Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konkretny tuning


Recommended Posts

Witam

Jeden ze sklepów asg wykonuje taki tuning w M15A4 CA:

 

- Wzmocniona, łożyskowana prowadnica sprężyny (Classic Army)

- Zainstalowanie sprężyny 100 m/s (Systema)

- Wzmocniony, poszerzony cylinder (Classic Army)

- Wzmocniona, poszerzona, głowica cylindra (podwójnie uszczelniona)(Classic Army)

- Wzmocniona, poszerzona głowica tłoka (Classic Army)

- Wzmocniona, poszerzona, uszczelniona dysza (Classic Army)

 

Reszta części standardowa, podobno jest całkowicie bezpieczny i nie zużywa reszty części, co o tym myślicie? jak uważacie ile fpsów wyjdzie z tego? i dziwne ze instalują spręzyne M100 Systemy, czy ona jest dużo silniejsza od 130%CA ?(chyba tylko ciut ciut) :wink:

lub tez wszystko to samo tylko sprężyna M110 Guardera, i tak pytanie na marginesie czy to lepsza spręzyna niz 150PDI ?

Link to post
Share on other sites

Z całym szacunkiem, ale wydaje mi się ze tak duze zmiany powinny jednak dać troche FPSów sama uszczelniona dysza daje niewielka poprawe a co dopiero poszerzony cylinder, tłok itp, a spręzyna Guardera 110 według tej tabelki:

http://21stcenturyairsoft.com/springguide.php

daje prawie 360 FPSów i jest zamiennikiem 150PDI :roll:

Moze miał ktos doświadczenia montując takie części ?

Link to post
Share on other sites

W stosunku to stockowego m15 wzrost zasięgu max. będzie niepowalający, zwłaszcza w stosunku do ceny.

 

Prowadnica jest zbędna, co do skuteczności zestawu bore up, to nikt na razie nie przedstawił ile to to daje fps, a cena jest znaczna.

 

Jak wstawisz po prostu pdi150% i preclufę do zwykłego m15, to efekt będzie ten sam (o ile masz mosiężną prowadnicę, bo plastikową może ściąć).

Link to post
Share on other sites

Powiem szczerze, rewelacje te wziąłem z tąd: www.asgshop.pl

dział TUNING tam jest wszystko opisane, według czego z tym zestawem przy Spręzynie Guarder 110 można osiągnać ponad 400 FPSów, szukałem poprostu sklepów gdzie od razu można zakupic tuningowany sprzęt.

Link to post
Share on other sites

Nijak Ci tego nie skomentuję. Jeśli zrobili taki up, zmierzyli i wyszło ile wyszło, to tak jest.

 

Nie podali na jakich kulkach i przy jakim ustawieniu HU, patrząc na fps na 0.2 i z odkręconym HU. Ale najlepiej spytaj Marzana :) Oni w ekipie mają kilka takich m15 to wiedzą.

 

Pytanie ile by wyszło, gdyby oszczędzili tego zestawu bore-up, a dali preclufę, której tam nie widzę, a która akurat się przydaje.

 

Cały trik polega na tym, że fps może i rosną, ale zasięg i celność nie przekłąda się liniowo na fps. Nie wspomnę już o "użyteczności" repliki.

 

Ja długi czas biegałem z upowanym m15, ale po wyjęciu upa nie zauważyłem jakiegoś drastycznego spadku własnej skuteczności. Teraz mam p90, bo jest wygodniejsze. Wszystko zależy zatem od Twoich preferencji, terenu na którym grasz i kasy, którą dysponujesz. Masz 1000 zeta na zbyciu i chcesz mieć święty spokój - kup sobie taki up.

 

Zagadnienie jest to samo co z samochodami: lepiej jeździ merc, czy focus? Wszystko jedno - tak czy owak, czy i jak dojedziesz w przeważającej części zależy od tego, czy umiesz prowadzić i czy będą korki :)

Link to post
Share on other sites

owy zestaw jest mało ... "niszczący" dla GB owszem daje te kilkanaście/dziesiąt FPS (~30)

zestaw bore up~350; sprezyna ~90; prowadnica ~65; tlok ~65 ...cena ~570 (liczac na szybko)

 

 

osobiscie wsadził bym tam:

spreżynke 170pdi cena ~90pln

łozyskowana prowadnice ~65pln

prec. lufe ~200

sylikonowa guma hopapu ~60

 

*wszystkie ceny i parametry traktowac trzeba orientacyjnie

Link to post
Share on other sites

Jawohl, choć chyba Kozi nieco zaokrąglił ceny w górę :)

 

sylikonowa guma hopapu

 

U mnie ta gumka wytrzymała 2 miechy, potem w wyniku używania kołnierzyk trzymający kulkę przed strzałem tak się rozciągnął, że kulka wypadała mi przed strzałem i leciały dublety. Używam TM, albo Systemy i jest ok. Z drugiej strony nie czytałem, żeby komuś jeszcze tak się działo.

