Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

wzór nieśmiertelnika - US Army


Recommended Posts

cześć,

potrzebuję z ekipą wzoru nieśmiertelnika pasującego do spadaków z Normandii wraz z objaśnieniem.

 

póki co słyszałem o takim:

 

imię / inicjał drugiego imienia / nazwisko

 

jakiś numer / rok szczepienia na tężec (t43) / jakiś numer

 

imię i nazwisko osoby do której trzeba się zgłosić w razie śmierci

 

ulica na której ktoś mieszka (właściciel nieśmiertelnika, czy osoba kontaktowa?)

 

nazwa stanu i nieznane mi literki

 

 

Prosiłbym o odpowiedzi od ludzi, którzy są pewni, bo słyszałem już kilka różnych wersji, łącznie z wyznaniem, imionami rodziców itp.

Link to post
Share on other sites

http://www.wwiidogtags.com/brief-dog-tag-history/ww2-dog-tag-format/

 

Tu masz format identyfikatorów USArmy w różnych okresach II wojny.

 

Na Normandię i później odpowiednie są dwa ostatnie, zredukowane wzory. Tylko:

 

imię, inicjał drugiego imienia, nazwisko (lub w innej kolejności)

numer seryjny, daty szczepień, grupa krwi

wyznanie

 

Na tej stronie masz też sposób tworzenia numeru seryjnego i objaśnienia używanych skrótów.

 

Tu możesz kupić nieśmiertelniki i zamówić wybicie tekstu. Robią to na oryginalnej maszynie. Pamiętaj, żeby zamówić blaszki z wcięciem.

 

http://usarmy.pl

Edited by Cortes
Link to post
Share on other sites

Czynnik Rh odkryto w 1940 roku i w czasie IIwojny nie miał jeszcze zastosowania klinicznego.

 

Ciekawostką jest, dlaczego zrezygnowano z zamieszczania danych osoby do powiadomienia, w razie śmierci żołnierza.

Obawiano się, że te dane, w przypadku dostania się w ręce wroga, mogą być użyte do celów propagandowych, np do wysyłania rodzinie zmanipulowanych wiadomości.

Link to post
Share on other sites

Czynnik Rh odkryto w 1940 roku i w czasie IIwojny nie miał jeszcze zastosowania klinicznego.

 

Si, miałem tego pewną świadomość, tzn. roku odkrycia, nie wiedziałem jednak jak wyglądało podłoże medyczne. Dzięki!

 

Ciekawostką jest, dlaczego zrezygnowano z zamieszczania danych osoby do powiadomienia, w razie śmierci żołnierza.

Obawiano się, że te dane, w przypadku dostania się w ręce wroga, mogą być użyte do celów propagandowych, np do wysyłania rodzinie zmanipulowanych wiadomości.

 

Też mnie to zastanawiało, tak samo, jak zniknięcie miejsca pochodzenia itp.

Link to post
Share on other sites

Cortes pozwolę sobie , mieć troszkę inne zdanie na temat wzorów.

Na Normandię i później odpowiednie są dwa ostatnie, zredukowane wzory. Tylko:

 

Z moich informacji wynika że również w grę wchodzi typ 2, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z GIs zaciągniętymi w okresie gdy wydawano ten typ (listopad 41- lipiec 43).

US Army w tamtym okresie miała dość ciekawą politykę. Jeśli wprowadzano coś nowego to w większości przypadków nie wycofywano z wyposażenia nieaktualnego/starego typu. Z tąd też np im bliżej końca wojny tym większy widać bałagan mundurowo-sprzętowy.

Edited by mjr_nicpon
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...