Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Luneta - jak używać siatki i czy jest ona potrzebna


Recommended Posts

Witajcie,

Ostatnio do mojej snajperki kupiłem nowa lunetę firmy ZOS

 

Ogólnie chciałem lunetę z pojedyńczym krzyżem lecz dostałem z siatką:

 

http://www.taiwangun.com/product_picture/full_size_marked/573e908e4c3cc31ad2ddc63b579406b8.jpg

 

 

 

Czy taka luneta będzie dobra do asg czy siatka będzie przeszkadzać ?

Ew. w jaki sposób można ją wykorzystać?

 

 

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

A prawda jest taka, że w 9 na 10 przypadków z niej nie skorzystasz, bo odległości strzału są takie, że kulka leci praktycznie non stop prosto i nie ma potrzeby brania poprawki na opad. Ewentualną korektę na ruch celu, czy wiatr dobiera się na czuja.

Link to post
Share on other sites

Brat ma podobną siatkę w lunecie (jest snajperem w naszej grupie) tylko, że z numeracją, używa jej w ten sposób aby określić na jakiej odległości jest cel i czy warto strzelić na daną odległość. Przykładowo przeciwnik stoi na dystansie 70m, jego snajpa wali na 80m całkowitego, patrzy przez lunetę na jakiej odległości jest cel (zakładając mniej więcej wysokość celu 175cm), wie czy strzelać czy nie, wie jakie są szanse, że trafi. Siatki w lunecie używa prawie przy każdym strzale na odległość większą niż 40m, dzięki niej bierze poprawki i ma większą pewność trafienia.

Link to post
Share on other sites

W gruncie rzeczy to przy naszych odległościach do celu, lunety nie są potrzebne wcale. Ale wiadomo, lans wymaga lunety z kosmiczną siatką do brania poprawek, które i tak robi się na oko. Te kreski mogą minimalnie przeszkadzać w obserwacji. Chyba kwestia estetyczna jest tu najważniejsza.

Link to post
Share on other sites

W gruncie rzeczy to przy naszych odległościach do celu, lunety nie są potrzebne wcale. Ale wiadomo, lans wymaga lunety z kosmiczną siatką do brania poprawek, które i tak robi się na oko.

 

Chyba, że ktoś ma zasięg skuteczny w granicach 100m, wtedy lunetka się przydaje, bo bez optyki kulkę słabo widać. Fikuśne siatki są w zasadzie zbędne do celowania, ale mogą się przydać do określania odległości do jakichś interesujących nas punktów. Siatka SWD ma to fajnie rozwiązane.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...