Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pomoc w wyborze lunety


Recommended Posts

Witam wszystkich. Zaczynam zabawę z snajperstwem dlatego chciałbym prosić o pomoc w wyborze lunety która będzie siedziała na L96. Z tego co już czytałem większe przybliżenie niż x4 nie ma sensu ?

 

Lunety które mi wpadły w oko:

https://www.militari...897.xml?cat=572

 

https://www.militari...417.xml?cat=335

 

https://www.militari...459.xml?cat=183

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Na początek trochę sobie poczytaj o lunetach, bo wszystkie twoje linki prowadzą do tanich chińskich lunet, które udają lunety powiedzmy "markowe", przez co ich cena wzrasta niewspółmiernie do ich rzeczywistej wartości.

 

Jeśli jesteś gotowy wydać do 300 zł (lub trochę więcej) na optykę to zainteresuj się nieco wyższą półką też... chińskich lunet, ale nieco lepiej wykonanych i powiedzmy lepiej kontrolowanych w procesie produkcji. Szukaj np. marki Leapers czy Delta Optical (może być używana). Oszczędzisz sobie wzrok oraz frustracji i problemów związanych z użytkowaniem taniej chińskiej tandety, gdzie często szybko pada regulacja, a obraz jest ciemny, często niewyraźny i posiada wszelkie możliwe zniekształcenia.

 

Oczywiście nawet wśród tanich chinoli może trafić się perełka, ale znalezienie czegoś takiego wymaga trochę doświadczenia i osobistych oględzin.

Edited by PitBear
Link to post
Share on other sites

Myślę, że na początek dobry wybór. Powiększenie 4X do ASG w zupełności, obraz powinien być w miarę.

 

Tu masz u dystrybutora - http://kolba.pl/lune...dot-p14197.html - taniej i pewny sklep i jest dostępna :D Poproś o wymianę montażu z 11 mm na 22 mm (na RIS, a nie na szynę wiatrówki) - może Ci wymienią gratis albo za jakaś niewielką dopłatą.

Edited by PitBear
Link to post
Share on other sites

Taka uwaga moja z używania łupek,w ASG stawiaj na jak największy okular i średnicę tubusu.Przybliżenia na dystansach ASG zapewni każdy chinol.A bardziej niż do celowania łupka nada się do wypatrzenia ukrytego wroga.Czyli jak największe pole widzenia i przy okazji jasność.Na ASG można brać chinki z Chin tanie ale duże.I bez podświetlenia i bez jakiejś skomplikowanej siatki bo tylko przeszkadza.Jak piszesz że zaczynasz to nie kupuj nic drogiego.Tania też można wyciągać po krzaczorach i nie boli.I jak dostanie postrzał też nie zal.

Link to post
Share on other sites

Mildot, ucz się od razu przeliczania ich na dystansie, poprawek na wiatr, trajektorii Twojej broni i jak zdobędziesz doświadczenie zobaczysz jak wielką różnicę to daje :) Duży tubus, przybliżenie nawet małe i mildot. Nic więcej nie potrzeba, no może flashkiller albo sunshader.

Link to post
Share on other sites

Ja bym jednak sugerował rozejrzeć się za jakąś porządną optyką - nawet używaną. Jakość obrazu i światło są nieporównywalnie lepsze, ogniskowa w wygodniejszej odległości, po prostu biją na głowę chińskie wynalazki.

Używałem już różnej maści szkiełek, od najtańszych chińczyków przez DOCa, białoruskiego POSPa, PZO Panta i na lunecie Swarovskiego kończąc i prawda jest jedna - różnice są kolosalne. Nawet nieco przestarzałe jak na dzisiejsze czasy lunety (np. PZO Panta) jest o niebo lepszym wyborem niż te wszystkie "Leapersy", Blogi itd.

Cenowo też wcale nie wygląda to tak źle, można bez problemu trafić leciwego już (ale w bardzo dobrym stanie) Carla Zeissa za 350-400zł, czyli cenę trochę droższych chińczyków.

