Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zestaw radiokomunikacyjny dla początkującego - co i jak ?


Recommended Posts

Witam.

 

Mam takie pytanko, gdyż iż nie mogłem znaleźć pod różnymi hasłami, tego co chce znaleźć (więc może tutaj ktoś pokieruje właściwie).

Nie znam się na sprzęcie jeśli chodzi o radiokomunikację (co do czego pasuje sprzętowo).

Przydałby się jakiś temat czy poradnik o ogólnych pojęciach z tym związane, dotyczące zakresu airsoft'owego.

Pozwolę sobie zacząć ten temat i nazwać go tak jak proadnik (mam nadzieję, że moderator "przypnie" ten temat, by każdy noobek, mógł znaleźć to łatwo i nie spamować na forum).

 

 

Chodzi mi o sprzęt. Wiadomo, że radyjko zwykłe (PMR) wystarczy za 50-100 PLN, by sobie pogawędzić na strzelankach.

Jednak ktoś chce się pobawić profesjonalnie z komunikacją na strzelankach, to nawet nie wiadomo od czego zacząć.

 

Każdy wie, że bieganie z samą krótkofalówką jest mało praktyczne. Prędzej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy. Samo "radyjko" trzeba mieć gdzieś pod ręką, w miejscu by Nam nie wypadło. Często przeszkadza w jakiś pozycjach czy czynnościach (np. zmiana magazynka, przemieszczanie się itd). Wspomnieć warto, iż bardzo dobrze słychać w pobliżu PMR'ki co mówi do Nas kolega, z którym się komunikujemy plus ten dźwięk kończący nadawanie sygnału (słychać to w promieniu nawet do 100 metrów). Często jeszcze jest ten dźwięk "dzwonka", który bardzo często jest używany, nawet przypadkowo się zdarzy, by ktoś aktywował tą funkcję w swojej krótkofalówce.

 

Więc poszukuję informacji, które pomogą mi z odpowiednim wyborem i doborem sprzętu (tak by był ze sobą poprawnie kompatybilny i nie był problematyczny).

Dokładnie rozchodzi się o słuchawki z mikrofonem (tzn. "headset"), przycisk PTT, oraz krótkofalówka typu PMR (czy też coś bardziej "uniwersalnego" mające również zakres częstotliwości dla PMR).

 

Podstawę to łatwo się domyśleć, czytająć jakieś urwane wypowiedzi w internecie:

Headset + przycisk PTT (która ma wtyk odpowiadający z krótkofalówką) + krótkofalówka.

 

Wiem, że są słuchawki z mikrofonem w zestawach "walkie-talkie", ale takie coś mijaja się z celem.

Airsoftowiec musi wyglądać jak żołnierz, a nie jak lelumpolelum :icon_wink:

 

 

Na co zwrócić szczególną uwagę, a na co trzeba uważać lub unikać ??

 

 

 

Pozdrawiam Miszcz120

Edited by Miszcz120
Link to post
Share on other sites
Samo "radyjko" trzeba mieć gdzieś pod ręką, w miejscu by Nam nie wypadło. Często przeszkadza w jakiś pozycjach czy czynnościach (np. zmiana magazynka, przemieszczanie się itd).

Od tego są ładownice. W dobrze dobranej i umiejscowionej nie będzie tych problemów.

 

Wspomnieć warto, iż bardzo dobrze słychać w pobliżu PMR'ki co mówi do Nas kolega, z którym się komunikujemy plus ten dźwięk kończący nadawanie sygnału (słychać to w promieniu nawet do 100 metrów).

Nawet najprostsze urządzenia posiadają opcję regulacji głośności. Co do tego irytującego dźwięku to można go najzwyczajniej w świecie wyłączyć.

 

Często jeszcze jest ten dźwięk "dzwonka", który bardzo często jest używany, nawet przypadkowo się zdarzy, by ktoś aktywował tą funkcję w swojej krótkofalówce.

JW

 

Prawda jest taka ,że na zwykłych strzelankach wystarczy tani sprzęt. Od dwóch lat używam jakiejś taniego zestawu z Lidla a ostatnio dokupiłem słuchawkę na fonowodzie, wymieniłem akumulatorki i sprzęt dalej działa. Milsimy to inny bajka. Generalnie

wszystko zależy od $ i od własnych wymagań.

 

Ps. Przepraszam za ewentualne orty, walczę z przeglądarką.

Link to post
Share on other sites

Niedzielne jebanki? Wystarczy zestaw z przysłowiowego Lidla.

Milsimy? Celuj w dualbrandery i dobrą antenę bo tam dużo dzieje się na 2m. I komunikacja między drużynami najczęściej się na tym opiera. Zwłaszcza, że teren działań jest większy.

