Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rozładowywanie NiMH żarówką


Recommended Posts

Witam!

 

Otóż tak jak w temacie, chciałbym się dowiedzieć czy mogę rozładowywać swoją baterię typu NiMH za pomocą żarówki. Moja batka to GFC energy 1600mAh 9,6V. Po strzelance zawsze nie jest rozładowana do końca i nie mogę jej naładować wolnoładowarką według schematu, tak aby nie było efektu pamięci. Tak więc w tym momencie nasuwa się moje pytanie - czy mogę ja rozładowywać do końca żaróweczką halogenową 12V 20W bez żadnych obaw o uszkodzenie baterii? Do jakiego momentu powinienem rozładowywać baterię (odłączać żarówkę gdy zacznie żarzyć z powodu niskiego napięcia?)i jak długo może to trwać? Czy taki proces nie będzie skutkował niemiłymi zachowaniami baterii w przyszłości? A może znacie lepszy sposób? Posiadam też ewentualnie wiatraczek od komputera 12V 0.14A

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo, to pakiety NiMh teoretycznie nie mają efektu pamięci.

Choć ja i tak za każdym razem rozładowuję swoją NiMh przed ładowaniem, bo z własnego doświadczenia wiem, że doładowywanie daje mizerne rezultaty, napięcie jest zauważalnie niższe.

Więc nie wiem, jak to w końcu jest.

 

Słyszałem też, że rozładowanie żarówką to zły pomysł, ponieważ w ten sposób się rozładuje batkę całkowicie do końca, a to jest dla niej niezdrowe.

Link to post
Share on other sites

Przypadkiem kliknąłem w zły przycisk i wylądowałem w tym temacie, ale w takim razie również przypadkiem coś odpiszę.

 

Akumulatorów nigdy nie rozładowuje się do "0", gdyż to je niszczy. Dlatego, jeśli Twoja replika zaczyna wykazywać objawy działania na rozładowanym akumulatorze (zdecydowanie zmniejszona szybkostrzelność) - możesz podłączać ją do ładowania.

 

Jeśli chodzi o rozładowywanie żarówką 12V - można, ale trzeba kontrolować proces (mierzyć napięcie pod obciążeniem).

 

Masz dostęp do miernika napięcia? Podepnij go w momencie, kiedy będziesz rozładowywał pakiet. Napięcie rozładowanego do granicy bezpieczeństwa ogniwa NiMH, to około 1V. W przypadku Twojego akumulatora - 8 ogniw daje napięcie rozładowanego pakietu w wysokości 8V. Dla pewności odpinałbym akumulator, kiedy napięcie sięgnie około 8,05-8,1V. Wówczas możesz podpiąć go do wolnoładowarki i ładować ilość czasu ustaloną ze wzoru dostępnego na tym forum (jak i w instrukcji do repliki - Gunfire dodaje polską instrukcję do replik z zawartym wzorem na ładowanie).

 

PS: NiMHy mają zdecydowanie mniejszy efekt pamięci niż NiCd, ale również mają.

 

PS2: Ale i tak zdecydowanie polecam kupno ładowarki mikroprocesorowej (zwłaszcza obsługującej LiPo) - problemy z zasilaniem się wówczas skończą.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...