Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Well M4 Metal Gearbox - ki diabeł?


Recommended Posts

dobrze wykonane repliki np. CA maja wage zblizona do orginalu i rozni sie ona jedynie kilkoma gramami

no własnie, a jak wziałem to do ręki to się przestraszyłem..... co innego jak się bierze replike od TM (porównuje akurat marui bo też jest plastikowa)

 

 

a, i zapomniałem dodać o dźwięku jaki z siebie wydaje replika Well'a... głosny piskliwy stukot.... nie wiem jak to inaczej nazwać. jezeli sam srzelasz sobie to jest spoko, ale jak obok stoi koleś z CA to się głupio robi, bo Well piszczy jak zabawka... po dłuższym użytkowaniu może lekko denerwować.... :roll:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hej.

 

Chciałbym się dowiedzieć jakie części trzeba byłoby wymienić aby uzyskać moc stockowego aeg-a (tj. jaka sprężyna, czy gumkę HU też wymienić i czy kombinować coś z głowicą tłoka i samym tłokiem) Chodzi mi o to standardowe 320-330 fps. Tylko żeby sie ten gearbox nie rozpadł, bo nigdy nic nie wiadomo co z tymi chińskimi elektrykami.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Chodzi mi o to standardowe 320-330 fps

jak mi pokażesz M4 Marui co ma 320fps w stocku to masz ode mnie zgrzewke

bo nigdy nic nie wiadomo co z tymi chińskimi elektrykami.

z japońskimi też nie, w końcu to plastik

 

:roll:

Link to post
Share on other sites
(chodziło mi o gearbox, a o ile dobrze wiem to jest on metalowy w tym modelu)

A w modelach TM czy CA to niby jest plastikowy?

 

Co do twojego pytania to nie wiem czy już ktoś kombinował coś z upgradem tego. Wiem tylko, że Czopre w MP5 Well'a wymienił (z tego co pamiętam) tylko sprężyne na SP110 Guardera co odpowiada ok. 150% PDI i wyszło mu prawie 340 fps na kulkach 0,2.

 

Pozdrawaim.

Link to post
Share on other sites

Zakupiony, dostarczony, rozkręcony - standardową spręzynę co daje ponoć 250fps wywaliłem bez ani jednego strzału, jest miękka jak świerze g. Gearbox łyknął 130PDI bez zająknięcia, działa jak szwajcarski zegarek.

 

Ale od początku:

 

Body - dziwna hybryda... ma trochę cech M4A1 Marui, ale też trochę z nowego M4 CyberGuna. Body wygląda średnio - wszędzie jeden kolor plastiku, metalowe na zewnątrz są tylko piny, szyna RIS, imitacja zamka, spust. Lufa zewnętrzna jest metalowa, ale tylko do podstawy muszki.

Teraz szczegółowo - górne body przy bliższych oględzinach jest śliczne! Czarne, trudno, ale ma imitację ruchomego zamka taką jak w Marui i ICSie, a fałszywy "zamek" jest metalowy i bardzo starannie wytłoczony. Perełka! Szczelinami sączy się olej - w przeciwięństwie to SRC, Well nie oszczędzał smarów i oleju.

Dolne body... tu jest gorzej, napisy "made in china" oraz "WELL", przesadnie wielkie. Od razu potraktowałem papierem ściernym, szpachlówką i czarnym matem. Teraz wygląda pięknie. Zastanawiające, że kabłąk nie jest otwieralny, pomimo że instrukcja wyraźnie mówi, że ma się otwierać. Odnoszę wrażenie, że instrukcja to bezmyśla zżynka z Marui...

Najbardziej rażącym elementem jest mocowanie kolby. Strasznie... zabawkowe. Prawda, niby fajne gdy ma się, tak jak ja, kolekcję Wellowskich kolb - stałą, teleskop standard i teleskop "law enforcement". Ale na dłuższą metę - mój egzemplarz ma już przygotowane nowe, śliczne body - czekam jedynie na kolbę (mam zaklepany teleskop CA) i przystąpię do zamiany. Góra zostaje fabryczna - sprawdziłem już to połączenie i spasowane są idealnie.

 

Co dalej? W zestawie z repliką jest istne cacko - bateria 8.4v... 1050mAh! Uznałem to z początku za grubą, chińską przesadę, ale ku mojemu zdumieniu praktyka potwierdziła te dane. Gun wypluł już tyle hi-capów na próbach, i to na sprężynie 130PDI, że nie może być mowy o zawyżonych danych! Ogniwa są w technologii NiMH, co tłumaczy jakim cudem bateria o dużej pojemności jest w rozmiarze "mini". Wielki plus dla Wella!

 

Co w środku? Gearbox: Ot, zwyczajny gearbox Marui v2 późny (z okienkami). I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to że ów gearbox dostajemy w replice za niecałe 400 złotych. Toż sama ta bateria kosztuje ponad połowę tego! To chyba jakiś sen...

