Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Projekt Sentry Gun


Recommended Posts

Siema.

Zdaje sobie sprawę, że temat był już poruszany na tym forum ale coś się projekty w miejscu zatrzymały :/

Mnie też naszła chęć na zbudowanie takiej zabawki jednak zdając sobie sprawę z zaawansowania projektu a także własnej niewiedzy i braku doświadczenia w pewnych kwestiach, do pracy zaangażowałem kilka osób :icon_smile:

Nie mniej jestem bardzo ciekaw opinii i pomysłów na udoskonalenie tej zabawki :icon_smile:

 

Założenia są takie, że Sentry ma samo namierzać poruszające się przedmioty, celować i strzelać. W późniejszym czasie prawdopodobnie dołożymy opcję zdalnego bezprzewodowego sterowania.

Do wierzy będzie możliwość zamontowania każdej repliki z górną szyną RIS, tak żeby w razie awarii jednej, można było szybko podmienić na drugą. Podstawową repliką, którą chce zamontować w wieży będzie krótka G36 z rozsądną chyba jak na ten projekt mocą 280fps i z drumem o pojemności ~3k kulek.

Żeby nie było, projekt oczywiście nie pozostaje w sferze planów i pomysłów bo już zacząłem realizację :icon_smile:

Na potrzeby zbudowania wieży, prosiłem kolegę o docięcie kilku elementów. Chciałem zrobić to z drewna czy plexi ale polecił mi inny materiał o nazwie, którą zapomniałem :icon_biggrin: Niby plastik ale jakiś lekki i bardzo łatwy w obróbce.

Po skręceniu wygląda to tak;

69f66f7f8264510emed.jpg

 

bf75e01a7a63c2a4med.jpg

 

 

Jest to górna część, która będzie osadzona na podstawie i będzie obracać się w osi X. Całość jest dostatecznie sztywna i bardzo lekka, w granicach 1kg.

Na szczycie będzie jeszcze ruchoma półka (po osi Y) z przykręconym uchwytem do montażu repliki, jakiś szybki montaż do RIS. W późniejszym etapie, jeśli będziemy chcieli też sterować wieżą zdalnie, zamontuję tu też jakąś kamerę z WiFi i zoomem tak, żeby było widać do czego celujemy.

 

Kupiłem też zestaw serw i pierdołek. Akurat takie były i to w okazyjnej cenie i mam nadzieję, że się nadadzą. Jeśli nie, będę kombinował z innymi. Chociaż parametry mają obiecujące :icon_smile:

 

c94152aaa5222994med.jpg

 

0ee0b360daaaf9e0med.jpg

 

Zdaję sobie sprawę, że montaż musi być dokładny a dwa serwa poruszające półką muszą być zamontowane dokładnie w osi dlatego też bardzo starałem się by wszystko było ok. Podczas przykręcania używałem dwóch poziomic, suwmiarki, cyrkla i cholera wie czego jeszcze, tylko po to by mieć pewność, że wszystko jest cacy. W sumie to najtrudniejszy etap prac bo wymagał dokładności i skupienia a jak dzieciaki non stop zaglądają przez ramie to nie jest to łatwe :icon_biggrin:

 

18af440833591eb6med.jpg

 

 

 

eb62079b07594b7emed.jpg

 

b61398f36d239c94med.jpg

 

990a4b24b86bb196med.jpg

 

Gdy już wszystko było wymierzone i wyrysowane pozostało już to co najprzyjemniejsze :icon_smile:

 

40684eaf3d73c9a6med.jpg

 

Niestety brak mi precyzyjnych narzędzi więc ciąłem bardzo ostrożnie i co chwila sprawdzałem czy aby nie przesadziłem. Ostatecznie potrzeba było jeszcze tylko ostatniego szlifu pilnikiem i wszystko pasowało :icon_smile:

 

a22083a908c37be2med.jpg

 

4f5ca726a2717c82med.jpg

 

2d9033300871ef80med.jpg

 

931e98de8bc23083med.jpg

 

Na chwile obecną tyle jest zrobione. W tygodniu pewnie zabiorę się za podstawę, która będzie zbudowana ze starej skrzyni rozdzielczej. Jest ona odpowiednio ciężka by zapewnić stabilność oraz pojemna, więc pomieści akumulatory, sterowniki no i po złożeniu wieży także i ona schowa się do środka. Kolejny etap będzie należał do kolegi, który okabluje całość i zaprogramuje sterownik. Na koniec pozostanie jeszcze pochowanie przewodów, kosmetyka w postaci folii z kamuflażem no i ostateczne testowanie :icon_smile: Nie obiecuje, że będzie to szybko, bo każdy wie jak życie codzienne potrafi namieszać. Realnie będę się cieszył, jeśli projekt skończy się przed nowym rokiem akademickim.

Teraz wielka prośba. Jeśli macie jakieś pomysły, propozycje lub gotowe rozwiązania, bardzo chętnie poczytam i może uda się je zastosować w projekcie :icon_smile:

Link to post
Share on other sites

Serwa to Tower-Pro SG90 x2 do poruszania półką góra dół. Do półki zamontowana będzie replika. Myślę, że łączny ciężar repliki, załadowanego boxa i półki wyniesie ok 4kg. Będę tak manewrował, by środek ciężkości wypadał jak najbliżej osi w której zamontowane są serwa.

Do podstawy będzie zamontowany Tower-Pro 5010 i będzie obracał całością, która ważyć będzie ok 5kg. O ile o dolne serwo nie mam obaw to te dwa maleństwa na górze faktycznie mogą okazać się za słabe. Może się tak zdarzyć. że będzie trzeba je wymienić na mocniejsze.

Edited by nipto
Link to post
Share on other sites

Z tego co czytałem to mają 1.8 kg/cm ale tak i tak faktycznie może być mało. Tym bardziej, że na przekładni też straty będą. Chyba faktycznie odpuszczę te maleństwa i zaopatrzę się w większe.

Twoim zdaniem, jakie były by odpowiednie ??

Może

Edited by nipto
Link to post
Share on other sites

Pomyśl, że te serwa potrafią nie wytrzymać na sterze wysokości w modelu, który cały waży 2kg. Ster ma powierzchnię rzędu 2dm kw i wagę około 20g.

Zbuduj na początek małą makietę do testów elektroniki i oprogramowania. Wtedy na początek wystarczy ci obracanie samą kamerą i tutaj te serwa się spiszą. Nie zaczynaj projektu od drogiej mechaniki, bo jak nie skończysz projektu to więcej stracisz.

Link to post
Share on other sites

Wolałbym oczywiście projekt zakończyć i to sukcesem ale są to moje pierwsze kroki w temacie serw, robotyki itp ;) Programowaniem i sprawianiem, że to wszystko ożyje zajmie się ogarnięty w temacie kolega więc mnie pozostaje zbudowanie mu odpowiedniej bazy. Serwa nie są drogie więc jest możliwość testowania ich, od razu na wieży bez potrzeby budowania makiety.

Zastanawiam się tylko jakie serwa zastosować i jakie przeniesienie napędu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...