Link to post
Share on other sites

Wiec.Temat ma odpowiedziec na pytania poczatkujacego.Mam aktualnie DOTa FFT w domu i gamo starego hiszpanskiego i chinska podrobke leupolda.Przerabialem Big nikko zosy waltery itp.Wiem co pisze.Dot 1700pln chinol 300pln. W temacie asg chinol na tubusie 3 cale i szkle 60 bije Doca.Na wiatrowke bym go nie posadzil.na hw 100 mam dota.Jaki carl zais za 300pln?srednica 35mm?co przez to wypatrzysz?Asg to nie strzelanie do dzika.Podtrzymuje rade.Jak najwiekszy wymiar i na dystansach do 100m zadna roznica w szkle.A jak kogos stac to i swarowskiego mozna posadzic za 18tys na replike za 1500pln.Czyli znam sie to sie wypowiem i moze poczatkujacego uratuje od rad ,expertow, :icon_razz2: chinke kup bezposrednio z chin.Nie przez polskich dystrybutorow.Bedzie duuuzo taniej.Tylko poczekasz z 4tyg.Poczytaj ktore chinki warto a ktore omijac szerokim lukiem.Jest na ten temat bardzo wiele napisane.Pozdrawiam.

Edited by Jamaraja301
Link to post
Share on other sites

Nie kolego, nie wiesz co piszesz.

 

chinol na tubusie 3 cale i szkle 60 bije Doca.

 

Co proszę? Tubus "3 cale" miałby ponad 7,5cm, może chodziło Ci o calowy? Chociaż o jaki tubus by Ci nie chodziło, to nie ma to najmniejszego znaczenia, bo średnica tubusu nie wpływa na żaden z interesujących nas parametrów lunety (jasność, średnica obrazu itd.). Szerszy tubus daje większy zakres regulacji krzyża celowniczego, nic więcej.

 

Jaki carl zais za 300pln?srednica 35mm?co przez to wypatrzysz?

Nikt nie mówił o Zeiss'ie za 300zł, ale o przedziale 350-400, średnica 42. Choć po raz kolejny nie ma to tak naprawdę żadnego znaczenia, bo każda markowa luneta będzie miała lepsze światło niż niemalże każdy chińczyk, nawet x56.

 

Moim zdaniem najlepsze co może być pod kątem airsoftu to lunety biegowe (które przeczą tym wszysktim teoriom dotyczącym szerokich tubusów i wielgachnych średnic soczewek), niestety na tą chwilę ciężko o używki, a ceny są dość wysokie. Jakimś wyjściem co do lunet biegowych może być chiński Visionking przez którego miałem okazję popatrzeć i byłem pozytywnie zaskoczony, ale cena i tak oscyluje w okolicach 400zł.

 

Jeśli budżet na lunetę jest mniejszy niż te 350-450zł (za które można kupić używaną myśliwską lub polecanego DOCa), to słyszałem kilka dobrych opinii o szkiełkach firmy Point Precision, ale nigdy nie miałem tego w rękach, tym bardziej przez nie nie patrzyłem, więc nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć.

Link to post
Share on other sites

Myślę że kolega conrad.pl już wybrał bo się nie pojawia w temacie.Ewentualnie jak to bywa z internetowymi radami dostał dużo sprzecznych informacji.Teraz tylko można pisać dla innych którzy będą szukać info.

Nie masz zbyt dużego doświadczenia kolego ani woli zrozumienia.Oczywiście ze tubus 30 mm nie 3 cale.Piszesz z doświadczenia rozumiem czy z teorii?Bo jest wiele opinii ale trzeba kierować się doświadczeniem lub autorytetem.Zakładam że przy średniej optyce nie odczuwasz różnicy między tubusami, jednak ona jest.Nie bierzemy pod uwagę skrajnych przypadków gdzie luneta z tubusem calowym daje więcej światla ,nie porównujemy optyki z półki zaisa z chinolami bo to nie ma sensu.

Nie pisz też proszę publicznie że średnica soczewki nie ma znaczenia bo się lekko kompromituje.Ma podstawowe znaczenie.

Nie prawda że Markowa luneta 42np. będzie jaśniejsza niż Chińczyk 56.Znowu zakładamy że nie piszemy o jakimś skrajnym wypadku z plastikami zamiast szkieł.Choć takich nie widziałem.

Żeby nie być goloslowny zrobię zdjęcia obrazu przez np.trzy lupy i to wyjaśni o czym pisze.

