Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Headset Bowman oryginał


Recommended Posts

Poruszałem jakiś czas temu w temacie o radiokomunikacji kwestię oryginalnego headsetu Bowmana. Udało mi się dzisiaj wykonać PTT do tej słuchawki i do Baofenga UV-82.

 

Oto kilka zweryfikowanych faktów:

1. Wbrew temu, co wydawało mi się wcześniej - mikrofon jest jednak zwyczajny elektretowy, aczkolwiek nadal działa ciszej niż powinien (porównując chociażby z headsetem z-taca)

2. Wzmacniacz ze schematu do Peltorów nie działa, bo jest to schemat do mikrofonu dynamicznego.

3. Schemat działającego wzmacniacza:

preamp.gif

 

Jedyna różnica w przypadku podłączania do radia to to, że u nas zasilanie i wyjście są połączone i jest to jeden przewód (MIC + we wtyku Kenwood, czyli górny środkowy segment).

Polecam tranzystor ze schematu, tj. 2N3904. Sprawdzałem na płytce stykowej na BC547B i 2N2222 i układ łapał dość mocne szumy od radia. Na 2N3904 problem nie występuje w takim stopniu (przynajmniej u mnie).

4. Wtyk w słuchawkach to LEMO rozmiar 1B. Nie 0B!

5. Można spokojnie brać wtyki i gniazda Lemo z aliexpress, wychodzi jakieś 2,5 raza taniej niż oryginalne, a jakościowo są ok. Trzeba tylko pamiętać o wzięciu odpowiedniego rozmiaru oraz klucza (tańsze wersje plastikowe odpadają - mają właśnie inny klucz niż metalowe)

 

Dodatkowo kilka ciekawostek:

-zwykłe gruszki Baofenga mają kabel wykastrowany ze zbędnych żył, także jedynym sposobem na zdobycie odpowiedniego kabla jest kupno gruszki do UV-82 z podwójnym PTT

-przelutowywanie oryginalnej słuchawki z pudełka to samobójstwo. Żyły są grubości włosa i są izolowane jedynie kolorowym lakierem

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem podwójne PTT do Baofenga Uv-82 i z Bowmanem Z-Taca działa wyśmienicie, ale niedawno kupiłem Earmory i jest za cicho. Spróbuję z tym wzmacniaczem. Pytanie: czym to zasilasz? Jakie to ma zapotrzebowanie prądowe? W PTT nie mam za wiele miejsca na baterię i zastanawiam się, czy coś pokroju CR2032 wystarczy, czy jednak potrzeba więcej prądu.

Link to post
Share on other sites

Pod względem komfortu bardzo fajnie, choć nie mam porównania do innych słuchawek aktywnych. Póki co ponosiłem trochę po domu i komfortowi nie mogę nic zarzucić. Mam wersję z pałąkiem i nawet pod hełm (kopia Fasta Maritime) można je bez problemu dopasować tak, by było wygodnie.

Co do samego działania na razie nie chcę się wypowiadać. Testy komunikacyjne jeszcze przede mną. Pewnie za jakiś czas dam znać.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...