 

Gearbox oczywiście rozkręcałem, żeby wymienić spręzynę na 130PDI. W środku - dokładnie to samo co w MP5 UTG. A więc:

Tłok żywcem sklonowany od CA, modularny (nie jest, jak w Marui, zlany w jedno z głowicą i sprężyną, uprawszcza zatem wszelkie upgrade'y).

Zębatki... tu mi kopara opadła, bo to istne złoto. Miałem już kilka AEGów, miałem do czynienia z zębatkami Marui (Zn-Al) i Classic Army (wypraski na gorąco z opiłków stalowych i kąpane w oleju - tzw. zębatki samosmarujące - dobra rzecz, ale nazywanie ich "stainless steel" to zwykłe kłamstwo producenta).

Jakie zatem są zębatki Wella? przychodzi mi tylko na myśl określenie "imponujące". Wygląda mi na to, że to lita stal, dwie z nich powlekane są miedzią dla "miękkszej" współpracy. Złoto, istne złoto!

Ponadto, cały GB jest WZOROWO nasmarowany doskonałymi gatunkowo smarami. Dlaczego SRC tak nie potrafi? Odnoszę wrażenie, że gearboxy robi dla Wella jakiś inny producent... Aha, jeden szczegół - wydaje mi się, że prowadnica sprężyny nie ma gwintu do śruby mocującej kolbę. Zanim zainstaluję nowe body, będę musiał ją wymienić.

 

Idźmy dalej: komora hop-up. Jest troszeczkęinna niż w Marui. Przede wszystkim, nie da się jej wyjąć wraz z lufą po zwykłym otwarciu body. trzeba górne body rozkręcić. Utrudnia to wymianę lufy, ale zapewnia nieruchomość komory i idealnąwspółpracę z dyszą gearboxa. Otóż moduł HU ma dwa "skrzydełka" wchodzące w sloty w obu stronach body, i jakby tego było mało mocowany jest pinem! Tak więc, komora HU Wella jest bardzo, bardzo solidna. Jest to konstrukcja jednocześciowa, pracująca całkiem precyzyjnie, i wyposażona w mięciutką, kauczukową chyba gumkę. Jest dobrze.

 

Lufa - mosiężna, kopia Marui, zapećkana straszliwie smarem. Zarówno lufa jak i komora HU wymagały u mnie czuszczenia wyciorem z watką zanim można było mysleć o strzelaniu.

 

Tak więc, pod względem mechanicznym, powiedziałbym że Well przewyższył Marui! Trochę to niewiarygodne... Karabin za 400 złotych (wliczając sprężynę 130 PDI z machinegun.pl), po kwadransie gmerania w GB, drugim kwadransie szlifowania i szpachlowania tych obleśnych napisów, wreszcie po trzecim kwadransie malowania, wygląda pięknie, a co najważniejsze - strzela lepiej od stockowych wyrobów Classic Army O_o O tempora, o mores.... test zasięgu zakończył sięniepowodzeniem. Po prostu kulki zniknęły gdzieś poza granicą mojego zasięgu wzroku! Cóż, strzelałem z własnych XM177 Marui, M16A2 Marui, oraz niezliczonych cudzych G36, M15A4 Carbine i Rifle... i pierwszy raz coś takiego widziałem. Owszem, wszystkie były stockowe, to chyba pierwszy tuningowany AEG z którego miałem okazję pukać - i jest rewelacyjnie. Test mrozu zdany na piątkę z plusem, półtora tysiąca kulek wystrzelanych na próbach i wszystko chodzi jak szwajcarski zegarek.

 

Jutro poważna bitewka - i jestem jak najlepszej myśli. Tyle recenzji :-)

 

Podsumowanie: Warto, warto, jeszcze raz warto. Pod warunkiem, że znasz się już na konstrukcji AEGów i nie spanikujesz gdy "kulki zaczną padać parę metrów za lufą" - trzeba przetrzeć smar z komory HU i strzelać dalej. Ot co.

 

EDIT: Komora HU okazała się całkowicie identyczna z jednoczęściową metalową komorą CA. Tyle tylko, że jest z plastiku :D

Link to post
Share on other sites

Niestety, plastikowych. Nic się nie zmieniło w stosunku do sprężynowców tej firmy... Jeden wielki paradoks.

 

W każdym razie mocowanie kolby to powód, dla którego i tak zmieniam dolną część body, mimo pracy włożonej w usunięcie napisów producenta.

 

Wprawdzie po zamocowaniu kolby stałej zupełnie już nie widać bryły zatrzasku (nader widocznej w teleskopowych), ale wciąż się martwię o jej wytrzymałość. Dobra, mogę przykleić na amen i się nie złamie, ale cały urok tego rozwiązania to właśnie wymienność :-)

 

Plan jest taki - złamie się, to wymieniam (dół body od Marui pasuje idealnie, sprawdzałem, i już czeka - brakuje jeszcze tylko kolby w tym standardzie...)

