Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Programowanie radia - zielony


Recommended Posts

Radyjko to BF-888

Program to CHIRP

Jak zaprogramować to radio, żeby dogadać się na strzelankach? Mam do dyspozycji 16 kanałów.

Pomysł miałem taki: pierwsze 8 kanałów to PMR, z czego kilka bez kodowania (tryb tonu "none"), a ze dwa zakodowane (w razie jakbym chciał pogadać z kimś kto bez kodowania nie chce grać - a tacy zwykle mogą sobie chyba zmienić kod w locie na swoich wypaśnych radiach? ;P)

Jaki ton tutaj ustawić? TSQL czy DTCS? Czego się używa na strzelaniach?

Kanały 9-16 chciałem zrobić na częstotliwości 462.xxx - tutaj też nie wiem jaki jest standard. Zrobić jak w PMR, czyli kilka na tone: none, a pozostałe kodować? To samo pytanie - jaki wtedy tryb tonu?

Jak ustawić duplex? +5? W PMR zostaje Simplex?

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

 

Pytanie dodatkowe: za każdym razem, gdy idzie coś z radia (czy to ekipa remontowa spod bloku czy tylko info o numerze ustawionego kanału) w słuchawce słychać głośne "pyknięcie" na początku i na końcu, niezależnie od głośności. Wina słuchawki albo PTT?

Edited by kukunamuniu
Link to post
Share on other sites

Jak już musisz mieć ton (dla mnie trochę bez sensu w tym radiu, szkoda pamięci), to prędzej CTCSS niż DTCS - przynajmniej prymitywne PMRki na pewno będą go obsługiwać. Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, to w CHIRPie ustawiasz częstotliwość tonu na polu Tone jeśli chcesz tylko nadawać ton a słyszeć wszystko niezależnie od tonu (w sumie to może być niegłupia opcja na zaoszczędzenie miejsca w pamięci), a na TSQL jeśli chcesz nadawać i odbierać wyłącznie z tonem, czyli typowo jak w PMRkach.

Do FRSów czy tam innych GMRSów nie wiem po co w ogóle dodawać tony, chyba nikt ich nie używa w taki sposób.

Duplexu nie ustawiasz w ogóle.

Link to post
Share on other sites

W sumie nie wiem, ja się z tym nie spotkałem, ale może ktoś tak robi.

 

Nie ustawiając żadnych tonów dogadasz się z tymi, którzy nie mają ustawionego odbioru tonów u siebie.

Nadając ton dogadasz się z tymi co wcześniej + tymi, którzy odbierają dany ton - przy czym nie ustawiając odbioru tonu u siebie będziesz słyszeć absolutnie wszystkich, niezależenie od tego, czy nadają jakieś tony, czy nie.

Link to post
Share on other sites

Używanie CTCSS jest dość rzadkie w Airsofcie, więc nie ma specjalnie sensu programować bo kombinacji jest sporo . Chyba że Twoja grupa lub znane ekipy mają jakiś standardowy zestaw kodowanych częstotliwości. DCS to w ogóle egzotyka, w ciągu ostatnich 10 lat raz na milsimie był zastosowany, ze średnim skutkiem :)

Tak jak napisał wiciok - przy nieustawionym kodzie słyszysz wszystko (CTCSS to nie jest szyfrowanie), tylko komós z ustawionym kodem na odbiór radyjko się nie "otworzy" jeżeli kod ten nie zostanie nadany.

 

Ja bym sugerował zaprogramowanie standardowych częstotliwości PMR, LPD (powiedzmy pierwsze 20 LPD), FRS/GMRS do tego może każdy w wariancie High i Low power.

Link to post
Share on other sites

Ja bym sugerował zaprogramowanie standardowych częstotliwości PMR, LPD (powiedzmy pierwsze 20 LPD), FRS/GMRS do tego może każdy w wariancie High i Low power.

Umknęło Ci, że to radio ma 16 kanałów :icon_wink:

 

Jak dla mnie najlepiej dać standardowe 8 PMRów (z ewentualnym nadawaniem jakichś CTCSS, ale koniecznie bez odbioru) i po kilka kanałów FRS i GMRS, już bez żadnych tonów - bo i po co.

Link to post
Share on other sites

Nie ten model :icon_wink: Ten nawet nie ma wyświetlacza. Ale dzięki za podpowiedź z FRS, nie wiedziałem, że to się przyda i wrzuciłem tylko GMRS, chociaż bezpieczniej się czuję z PMR jednak ;). High/low przełączam sobie osobnym przyciskiem.

Edited by kukunamuniu
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...