Link to post
Share on other sites
Jawohl, choć chyba Kozi nieco zaokrąglił ceny w górę :)

nie ukrywam ze ceny na pałe z pamieci brałem; w końcu lepiej zapłacić mniej niz sie naszykowało, niz wiecej :)

sylikonowa guma hopapu
U mnie ta gumka wytrzymała 2 miechy, potem w wyniku używania kołnierzyk trzymający kulkę przed strzałem tak się rozciągnął, że kulka wypadała mi przed strzałem i leciały dublety. (...) Z drugiej strony nie czytałem, żeby komuś jeszcze tak się działo.
eee? ... nie no wypadki chodzą po sprzecie ja mam sylikon mam dwie w spzretach i nic narazie
Link to post
Share on other sites

Witam!

Wtrącę się w rozmowę :D

 

Głównie w naszym kraju niestety przyjął się powszechne stosowany tuning polegający na wymienieniu sprężyny na mocną przy jak najmniejszych kosztach. Generalnie w niektórych przypadkach sprawdza się to i karabin działa dość długo bez poważnych usterek. Jednak z obserwacji i użytkowaniu tak tuningowanych karabinów doszliśmy do wniosku że taki UP jest o kand d... rozbić.

 

W naszej ekipie było na początku mnóstwo takich tuningów, gramy ostro co niedziela - każdy karabin po upływie 3-4 miesięcy zaczynał stwarzać jakieś problemy. Praktycznie żaden karabin z takim tuningiem nie wytrzymał roku bez problemów i grzebania w gearbox-ie.

 

Należy też wyjaśnić (co z resztą już było powiedziane u przedmówców) że wzrost fps nie przekłada się całkowicie na zasięg replik. Wzrost fps przede wszystkim pomaga osiągnąć większy zasięg tylko i wyłącznie wtedy gdy posiadamy poprawnie działający hop-up. Dodatkowo wzrost fps przekłada się znacznie na przyśpieszenie lotu kulki – co nie zawsze wpływa na zasięg...

 

Trzeba sobie uzmysłowić, że możesz mieć 540 fps i zasięg do bani - z uwagi na źle działający hop-up. :roll:

 

Jednak wracając do samego tuningu.

 

Trzeba sobie odpowiedzieć na dość ważne pytanie - jaki chce się mieć tuning i jak to się będzie przekładać na żywotność gerboxa i bezawaryjne działanie?

 

Nie bez powodu największe firmy, które produkują części oferują całe zestawy ze sprężynami M100, M120 a nie tylko i wyłącznie same sprężyny, które dawały by przybliżony efekt gdy były by założone na części standartowe...

 

Jeśli chodzi o konkretny, profesjonalny tuning to nie jednemu by kopara opadła jak by widział co się się dzieje gdy na zachodzie specjaliści, którzy zajmują się serwisem AEG od lat - wywalają wszystkie standartowe części do piachu przy wymianie sprężyny stokowej na M120 Systemy.

Zostaje tylko sam szkielet gerboxa...

 

Oczywiście można osiągnąć przybliżoną ilość fps wsadzając tylko samą M120 - tylko trzeba się zastanowić jaki to ma sens i która replika będzie działać lepiej i dłużej...

 

Ps. Jeśli chodzi o zestaw o poszerzonej średnicy:

 

Wymiana całego zestawu odpowiadającego za sprężenie powietrza na zestaw o poszerzonej średnicy daje dobre efekty gdy posiadamy lufę do długości ok 407mm. Powyżej tej długości efekt wzrostu fps po założeniu Bore-up już nie jest tak widoczny...

Na lufie 363mm i stokowej sprężynie CA 130% daje jakieś 40 fps na kulkach 0,20g.

