Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Redox Alpha v2 - automatyczne ładowanie


Recommended Posts

Witam, mam problem dotyczący tej ładowarki. Czy po wyłączeniu limitu czasu i pojemności ładowania, ładowarka może przeładować baterię? Czy ma może czujnik ile jeszcze zmieści się w akumulatorze czy będzie ładować w nieskończoność (do uszkodzenia lub przeładowania)? Moja bateria to Lipo Turnigy 7,4V 1800mAh, ale napięcie podczas łądowania jest pokazane często ponad 7,8V. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Nie powinna. Ładowarka ma kilka sposobów wykrywania naładowania pakietu zależnie od typu ogniwa, dla każdego z nich stosowany jest też odpowiedni tryb ładowania. W trakcie ładowania woltaż rośnie powyżej znamionowego ponieważ w pełni naładowana bateria bez obciążenia ma właśnie dużo wyższe napięcie. W przypadku LiXX i Pb nie musisz martwić się o przekroczenie dopuszczalnych napięć, w momencie gdy potwierdzasz ilość celi definiujesz właśnie tą wartość. Zasadniczo ładowanie wygląda tak, że zwiększa się prąd aż do osiągnięcia zdefiniowanego maksymalnego prądu ładowania lub do momentu osiągnięcia docelowego napięcia. W momencie gdy osiągniemy docelowe napięcie, zmniejszamy stopniowo prąd utrzymując stałe napięcie aż do pełnego naładowania.

 

Nieco inaczej wygląda to przy ładowaniu NiXX. Tutaj wykrycie końca ładowania polega na analizie delta-peak, spadku napięcia wskazującego koniec ładowania. Głównie dlatego jest stosowane ograniczenie pojemności, ponieważ nie zawsze delta zostanie wykryta i wówczas ładowarka ładuje dalej - dlatego też tak istotne jest dobieranie możliwie niskich prądów dla NiXX.

 

Jednak warto stosować zabezpieczenie pojemnościowe dla każdego typu baterii, można je ustalić na poziomie 1.5x pojemność naszego największego pakietu i odpowiedni do ładowania czas. Dzięki temu w razie jakiejś awarii (np. błędnych wskazań woltomierza w ładowarce) ryzyko uszkodzenia pakietu i np. pożaru jest mniejsze.

Link to post
Share on other sites

Wczoraj rozładowałem baterię aż ładowarka sama skończyła na napięciu ~6,4V (jedna cela 3,5, druga 2,9). Następnie ładowałem balanserem i ładowarka dopiero skończyła na ustawionym limicie 3000 mAh przy napięciu ~8,3V (zaznaczam, że bateria ma pojemność 1800mAh). End voltage ustawiony fabrycznie na 8,4V, więc chyba przy tym by skończyło bez limitu pojemności. Czy to wskazuje na poprawne działanie ładowarki? Czy z baterią coś mogło się stać?

Edited by mentos90
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Jestem ślepy bądź głupi (raczej ta druga opcja) i nie doczytałem się tego jak rozładowywać baterię i włączyć ten tryb. Na Forum też tego nie znalazłem. Jeżeli jednak macie pewność że ta informacja jest to proszę chociaż o podanie tematu bo ciągle grzebie w opcjach i nic. Instrukcje przeczytałem parę razy, i jest mowa tylko o ładowaniu, a rozładowywaniu informacja ogólna na czym to polega itp.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...