Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

RKM na bipodzie


Recommended Posts

Jako posiadacz M249(ex-), RPK i PKM pozwolę sobie naskrobać małe co nieco :icon_smile:

Na początek krótka airsoftowa charakterystyka, bez wnikania w producenta, wykonanie, opłacalność itd. tylko parę wniosków o użytkowaniu i sensowności.

 

RPK-74 waży nieco ponad 4,3 kg, ma 104cm długości. W dużym uproszczeniu jest to AK z dłuższą lufą, dlatego jak na rkm ma on bardzo dobrą ergonomię. Biega się z nim jak ze zwykłym AK, jak zdejmiesz dwójnóg to jest jeszcze łatwiej. Magazynek bębnowy załadowany 2000x 0,28g waży 1,2,-1,3kg, więc całość ma masę w okolicach 5,5 kilo. To jeden z najlżejszych i najbardziej ergonomicznych rkmów jaki możesz mieć do airsoftu. Magazynki pasują wszyskie jak do replik typu AK/AK-74.

Biorąc pod uwagę fakt, że na GB V.3 nie ma problemów z osiągniecięm 500-550 fps i full auto (oraz kilka oczywistych faktów, że to jest asg, a nie broń ostra m.in. brak przegrzewania się lufy i konieczności jej wymian jak to w karabinach maszynowych bywa), to jest to jedna z lepszych opcji. Głównie dlatego, że wraz ze wzrostem masy repliki, maleje sens jej użytkowaniu, przy założeniu że wszystkie rkm-y strzelają tak samo. A jest, jak na rkm, lekka.

 

M249. Mój w wersji "Iraq war" (lufa 510, kolba PARA, dekiel z RIS) ważył na pusto 5700g, długość z tego co pamiętam 102cm. Magazynek box załadowany 2500x 0,28g to 1,5kg. Łatwo policzyć, że całość z akomulatorem będzie ważyć około 7,5kg. Ergonomia jest całkiem niezła, bo karabinek ma łoże za które można złapać i nie jest zbyt długi. Istnieje wybór magazynków; 100rd, 200rd, hicapy, midy, lowcapy od m4. Największa zaletą M249(M60 i PKM również) w stosunku do "zwykłych" replik jest gearbox, który wytrzyma naprawdę wiele, jak się go dobrze poskłada. Łatwo rozbieralny, nieskomplikowany, kostka stykowa (MOSFET nie jest aż tak niezbędny), nie trzeba się siłować ze spręzynami M150 przy składaniu :icon_smile:

 

PKM. Sama replika na pusto waży 6300g, pusty magazynek 1500g, 5000x 0,28g =1400g. Całość to 9200g, a z akumulatorem będzie w okolicach 9,5kg. Długość PeKaśki to prawie 1,2 metra. Na froncie nie ma łoża za które można złapać, karabin trzymasz za rurę gazową. Ze wszystkich rkmów jakie miałem, ten ma najsłabszą ergonomię. Jest to bardzo nieporęczne wiosło; po dokręceniu szyny i uchwytu na rurze gazowej, jak to robią zielone ludziki z Krymu, jest nieco lepiej. Z nieznanych przyczyn posiadacze replik karabinów maszynowych (kal. 7,62x54R i 7,62x51 NATO) są najbardzoej poszkodowani na limitach fps, bo są w tej samej grupie, co wynalazki wagi piórkowej typu RPK, MG36, M27 IAR i inne strzelające nabojem pośrednim. A karabin maszynowy strzelający nabojem karabinowym, takim jak 90% wojskowych karabinów wyborowych, powinien chyba zasięgiem dowównywać tym kbw (SWD, M24, M40, M700, L96, M110, M14EBR)? :icon_wink: Tak szczerze powiedziawszy, to nie ma sensu ponad 9kg PK z szafy wyciągać, jeżeli na strzelaniu przez limity ma mieć mniej niz 500 fps...

 

Uwzględniając producenta i wykonanie sprawa wygląda następująco:

RPK cymy unikaj. Łatwo można zgubić kolbę i inne części. Mi strzeliła kolba jak chodziłem z rpk w jednej ręce z kolbą opartą pod ramieniem, a replika była obcążona magazynkiem bębnowym, czyli teoretycznie nie powinno to być obciążęnie ponad jej możliwości.