 

Pozdrawiam

 

[ Dodano: Czw 29 Gru, 2005 ]

Tak szczerze mówiąc taki tuning to wyrzucenie pieniędzy w błoto' date=' bo wzrost osiągów będzie praktycznie żaden :roll: [/color']

 

Z całym szacunkiem - oczywiście każdy decyduje się na tuning jaki chce bo jest to wolny kraj :D

Lecz twierdzenie ze wymiana standartowych części na wzmocnione, i o powiększonej średnicy dające ze stokowych 315fps do 370-380 fps to wyrzucenie pieniędzy w błoto jest bynajmniej śmieszne... :roll:

Link to post
Share on other sites

co uzytkownik tiunigu to inne zdanie ... zastrzegam ze mowie o swoich doswiadczeniach

 

sa różne szkoly i róznie sie to sprawdza ... oczywiscie najlepiej wsadzic wszystko wzmocnione i do tiuningu przeznaczone tak jak to juz powiedział przedmowca (ja rowniez wychodze z takiego zalozenia), ale taki tiuning nie zamknie sie w 500pln ... jednak

 

Tiuningowany AEG (TM+FTK systemy) na zachodzie to tydzien moze 1,5 pracy. U nas taki sprzet to minimum miesiac ostrych oszczednosci.

 

nie trudno jest być specjalistą kiedy dostaje sie gotowy zestaw który pasuje do siebie jak "klocki lego" ... i moze to spasowanie, albo stosunkowo niski na zachodzie koszt czesci jest przyczyną chetnego wymieniania wszystkiego (z autopsji wiem ze czesci TM, CA, Systemy nie sa takie wymienne miedzy sobą jak to producenci zapewniają)

 

spotkałem sie z opisami w/w specjalistów w internecie że to co czasami wyrabiamy ze swoimi AEGami według nich nie ma prawa dzialac, aeg sie rozsypie, rozleci, "zebatki stopią" i wogóle koszmar, a jednak sprzety działają, mają sie dobrze a po 2 latach i tak wymagaja przegladu zarowno te robione na nie wzmocnionych czesciach jak te robione na FTKach

 

aczkolwiek czesci w FTKach sa jakies takie gatunkowo lepsze od swoich odpowiednikow kupowanych poza zestawem?

czy to tylko moje wrażenie

Link to post
Share on other sites
co uzytkownik tiunigu to inne zdanie ... zastrzegam ze mowie o swoich doswiadczeniach

 

Jak najbardziej się z tym zgadzam. Ponieważ każda replika, gerbox ma inną wytrzymałość i dlatego powstaje tyle sprzecznych ze sobą stwierdzeń. Dlatego ja wolę tuning bardziej zaawansowany opierający sie na zestawach ponieważ one przynoszą nam mniej niespodzianek...

 

Tiuningowany AEG (TM+FTK systemy) na zachodzie to tydzien moze 1,5 pracy. U nas taki sprzet to minimum  miesiac ostrych oszczednosci.

 

Ten problem dotyczy nas w każdej dziedzinie naszego życia. Ceny światowe a zarobki już nie.

 

Dobry tuning to niestety droga rzecz (zresztą karabiny też do najtańszych nie należą).

 

Dlatego jedni wybiorą tuning opierający się na wymianie tylko sprężyny a inni wybiorą bardziej zaawansowany sposób tuningu.

 

Wytrzymałość każdego modelu jest inna i czasami zdarzają się sytuacje, które mogą naprawdę zdziwić. Np. W mojej M15 z konwersją na SR-15 mam wsadzoną sprężynę M130 i bez problemu chodzi wszystko na standartowych zębatkach CA i baterii 8,4 V 2400Mah.

Zero zacięć i bardzo dobra szybkostrzelność.

 

Mój znajomy również założył M130 i po oddaniu 3 strzału trzeba było wymienić standartowe zębatki...

 

Jeśli chodzi o części wzmocnione to biorąc pod uwagę np. Model karabinu CQB CA, który ma standartowe części wymienione na wzmocnione (nie bore-up) możemy zobaczyć, iż ilość fps wzrosła w przeciwieństwie do standartowych modeli. Moc 340 fps nie wzięła się tylko z powodu łożyskowań, ale z powodu dużo lepszej szczelności i pracy zestawu.

 

Dlatego ja osobiście jestem za wymianą czegoś więcej a nie samej sprężyny.

 

aczkolwiek czesci w FTKach sa jakies takie gatunkowo lepsze od swoich odpowiednikow kupowanych poza zestawem?  

czy to tylko moje wrażenie

Generalnie jest tak, że jedyna różnica w zestawach jest taka, że części są odpowiednio dobrane. I będą ze sobą idealnie współgrały co będzie się przekładało na lepszą pracę i czasami moc niż na częściach dobranych oddzielnie. Ponieważ nie każda głowica tłoka będzie dobrze współgrała z każdą głowicą cylindra - pomimo, że pochodzą z tej samej firmy i obydwie są przystosowane do np. gerboxa V2.