Oczywiście powiększenia zedu 32x to bajka w chinolach ale piszemy na forum airsoft i tu powiększenie x3 już jest ok.Biała kulka na dystansie około 60m to jest nawet gołym okiem widoczna.Strzelasz to wiesz.To nie szary ołowiany pocisk z duza prędkością. Z tych różnic dlatego tu polecam chinki,tę lekko lepsze.

A powiedzenie :Człowiek strzela,PAN Bóg kole nosi , nabiera w airsofcie nowego znaczenia☺

Tak że bez spiny na poziomie i sezon się rozkręca więc więcej w polu mniej w internetowych.Sobie też tego życzę.

Jeszcze co do Doc.Ją nie polecam.W Styczniu tego roku byłem w salonie delty w Gdańsku.Miałem czas i konkretną kasę na szkło.Nawet nie było ludzi więc długo patrzyłem przez różne modele.Na przeciw salonu jest parking koło 200m i przyglądała się rejestracjom na autach.Żaden Doc nie był dobry ani ten mały ani duży.Nie wiem może stare serie były jakieś lepsze ale teraz to poracha. W Dot już można wybierać ale i tu są różnice.Na tą chwilę naprawdę widać różnicę między Ffp a innymi zupełnie inna jakość.Ale to już dla siewcow kompozytu nie ma większego znaczenia.

Na pewno za kasę na choćby Doc można kupić dużo lepszego chinola. Celowo nie pisze tu o mechanice optyki bo ta jest ważna ale przy odrzucie broni który w ASG nie występuje.Czyli nastawy się nie zmienia same podczas strzelania.

Przydał by się temat podpięty o optyce jak na forach np.wiatrowych z podstawowymi info żeby nie powtarzać co chwilę.Możemy wspólnie wyjawić pewne stałe pod kątem asg.Wielu kolegów ma na pewno swoje doświadczenia i może jakiś mod mógłby to poskładać.

Np. Użyteczne powiększenia,polecane marki w przedziałach cenowych 0-200 , 200-500 , ponad 500. Polecane średnicę ,wagi,osprzęt i montaż. Itp

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Kieruję się doświadczeniem, licznymi autorytetami i fizyką - szerokość tubusu nie ma znaczenia, gdyby miała,to mielibyśmy już tubusy 50mm.

 

Nie napisałem,że średnica soczewki nie ma znaczenia, bo ma, ale na światło lunety.

A co do światła, to powtórzę się, ale oczywiście, że w zasadzie każda markowa luneta będzie jaśniejsza niż prawie każdy chińczyk, bez względu na szerokość soczewki. Dobre lunety mają transmisję światła ponad 90%, a chińczyki? No tutaj ciężko powiedzieć, bo tego nikt na etapie produkcji nie mierzy, ale znaleźli się ludzie, którzy z ciekawości zabrali takie szkiełka do optyka, aby to sprawdzić. Polecam przejrzeć Google i poczytać - ciekawa lektura. Zwłaszcza przytoczone komentarze optyka co do jakości szkieł i ich wpływu na ludzkie oko.

 

Słyszałem, że jakoś DOC'ów poleciała od kiedy wycofano serię Entry, ale niestety nie wiem ile w tym prawdy, choć jesteś kolejna osobą, która to potwierdza.

 

No i kolejna istotna sprawa. Chinol chinolowi nierówny i w naszym hobby widać do doskonale. Dwie takie same repliki, a po wyjęciu z pudła jedna 360fps, druga 400. Jedne zębatki wytrzymują dziesiątki tysięcy kulek, inne tego samego producenta mają krzywą ośkę. To samo tyczy się optyki. Trafi się egzemplarz świetny (pewnie miałeś szczęście i to Twój), przeciętny i całkiem beznadziejny. Tylko po co ryzykować?

 

No i jeszcze ostatnia kwestia. Ludzie którzy używają lunet w replikach przeważnie mają je już nieco mocniejsze i używają ciężkich kulek, które to w kolorze białym prawie już nie występują (lub puchną). Dlatego dobrze jeśli luneta umożliwi obserwację także kulki ciemnej, a do tego potrzeba już dobrych szkiełek.

