regulację alarmu najmniejsze napięcie 4V gdzie inne tańsze lipoalarmy mają zazwyczaj po 3,3V.

 

Swoją drogą w opcji discharge mogę wybrać tylko prąd rozładowania. W przypadku pakietu 2S jedyne napięcie do wyboru to 6V (a to jest na styk) jest jakaś opcja by wybrać np, rozładowanie do 7V? Jakiego prądu używać do rozładowania, 0,1A będzie ok?

Link to post
Share on other sites

Wszystko powinieneś mieć napisane na baterii (ile max ona zniesie) i na ładowarce (jej max parametry) - jeżeli zmieścisz się w obu wartościach nic się nie stanie. Nie widzę też powodu żeby jak poście gdzieś na górze ładować prądem 1A (chyba że na baterii jest napisane inaczej w co bardzo wątpie). Prąd ładowania lipo na poziomie 1C jest uznawany za bezpieczny dla baterii (tzn. nie ma wpływu na jej żywotność ani zapłon).

 

Co do rozładowania, prądem 0.1A będzie to trwało wieczność... dlatego proponuję wartość C/4 bezpiecznie i w miarę szybko - chociaż z drugiej strony po co rozładowywać lipo ? (poza sprawdzeniem pojemności)

Edited by dj_drops
Link to post
Share on other sites

Jedyne dane jakie mam z batki to:

Pojemność: 2200mAh

Napięcie: 2S1P / 2S Cell / 7.4V

Rozładowywanie: 25C Constant / 50C Burst

Waga: 133g

Wymiary: 112x35x18mm

Wtyczka Balancera: JST-XH

Wtyczka Główna: XT-60

 

Tak więc rozładowywać ją prądem 1A? A jakim ładować?

 

Ps. Mówisz, że po co rozładowywać poza sprawdzeniem pojemności, czyli jedynym sposobem na sprawdzenie pojemności/napięcia jest włączenie procesu ładowania/rozładowywania tak?

Link to post
Share on other sites

W sumie lepiej zostać trafionym niż mieć eksplozję lipola w kolbie :icon_razz: Tylko, że ten kombajn ma w regulację alarmu najmniejsze napięcie 4V gdzie inne tańsze lipoalarmy mają zazwyczaj po 3,3V.

 

Kombajn ten mierzy napięcie sumaryczne a nie napięcie każdej celi z osobna.

 

Co do Twojego pakietu:

ładowarka ma rozładować pakiet do 3.0V na ogniwo i to jest wartość prawidłowa.

Prąd rozładowania w Twojej ładowarce będzie mniejszy niż 1A, ponieważ ładowarka ma zaledwie 5W mocy rozładowania.

5/7.4=0.67, czyli niecałe 0.7A. Co do prądu ładowania możesz stosować 2.2A, lub mniejsze wartości. Ja w sumie zawsze ładuję prądem 1A, chyba że się spieszę, wtedy 10A pompuję w pakiet (zależy wszystko od ładowarki) a na drugim wyjściu ładuję zapasową batkę :)

Link to post
Share on other sites

A no racja, przy ustawiniu 1A przy rozładowaniu osiąga mi tylko 0,7A na wyświetlaczu :icon_razz2: W trybie storage mi podaje docelowe napięcie 7,6 V czyli jest ok bo docelowe napięcie przy ładowaniu to 8,4 V tak? :icon_mrgreen:

 

Ps. W Imaxie jest funkcja programowania, po co się ustawia w nim pojemność mAh nawet jak tworzymy program do lipola skoro przy "zwykłym ładowaniu" nie podajemy pojemności batki wyrażonej w mAh?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...