Obojętne dobranie tych elementów będzie działać jednak może zaowocować szybszym pęknięciem gerboxa. Powodem tego zjawiska jest np. odpowiednia grubość uszczelki amortyzującej, która znajduje się na głowicy cylindra i do tej grubości powinno się dobierać odpowiednią głowicę tłoka...

 

Te i wiele innych “kruczków” sprawują że tuning tak prostych w budowie gerboxów nie jest do końca taki prosty.

Link to post
Share on other sites
oczywiscie najlepiej wsadzic wszystko wzmocnione i do tiuningu przeznaczone tak jak to juz powiedział przedmowca (ja rowniez wychodze z takiego zalozenia)

 

Generalnie jest tak, że jedyna różnica w zestawach jest taka, że części są odpowiednio dobrane. (...) Ponieważ nie każda głowica tłoka będzie dobrze współgrała z każdą głowicą cylindra - pomimo, że pochodzą z tej samej firmy i obydwie są przystosowane do np. gerboxa V2.
no nie miałem na mysli sytuacji kiedy to ktos probował by spasowac glowice cylindra "płaską" z wyciszoną głowica tłoka ...bo są z tej samej firmy :D

chodziło mi bardziej o to ze np:

tłoki polikarbonowe systemy w FTKach były jak by trwalsze od tych co kupowałem oddzielnie

 

 

Dlatego ja wolę tuning bardziej zaawansowany opierający sie na zestawach ponieważ one przynoszą nam mniej niespodzianek...
ja osobiście oparłem sie o FTKa M150 i nie mam problemow mimo ze jade na "czarnym"stockowym GB CA
Link to post
Share on other sites
oczywiscie najlepiej wsadzic wszystko wzmocnione i do tiuningu przeznaczone tak jak to juz powiedział przedmowca (ja rowniez wychodze z takiego zalozenia)

 

Powiedziałem tak ogólnie po przykładzie z CQB :D Nie była to wypowiedz skierowana bezpośrednio do Twojej osoby :D :D

 

no nie miałem na mysli sytuacji kiedy to ktos probował by spasowac glowice cylindra "płaską" z wyciszoną głowica tłoka ...bo są z tej samej firmy  :D  

chodziło mi bardziej o to ze np:

tłoki polikarbonowe systemy w FTKach były jak by trwalsze od tych co kupowałem oddzielnie

Wierz mi, że tacy mistrzowie się znajdują... :roll:

(ale generalnie nie o taki przykład dopasowania głowic mi chodziło :D )

A to czy były trwalsze nie jestem wstanie potwierdzić może jakiś zbieg okoliczności za tym stoi...

 

ja osobiście oparłem sie o FTKa M150 i nie mam problemow mimo ze jade na "czarnym"stockowym GB CA

I o to właśnie chodzi 8) - zapłaciłeś swoje ale masz spokój... :wink:

Link to post
Share on other sites

Dobra, czyli ogólnie panuje powszechna zgoda. Podsumowując (może nie wprost), widzę 2 duże pozytywy:

 

1) Ktoś w końcu zaczął na solidnie mierzyć pojedyncze upy chronometrem i posługuje się jakąś podstawową metodologią chociaż. Ja dotychczas nie wierzyłem w skuteczność bore-upów i jak się okazało nie miałem racji.

 

Informacje typu: stockowe m15 -> bore-up ~+45fps, dla każdej części/modelu upa do cenna wiedza. Sam chciałem takie coś robić, ale jestem dopiero na etapie kombinowania chronometru :)

 

2) Będzie można w pewnej perspektywie stworzyć jakiś mini-poradnik osadzony na solidnych podstawach, żeby newbie przestali zamęczać pytaniami o upy :)

 

Tak czy owak budowniu kolektywnej wiedzy o upach, ich skuteczności, zastosowaniach, kombinacjach poszczególnych części mogą dostarczyć tylko kolejne udane projekty i wątki takie jak ten.

Link to post
Share on other sites

Widze ze jednak ten tuning to niezły pomysł, mam tylko pytanie które zadałem wczesniej ale jakos zostało pominięte w ferworze rozmowy, czy sprężyna M110 Guardera jest lepsza (mocniejsza, lepiej wykonana) od 150 PDI :?: i troche dziwne mi sie wydaje ze do tego zestawu stosując sprężyne M100 Systemy osiągamy 370-380 FPSów a po przejściu na M110 Guardera osiągamy 405-415 FPSów, to aż taki skok mocy jest ?(wiem dziwne pytanie) :wink: i ciekaw jestem na koniec ile FPSów wyjdzie z tego gdy do tego zestawu ze sprężyną M110 Guardera dodam lufe 6,03 407mm :?: Domyslam sie ze odpowiedz bedzie w granicach od-do ale czego można się spodziewać ?

