Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sposoby na termo


Recommended Posts

Witam, czy macie jakieś "partyzanckie" sposoby na walkę z termowizją... Powiedzmy, że jest noc, trochę lasu, trochę otwartego terenu, jakiś mały budyneczek, "większy wc" przeciwnik posiada kilka celowników termowizyjnych lub doczepione jakieś lunety termowizyjne, sprzęt raczej dolnej półki. Moja drużyna broni punktu, mamy mocne latarki.
Mój pomysł jest taki żeby zwiększyć ilość sygnatur ciepła, przy jednoczesnym ograniczeniu naszych.. jak Arni w predatorze, ale bez błota :D
Jakieś pomysły ? ktoś próbował ? czy po prostu sobie odpuszczać takie gry, bo to nie ma sensu.

Link to post
Share on other sites

1. Afgańcy budowali stanowiska przykryte materiałem składającym się z 2-3 warstw wełny przekładanej folią alu (folia NRC chyba najlepsza). Ważne, żeby takie "zadaszenie" nie leżało  na Tobie tylko wisiało nad.

2. "Paranoicy" z USA opracowali Patriot Suit:

http://patriot-suit-club.thinkific.com/courses/minuteman-poncho

3. pamiętaj, że termo nie działa przez szkło, więc stanowisko z plexi tez powinno załatwić sprawę :P

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Widzę, że parę miesięcy zajęło mi dostrzeżenie tego posta, ale wątek wygląda na dyskusyjny, więc to nie powinno być przeszkodą :).

Zwiększanie ilości sygnatur ciepła, to raczej pracochłonne rozwiązanie, a niekoniecznie przyniesie zamierzone rezultaty. Obecnie dostępny i nie aż tak kosmicznie drogi sprzęt ma wystarczającą jakość obrazu, by w miarę szybko identyfikować fałszywe zagrożenia.

Bardziej efektywne może okazać się ukrywanie własnej sygnatury cieplnej za różnego rodzaju zasłonami - naturalnymi i sztucznymi - i wówczas ujawnianie jej dopiero, kiedy przeciwnik znajduje się już w bliskiej odległości i nie ma dużo czasu na podejmowanie decyzji.

Należy jednak wiedzieć za czym się chować i kiedy. Wiele osób podejmuje błędne decyzje i nie mając solidnej zasłony postanawia nie ujawniać swojej obecności licząc, że użytkownik termo go nie dostrzeże. To nie jest dobre podejście do sprawy, bo prędzej czy później zostanie zauważony.

Zamiast tego - mając mocne latarki - warto ciągle ich używać i nieustannie skanować teren przy ich pomocy. Sprzęt o strumieniu świetlnym, powiedzmy 1000-2000 lumenów, pozwala bardzo skutecznie oświetlać teren w odległości co najmniej takiej, jak zasięg replik typowych replik airsoftowych. Skoro przeciwnik z termo Cię zobaczy i tak, to postaraj się chociaż samemu też go wykryć, najlepiej zanim jeszcze znajdziesz się w zasięgu strzału. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, zwłaszcza jeśli ktoś jest odwrócony w Twoją stronę - mocne latarki ze skupionym strumieniem światła pozwalają sprawnie wychwytywać refleksy od soczewek celowników, latarek, itp.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...