Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

ZnAl czyli chińskie badziewie. Problem nowicjusza.


Recommended Posts

Jestem tu zupełnie nowy, oto moja smutna historia.

 

Naoglądałem się filmików i zaraziłem się tym zainteresowaniem jakim wszyscy tutaj darzycie Airsoft. Tak więc napisałem list do Mikołaja z prośbą o skompletowanie sprzętu wymaganego do pójścia na pierwsze strzelanie. Z bronią krótką, starym karabinem AKS i potrzebną protekcją byłem gotowy, więc odwiedziłem lokalny las i chciałem staruszka rozpracować.

 

Problem w tym, że większość mojej chińszczyzny oprócz polimeru stanowi ZnAl. Na mrozie na którym odmarzały spokojnie gołe palce po n-tym strzale na semi-auto nagle zablokowało spust i nie dało się zaciągnąć bezpiecznika. W domu daję mu się rozgrzać powietrzem, nim się do niego dobieram.

 

Oto co się stało: Koszyk silnika (GB v.3) cały skruszony. Wyjąłem silnik - spust odblokowany, na szczęście nic więcej nie jest zniszczone. Prawie nic, przy okazji wkładania repliki do pudła odstrzelił zawias składanej kolby. Zniszczone części były kruche jak rozdeptywana kreda.

 

 

Ale dosyć o mnie, moje pytanie brzmi: Czy to przez zimno materiał stał się aż tak kruchy, czy raczej musiałem kiedyś czymś mocniej udzerzyć, że kolba i wewnętrzne części uległy uszkodzeniu?

 

 

Wiele się naczytałem o tym stopie. Podatność na odkształcenie i kruchość z wiekiem (lat mu nie brakuje) . Szukam opinii znających się, i rady dotyczącej tego, co mogę zrobić (i jakiego materiału używać, gdzie zakupić części) , żeby doprowadzić karabin do sprawności i móc zacząć swoją Przygodę.

 

 

P.S. sprawdziłem - materiał spoza zakresu FAQ

Link to post
Share on other sites

Nie powinno być wielkiego problemu z dokupieniem tych części. Koszyk silnika, z tego co wiem, znajdziesz tylko ZnAl-owy. Zawiasy, blokady kolb bywają stalowe, ale musisz poszukać, jednak jestem zdania, że szkoda ładować kasę w starą replikę. Po prostu zamontuj kolbę na stałe.

Gdzie szukać - najlepiej komis forumowy.

Co do przyczyny to po prostu wiek + mróz.

Link to post
Share on other sites

Napisałeś "starym karabinem AKS"... Jak starym? Jednym z wyznacznikow żywotności stopów alu jest ich wiek... One po prostu stają się cholernie kruche "na starość“. Jak szybko? To już zależy od składu stopu i jak był odlewany (studzenie, bajerowanie)... Ludziom z wiekiem nawet pancerne gearboxy do minimi kruszą się w palcach...

Link to post
Share on other sites

No tak, przepraszam. Jest to AKS Cyberguna który został kupiony spokojne 7 lat temu. Jednak na pudełku znalazłem rocznik 2006 więc jest to naprawdę STARA replika.

 

Dodam jeszcze że dokładnie przejrzałem wszystkie papiery, co się okazało producent wyraźnie mówi, co się może stać przy 0 stopniach. Moja wina, moja strata. A za odpowiedzi serdecznie dziękuję.

 

edit. dokładniej na karcie gwarancyjnej pisało o utracie gwarancji w ten sposób, a że nie ma jej od kilku lat to o odświeżeniu jej znajomości nawet nie myślałem

Edited by MisiekCzołgista
Link to post
Share on other sites

Zanim ktoś zamknie wyczerpany temat. Jeszcze nie rozkręciłem AKSa więc pytam się czy ma ktoś jakiekolwiek pojęcie o "bebechach" takich stockowych replik? Mianowicie chodzi mi o przestrzeń między zawiasami. Mam zamiar się wwiercić i nie robić sobie dalszych problemów ponieważ znalazłem stalową kolbę palnego oryginału.

Edited by MisiekCzołgista
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...