Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kradziony sprzęt kupiony na allegro


Recommended Posts

Witam

Dziś dowiedziałem się od brata który jest właścicielem konta na allegro że dostał wezwanie na Policje. Otóż 3 lata temu zakupiłem z jego konta łoże do beryla z szynami i rączką od pewnego kolesia z allegro, zamontowałem go do swojej repliki i po jakimś czasie sprzedałem. Wczoraj brat dostał wezwanie na komendę i okazało się że koleś który to sprzedawał kradł z jednostki żandarmerii wojskowej i sprzęt opierdzielał na allegro. Brat został przesłuchany i powiedział co wiedział. Dziś napisał mi że możliwe że ja będę przesłuchiwany w tej sprawie. I tu pytanie do was, jak myślicie, czy mogę mieć jakieś problemyw tej sprawie? W sumie wtedy nie interesowało mnie skąd ten towar pochodzi. Na allegro tego jest pełno i jakoś z tym nic nie robią, Teraz po 3 latach się tym zajęli. Dziękuje i pozdrawiam i czekam na opinie ;)

Link to post
Share on other sites

Art. 182. § 1. (kpk) Osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań.

§ 2. Prawo odmowy zeznań trwa mimo ustania małżeństwa lub przysposobienia.

§ 3. Prawo odmowy zeznań przysługuje także świadkowi, który w innej toczącej się sprawie jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem.

 

Art. 183. § 1. (kpk) Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

§ 2. Świadek może żądać, aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą.

 

Brat jest osobą najbliższą. Kwestia, czy będzie odpowiadał jako podejrzany, czy jako świadek (vide. art 182 kpk), ale wówczas możesz, się powołać na art. 183 kpk, bo do końca nie masz pewności, czy zarzutu za paserstwo nie będziecie mieli, jak się sami zapodacie. Nikt nie może was zmusić do składania zeznań, mimo że najpierw Was pouczą o składaniu fałszywych zeznań, lub zatajaniu prawdy grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dlaczego, ano dlatego co mówią paragrafy 182 i 183 kpk.

 

Policja różnie działa i znam przypadki, że najpierw byli świadkowie, a potem podejrzani. Na waszą korzyść działa, że zakupów dokonywaliście jak mniemam w dobrej wierze, poprzez portal akcyjny i dokonując zakupów sądziliście, że rzeczy te pochodzą z legalnego źródła (tego bym się trzymał, decydując się na składanie zeznań).

Edited by luis
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...