Link to post
Share on other sites

Magi pasują. Do MP5 Well wchodzi wszystko - Marui, CA, Star itd. Do Wellowskiego M4 też, ale musisz zaatakować gniazdo magazynka pilnikiem. W tylnej części są podłużne plastikowe szyny które niepotrzebnie zwężają gniazdo. Po ich spiłowaniu magi Marui, CA i Stara wchodzą bez problemu (gniazdo podajnika do komory HU pasuje idealnie - w końcu to kopia komory HU Classic Army) .

 

Ale jeśli masz MP5 to nie ma żadnego problemu i wszystko pasuje już fabrycznie.

Link to post
Share on other sites

Mały update po dzisiejszej strzelance:

 

Bateria wytrzymała dziś trzy hi-capy, po czym podziękowała. Temperatura ujemna. Dodając dwa hi capy z wczoraj daje to... 1500 strzałów (przypominam, bateria 8.4v 1050mAh, rozmiar mini)

 

Co zaobserwowałem:

 

Początkowo zachowanie repliki było dość nierówne, z okazjonalnymi pustymi strzałami albo strzelaniem dwiema kulkami naraz, szczególnie w trybie auto. Semi było bezproblemowe i bardzo celne. W miarę strzelania replika się "dotarła", niczym nowe auto - puste i podwójne strzały stały się rzadsze aż znikły, a sama replika przestała odbiegać parametrami od obecnych na strzelance CA.

 

Uszkodzeniu uległa sprężyna zwojowa napędzająca hi-capa. Na szczęście mag rozbiera się bardzo łatwo, a sprężynę zainstalowałem ponownie w ośce. Wygląda na to, że przy montażu ktoś zbyt mocno załamał sprężynę i nie wytrzymała pełnego nakręcenia na mrozie. Drobiazg, tym bardziej że i tak mam zamiar pozbyć się tej plastikowej grzechotki i kupić jakiegoś metalowego mid-capa (przypominam: po spiłowaniu dwóch "szyn" na tylnej ściance gniazda magazynka magi TM, CA i Stara pasują idealnie.

 

Inne obserwacje: Gumka HU mocno zesztywniała, myślę że zamienię ją na silikonową. A żeby nie płacić parę razy za przesyłkę, może sprawię sobie uszczelnioną dyszę i nowe uszczelki głowicy tłoka i głowicy cylindra. Nie żeby były konieczne, ale dlaczego by nie zapłacić za przesyłkę tylko raz?

 

HU działa bardzo dobrze, wymaga jedynie silikonowej gumki na zimę, ot co. Potrafi się nieco rozregulowywać (przypadłość odziedziczona po CA, którego komorę HU tu skopiowano), ale pomaga lekkie dokręcenie śrubki mocującej pokrętło - tylko nie za mocno, żeby nie zniszczyć gwintu! Lepszym wyjściem może być Locktite po zębatkach HU.

 

Replika, po zdradzeniu że to "tani Well z Allegro", wywołała ogólne poruszenie i bardzo pozytywną reakcję. Należy jednak pamiętać, że zaszpachlowałem dziury po śrubach w kolbie i chińskie napisy, oraz że body było malowane. Na następnej strzelance body będzie już Marujowe, więc róznica się zatrze.

 

Tyle... co więc mogę powiedzieć na podsumowanie... A więc chyba tylko tyle, że Well R6 spisał się rewelacyjnie, nie odstając w walce ani o jotę od odpowiadających mu modeli CA. Od M4A1 marui strzelał mocniej (ale pamiętajmy: zmieniłem już pierwszego dnia sprężynę na 130 PDI) lecz HU nie był tak dobry (marznąca gumka, zachowanie podobne jak HU CA)

Link to post
Share on other sites
hehe, chyba nie doczytałeś mojej recki dokładnie - stockową sprężynę zamieniłem na 130 PDI zaraz po wyjęciu z pudełka- stock daje tylko 250 fps, jest strasznie miękki...

 

doczytalem ale to nie zmienia mojej opini - musze zobaczyc ta replike w akcji zeby ja ocenic

Link to post
Share on other sites
jednak nie zamierzam sie klocic dopoki nie zobacze jednego z tych malenstw w akcji.

No to jak nie widziałeś to po co się wypowiadasz jak nie wiesz jak jest w rzeczywistości ?? A dlaczego uważasz, że ta M4 nie może mieć takich samych osiągów jak CA ??

 

czy wzmocnienie sprężyny na 130 PDI wymaga zamienienia stockowego akumulatora na 9,6?

No przecież jonboy2312 napisał, że na tej w co jest w zestawie strzela bardzo dobrze i nie trzeba wymieniać.

 

Gearbox oczywiście rozkręcałem, żeby wymienić spręzynę na 130PDI.

jonboy2312 czy nie było żadnych problemów przy rozkładaniu GB ?? Chodzi o to czy jest jakiś problem z jego rozłożeniem, czy trzeba uważać przy rozkładaniu żeby nic nie wyskoczyło, jakaś sprężynka czy coś ??

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...