Link to post
Share on other sites

e9c504cc4643a664med.jpg

25a25c823b8ec5f6med.jpg

c393958a91742be6med.jpg

 

Bardzo trudno zrobic zdjecie obrazu w szkielku :icon_mad: Wiec mamy jakas podstawe oceny.Odleglosc do szczytu gorki okolo300m czyli min 3 razy ponad dystans asg.Teraz ktora luneta daje najlepszy obraz.Po siatce mozna rozpoznac jedna z nich ale prosze sie nie sugerowac i ocenic obiektywnie.jest dobra lupa .china.i pancerne stare gamo ktore siedzi na kopiacym bydleciu i trzyma zero jak zamorowane.

Co ciekawe powiekszenia x3 a roznica wyrazna.dyskusja jest teoretyczna i jest wiele zmiennych ale jesli skupimy sie na asg to mozemy wyciagnac jakies sensowne wnioski :icon_idea: Losowosc chinenek nie podlega dyskusji.A kuleczki pj zakupione tydz temu biale 0,42 w fazie testow.lataja ok i je widac :icon_lol: czy nie spochna sie okaze.tylko magi do m14 nie podaja zazbytnio ino oryginalny tm podaje ladnie.

Ale temat jest o lupkach.Zachecam do wstawiania zdjec i pisania opinii.Pozdrawiam

Edited by Jamaraja301
Link to post
Share on other sites

Obraz pierwszej jest zwyczajnie słabszy, może kwestia regulacji. Wydaje mi się że dwójka po zmniejszeniu powiększenia (da się?) mogłaby być lepsza. Trójka na zdjęciach wygląda najlepiej ale to kwestia ustawień aparatu bo ... jest dalej od lunety. Nie da się tego obiektywnie ocenić. Stawiam na trójkę przez kolory i mildot. Ogólnie jestem fanem dobrej, markowej optyki i pałam nienawiścią do chińskich replik ale coś mi się wydaje że przez jakość zdjęcia właśnie ją wybrałem ...

Link to post
Share on other sites

wszystkie na ninimalnym powiekszeniu i wyostrzone na dystans na tyle na ile pozwalaja.\odleglosc aparatu od szkielka to decyzja samego szkielka :icon_razz2: tylko tak ostrzylo.Zdjecia slabe nie umiem zrobic lepszych ale oddaja to co widze okiem.I juz wnioski zaczynaja byc ciekawe :hahaha: Pierwsza dot ffp 44mm,druga gamo matrik tez 44 mm i trzecia leupold 50mm tubus 30mm za 300pln :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc obstawiałem tak jak piszesz, ale jakość obrazu nie miała tu w sumie znaczenia, bo zdjęcia łapią ostrość w różnych miejscach tła, a po drodze są jeszcze jakieś krzaki.

 

Pierwszą poznałem po charakterystycznej dla Delta Optical siatce, ale czy to DOT czy DOC to nie jestem w stanie stwierdzić. Obraz trzeciej lunety odstaje wyraźnie od pozostałych (myślę, że dlatego Spirit wskazał właśnie ją), ale odstaje w złym tego słowa znaczeniu. Porównując obraz z lunety z tłem wyraźnie widać inny (nieco bardziej żółty) kolor. Czyli jest ze wszystkich w teście wyraźnie najciemniejsza.

Edited by MiKorn
Link to post
Share on other sites

Wybrałem ją bo najmniej zniekształca obraz, kolory i światło w porównaniu do otoczenia czyli wszystkiego przed lunetą :) wrażenie najciemniejszej sprawia przez regulacje aparatu, zwróć uwagę że całe zdjęcie jest dużo ciemniejsze nie sam obraz. Dobra, nie zauważyłem żółtego nieba, brzyyydkie. Trójka już odpada. Moja nieuwaga.

Edited by Spirit_
Link to post
Share on other sites

Na zniekształcenie obrazu największy wpływ ma tutaj kwestia samego zdjęcia i ostrości w różnych odległościach. Gałęzie za oknem też nie pomagają. W zasadzie jedyne co można z nich wywnioskować to właśnie beznadziejne światło tej ostatniej.

Żadne zdjęcie nie odda różnic w obrazie, bo diabeł tkwi w szczegółach i szczerze mówiąc nie sądziłem, że różnica w świetle lunet będzie aż tak widoczna.

Edited by MiKorn
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...