Po za tym ekonomicznie też nie wygląda zbyt ciekawie, bo RPK + bęben(elektryczny) =cenowo niewiele mniej od M249. RPK jest raczej dla osób mocno zdecydowanych na tę replikę i ogarniających wystarczająco budowę AK aby usuniąć luzy i inne niedoróbki.

Obecnie jedyne rozsądne RPK to produkt LCT. Ma istotne części ze stali (obsada kolby i lufy), więc na nasze warunki jest wystarczająco wytrzymały.

 

M249 A&K/ P&J. Mimo nie do końca pochlebnych opinie jakie zostały napisane w tym temacie, to dalej jest to dobry wybór. Miałem go 4 lata, z czego 3 chodził na M150. Przemielił absurdalne ilości plastiku. M249 to była dobra replika i uważam, że to był udany zakup. Gdyby nie to, że wyszedł PKM to nigdy bym SAWa nie sprzedał, bo był po prostu dobry.

Lufa mi nigdy nie wypadała i bez problemu mogłem przenosić rkm z uchwyt lufy. Najbardziej problematyczny był dwójnóg(mimo zjechanych rygli dalej spełniał swoją funkcję), komora hop-up(podkręcanie, podawanie; chyba najłatwiej kupić CA jak gdzieś znajdziesz) i muszka(pamiętam jak podczas boomu na SAWy w latach 2007-2008 co drugi SAW w komisie nie miał muszki). Pomimo wad bardziej do mnie przemawia (cenowo) M249, a nie RPK+drum; choćby ze względu na gearbox.

 

PKM A&K. Nie bardzo wiem jak mam obiektywnie opisać replikę na którą czekałem chyba z 8 lat :icon_wink: .

Pewne jest, że gdyby się nie pojawił, to bym latał dalej z SAWem.

W porównaniu do SAW najbardziej podoba mi się w nim, że stockowy PKM "mechanicznie" jest o półkę wyżej od stockowego M249. Dlaczego tak sądzę? Komora hop-up jest w pełni zgodna ze standardowymi gumkami. Jest to chyba jedyny chiński rkm z gearboxem M249-podobnym, w którym nie trzeba kombinować w tym miejscu i dodatkowo w komplecie najlepszy dystanser, jaki można opracować do komory tego typu. Nie ma również żadnych problemów z funkcjonowaniem stockowego boxa i innych problemów z podawaniem kulek.

Zaletą też jest wykonany w całości ze stali dwójnóg; przy replice tej masy to istotne.

 

Ale PeKaśka ma pewne wady w stosunku do M249. Nie da się awaryjnie podpiąć innego magazynka, niż dedykowany - w M249 jak zaciął się box, to ratowałem się hi-capami M16 od kolegów, a w PKM nie ma innej możliwości, niż zakup drugiego magazynka za 330 zł. Jak padnie w "polu", to kaplica.

W M249 można szybko wymienić sprężyne, w PKM to już nie działa (obsada kolby jest zanitowana)

Stockowe okablowanie z mosfetem, regulatorem rof itd. nie jest takie rewelacyjne - ostatecznie uprościłem je do takiego stanu jak miałem w M249.

PKM nie jest w pełni stalowy. Jedna z ważnejszych części(obsada lufy) jest wykonana ze ZnAlu, dlatego nie obnosił bym się ze stwierdzeniami, że M249 rozpada się od samego patrzenia, a PK jest wytrzymalszy od T-55. Tak na pewno nie jest.

Ogólnie PKM to nie jest nic ponad to, co ma do zaoferowania M249 a kosztuje o 1000 zł więcej - gearbox ten sam, lufa też 510mm (ale subiektywnie jest to nieco wytrzymalsza konstrukcja od M249). Dlatego raczej polecałbym komuś kto chce konkretnie właśnie PKM, a nie cokolwiek z gearboxem typu M249.

 

Co do stwierdzeń typu "M249/RPK/PK nie opłaca się, bo w mp5k też mogę mieć 550 fps i absurdalny rof" nie brałbym zbyt poważnie z prostego powodu - bo na gadaniu się kończy. W praktyce nie ma zbyt wielu replik z osiągami jakie mam w pekaśce, a te które mają zbliżone nie strzelają full-auto :icon_smile:

 

Zasięg skuteczny.. hmm. raczej nie dowiecie się co to jest. Na tym forum jestem już ponad 10 lat i dalej nie mam pojęcia co to takiego. :icon_wink:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...