Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Parametry sprężyn


Recommended Posts

Panowie i panie o technicznym wykształceniu !! Poratujcie!! Podejmuję dramatyczną próbę przywrócenia życia moim 5 lowcapom, które są niestety w stanie agonalnym. Podzielcie się więdzą i wytłumacznie laikowi jakie dane powinien podać. Nie chodzi o długość sprężyny czy ilość zwojów. To mogę zmierzyć/policzyć. Poszukując w sieci parametrów sprężyn zostałem zaskopczony ich mnogością. Przykład:

 

http://www.vanel.com/_xgfx_images/compress...sion-params.png

 

d (średnica drutu): Parametr określa grubość drutu z którego została wyprodukowana sprężyna.

S (trzpień): Wielkość ta określa maksymalną średnicę trzpienia sprężynowego przy zastosowaniach przemysłowych. Tolerancja dla tego parametru to (+-)2%(orientacyjnie).

Di (średnica wewnętrzna): Średnica wewnętrzna sprężyny może zostać obliczona przez odjęcie dwóch średnic drutu od średnicy zewnętrznej sprężyny. Tolerancja dla tego parametru to (+-)2%(orientacyjnie).

De (średnica zewnętrzna): Średnica zewnętrzna sprężyny może zostać obliczona przez dodanie dwóch średnic drutu do średnicy wewnętrznej sprężyny. Tolerancja dla tego parametru to (+-)2%(orientacyjnie).

H (otwór): Jest to minimalna średnica otworu w którym ma pracować sprężyna. Tolerancja dla tego parametru to (+-)2%(orientacyjnie).

P (skok): Średnia odległość między kolejnymi aktywnymi zwojami sprężyny. Tolerancja dla tego parametru to (+-)2%(orientacyjnie).

Ln (Zblokowanie): Maksymalna długość sprężyny po całkowitym zblokowaniu. Zblokowanie przedstawione jest na rysunku po prawej. Tolerancja dla tego parametru to (+-)15%(orientacyjnie).

L0 (Długość swobodna): Długość swobodna sprężyny jest mierzona w stanie swobodnym po wcześniejszym jednokrotnym blokowaniu. Tolerancja dla tego parametru to (+-)2%(orientacyjnie).

Ilość zwojów: Jest to całkowita liczba zwojów w sprężynie - dla powyższego rysunku wynosi ona sześć. Aby otrzymać liczbę zwojów aktywnych sprężyny należy odjąć dwa zwoje tworzące końcówki.  

R (Sztywność): Parametr określa opór jaki stawia sprężyna w momencie ściskania. Jednostką sztywności jest 1 DaN/mm = 10 N/mm. Tolerancja dla tego parametru to (+-)15%(orientacyjnie).

L1 & F1 (długość przy sile F): Siła F1 przy zadanej długości L1 może zostać obliczona na podstawie formuły: F1 = (L0-L1) * R. Analogicznie długość sprężyny L1 przy sile F1 określa wzór: L1 = L0 - F1/R.

 

Może jest ktoś kto dorabiał tego typu sprężyny i orientuje się w temacie. Czy firmy produkujące sprężynki mają sprzęt bu pomierzyć sobie co trzeba ze sprawnego oryginału??

Z góry dziekuje za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Może to mało profesjonalne było ale poszedłem do takiego Heńka, na oko pod 70ke i dałem mu sprężynkę żeby mi taką zrobił "tylko - wie pan - troche mocniejszą" i zrobił i działa i dałem 30 pln za 4 szt.

 

grubość drutu ilość zwojów itd określają parametry - nie ma różnych drótów do sprężyn 9tej samej średnicy) - więc łatwe do zrobienia

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...