Link to post
Share on other sites

Różni producenci w różny sposób (dość mało porównywalny) oznaczają swoje produkty. Różnice oznaczają po prostu, że mimo "zbliżonych" oznaczeń sprężyny wcale nie są takie same.

 

Wynika to z wielu parametrów typu skoku, materiału i grubości drutu, długości sprężyny -> to wszytsko wpływa na sposób w jaki się ona rozpręża, jakie ma przyspieszenie w zależności od stopnia rozprężenia i inne takie śmiecie.

 

Wniosek z tego taki, że możemy uzyskać jedynie informacje porównawczo-symptomatyczne :) - na takim, a takim aegu, taka a taka konfiguracja dała taki a taki fps.

 

Jeśli Marzan zmierzył, że na SP110 jest 415fps, a na S M100 375fps to tyle zmierzył i dużo większej filozofii tu się nie dorobi :)

 

Sprawdzenie ile da dodatkowo lufa jest w przypadku M15 proste, bo można przełożyć z innego egzemplarza razem z komorą HU w 5 minut, więc powinieneś taką informację uzyskać.

 

W sprawie konkretnych pytać pisz do sklepu :). Mam nadzieję, że podzielisz się potem uzyskaną wiedzą :)

Link to post
Share on other sites
czy sprężyna M110 Guardera jest lepsza (mocniejsza, lepiej wykonana) od 150 PDI?

Generalnie bez dokładnych testów nie da się powiedzieć czy sprężyna Guarder jest lepsza czy gorsza, albo taka sama od 150 PDI. Ogólnie rzecz biorąc sprężyny o niejednakowym zwoju łatwiej się ściskają co znacznie lepiej wpływa na pracę gerboxa.

Można to bez problemu sprawdzić domowym sposobem.

Nałóż sprężynę na pręt i spróbuj ścisnąć je do pewnego momentu.

Te z niejednakowym skokiem będzie się łatwiej "poddawała".

 

i troche dziwne mi sie wydaje ze do tego zestawu stosując sprężyne M100 Systemy osiągamy 370-380 FPSów a po przejściu na M110 Guardera osiągamy 405-415 FPSów, to aż taki skok mocy jest ?

Jeśli chodzi o różnicę mocy między M100 a M110 to nie ma nic w tym dziwnego.

Jeśli przyjmiemy że sprężyna M100 daje idealne 100M/S to jest to 328fps.

Jeśli przyjmiemy że sprężyna M110 daje idealne 110M/S to jest to 360fps.

Czyli różnica to jakieś 32 fps.

A to jest przybliżona różnica jaka jest wraz z zestawami Bore-up :D .

 

Należy też pamiętać, że jeśli chcesz utrzymywać cały czas taką sama moc karabinu to wypadało by zmieniać sprężynę przynajmniej raz w roku.

Jest to spowodowane tym, iż w naszych gerboxach sprężyna jest cały czas ściśnięta i po pewnym czasie traci troszkę na swoich właściwościach.

 

i ciekaw jestem na koniec ile FPSów wyjdzie z tego gdy do tego zestawu ze sprężyną M110 Guardera dodam lufe 6,03 407mm

 

Jeśli chodzi o lufę to nie otrzymasz jakiegoś okrutnego przyrostu mocy ale zyskasz wiele na celności.

 

Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli masz moc np. 410 fps na kulkach 0,20g to gdy użyjesz kulek np. 0,25 moc wylotowa zmniejsza się o około 40fps. Ale za to zyskujesz tor lotu kulki mniej podatny na działanie wiatru...

Link to post
Share on other sites

PDI jest faktycznie krótsza od Guardera i co za tym idzie poza "łatwiejszym montażem" mamy także lekkie brzęczenie po strzale wynikające z wiekszego niż w przypadku Guardera odprężenia - ja wolę Guardery.

 

Uważam, że sensowniejszym punktem wyjścia do upg jest określenie, co trzeba/chcemy osiągnąć. Dopiero potem dobierać trzeba podzespoły. Ale tak, by nie przeciążyć g/b, by szybkostrzelność była akceptowalna, by bateria wytrzymała więcej niż 1 magazynek itd :D.

 

Ekstremalnie pewnie można wyciągnąć z 550-580 fps ze zwykłej M4 (może 600? A może 950?). Tylko na jak długo, a przede wszystkim po co? I kto będzie wtedy chciał się z nami bawić?

 

Ściskam,

Czoper

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...