 

Na jebanki:

-Łatwość obsługi

-Kompaktowość

 

Na milsimy:

-Moc nadawcza

-Wymienne anteny

-Czy można nasłuchiwać dwa kanały na raz

-Czy można nadawać na dwóch metrach

- Ile wytrzyma na baterii więc czy zamienniki są tanie/łatwo dostępne.

 

 

Tak w skrócie. Chcesz radio które jest tanie a i na milsimy się nada? Polecam Baofenga UV-5R. Jak coś to pytaj.

Link to post
Share on other sites

Nie chcę kupować czegoś tylko na niedzielne strzelanki. Nasze strzelanki do zwykłych nie należą, więc to co na mil-sim'ach się przydaje u Nas tak samo by się przydało. Również do modelarstwa RC (samoloty) bym tego używał i nie tylko do tych dziedzin.

 

Są takie radyjka co nadają na PMR i na pasmach CB radia ??

 

 

 

Pozdrawiam Miszcz

Link to post
Share on other sites

Jak rozumiem macie pozwolenia radiowe na moc 5Watów i odkrecane anteny? :) :)

 

Po pierwsze - Policja ostatnio zaczyna się interesowac radiami - sam byłem kontrolowany 4 razy w ciągu ostatniego pół roku. Ja mam tzw. Licencję Krótkofalarską i nadawaliśmy legalnie na pasmach amatorskich. Ale policjant mi powiedział, że złapali kilka osób z GMRS'ami i z radiami o odkręcanych antenach nadającymi na PMR - posiadacze zostali ukarani. Ktoś się skarżył, na zakłócenia i Policja zaczeła "nagonkę".

 

Jak chcemy nadawać na większej mocy to kupmy Navcomm'a z pozwoleniem. Na 2 metrach (157,9625 MHz) spokojnie i legalnie mozna nadawać. Po dokręceniu dłuższej anteny mamy rewelacyjne zasięgi. Pasmo 2 metry znacznie lepiej się sprawdza w terenie niż PMR (70 cm) - a co wazne możemy to robić legalie.

Opcja druga - wykupienie pozwolenia w UKE - płacimy co roku i mamy 2 Waty - czyli w zasadzie drożej i "słabiej" niż Navcomm.

Opcja trzecia to tzw "licencja Krótkofalaska" - nadajemy na pasmach amatorskich - moce i anteny w zasadzie dowolne - bo wątpię czy ktoś przekroczy na mobilu 50 Watów :) - choć mi się zdazyło nosić akumulator żelowy, oraz 100 Watowego YAESU FT-857D z ponad 2 merotą anteną przyczepioną do plecaka. Taki zestawik komunikacyjny ważący 20 kg :) :) Ale zasięgi miałem, że hej :)

 

Na "paśmie" PMR nie wolno nadawać z moca większa niż 0.5 Wata i ze sprzętu z odkręcaną anteną. Ja wiem, że prawdopodobnieństwo zlapania jest małe - ALE coraz częściej Policja się "czepia" - uprzedzam - mnie sprawdzili 4 razy.

 

Jak nie chcemy kombinowac to kupmy dobrą PMR - na przykąłda Intek MT-4040 ma znakomita antenę - można go rozblokowac na 2 Waty - jak się uprzemy - Policja prędzej się czepi odkrecanej anteny niż mocy.

 

Zresztą bez dobrej anteny nawet 5 Watów mało co daje - sam to sprawdziłem. MT-4040 na 0.5 Wata miał lepsze zasięgi niż Bao na 5Watach i tym krótkim "kutasiku" :) zwanym anteną. :) :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

 

Zresztą bez dobrej anteny nawet 5 Watów mało co daje - sam to sprawdziłem. MT-4040 na 0.5 Wata miał lepsze zasięgi niż Bao na 5Watach i tym krótkim "kutasiku" :icon_smile: zwanym anteną. :icon_smile: :icon_smile:

 

Ej, mam oba radyjka i Bao zjada tego Inteka na śniadanie. Szczególnie w budynkach. Poza tym intek strasznie sieje po pasmach - słychac go na sąsiednich f.

Link to post
Share on other sites

Jeśli go słychać na innych częstotliwościach, to zapewne ma dużą moc przekazu (bynajmniej tak jest zazwyczaj, albo kijowa antena).

 

Mam pytanie o PTT. Są różne rodzaje i każdy jest do innej krótkofalówki (firmy). Jednak są takie, które nie mają takiej nazwy, ani nie mogę wyszukać jakiego typu jest wtyczka.

Kupiłem sobie jakiś czas temu słuchawki (uszkodzone) i mam dwa kabelki. Długi kabel z dużym wtykiem i mały, krótki przewód z wtyczka o dwóch końcówkach (bolcach). Nie wiem do czego ten krótki ma służyć. Mam kopie Comtac 1.

 

 

Pozdrawiam Miszcz

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...