Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wzór 93 a Mundur SG


Recommended Posts

Pewnie bylo 100 razy walkowane na forum, ale uzylem opcji szukaj i nie znalazlem. Otoz - jak rozpoznac czy ma sie wzór 93 czy Mundur Strazy Granicznej, Ktory nie podlega pod MON?

 

Ja mam Góre Moro, i w srodku jest taka duza metka:

 

Zakłady Odzieżowe

Wybrzeże

Wzór 127A/MON

??enie 73/2002

??ta: 03.2002

?anina H

KJ

 

*Tam gdzie znaki zapytania to nie ma litery :D zmazala sie :) ale mozna sie domyslec.

 

Chodzi mi o wzór. Pisze że to wzór 127A/MON - No i to MON. Oznacza to ze podlega pod MON?

 

Prosze o pomoc!

 

 

Wie moze ktos gdzie jest taka metka w spodniach? Przeszukalem je cale i nie ma... No to przyokazji jeszcze powiecie jak rozpoznac wzór spodni :)

 

Z gory dziekuje

Link to post
Share on other sites

Wz. 93 to krój munduru, i wzór plam kamuflażowych.

Wszystkie mundury wykonane z tkaniny o oznaczeniu US18 to będzie wz. 93 mimo tego, że będą miały inaczej umieszone kieszenie, inne zapięcia itp.

Mundur SG można rozpoznac tylko po bluzie. Na lewym rękawie jest kieszeń dużo dłuższa niż ta w mundurze Wojsk Lądowych. Spodnie sa takie same.

Link to post
Share on other sites

Mati, tak prawdę powiedziawszy nie wiadomo co dokładnie jest napisane na bluzach (metkach) SG.

Jeśli jest tam jakiś numer łamany przez SG to wszystko OK ale jak wzór też mają łamany przez MON?

To tylko układ kieszeni będzie świadczył o tym czy bluza jest Z WP czy z SG.

Link to post
Share on other sites

w sumie tak :) ale z ciekawości szukałem w dziennikach ustaw i w przetargach nazwy tego umundurowania i wszędzie umundurowanie polowe określane jest jako "umundurowanie polowe wojsk lądowych"

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

 

z dnia 10 marca 1999 r.

 

w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej.

 

(Dz. U. z dnia 20 marca 1999 r.)

"§ 2. Funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem", nosi umundurowanie typu wojskowego, według wzorów określonych dla poszczególnych rodzajów sił zbrojnych w przepisach ubiorczych żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego rozporządzenia."

 

Wychodzi na to że mundur sg powinien wyglądać jak mundur wzoru wojskowego.Tak czy inaczej oba wykonane są z pantery wz 93 i używanie ich jest nielegalne.Co jednak nie zmienia faktu że ja i mój przedmówca używamy ich z powodzeniem i z tego co widze to nie tylko mundurów :)

Link to post
Share on other sites

co do nielegalności....

 

przestroga:

 

ostatnio znajomy chodził sobie niewiedząc o przepisie nowym :) w samej bluzie WP... no i władze go zauważyły, zapłacił 1000zł (słownie: tysiąc) mandatu i konfiskata mienia (tu: mundur).

więc nie warto... ja już swój zmieniłem na woodland...

Link to post
Share on other sites

Sprawa prosta - wszyscy którzy używają mundurów jako części mundurowych do chodzenia po mieście muszą się z taką możliwością liczyć, choć powiem szczerze nie rozumiem czego manifestacją mają być noszone przez licealistów arafatki i części munduru...

Link to post
Share on other sites
No tak, niby jest nielegalne, ale... kara pieniezna oraz konfiskata to naruszenie, czemu???

Cytat z kodeksu wykroczeń

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

§ 2. ...

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, ...

 

Czyli 1000 zł i konfiskata to najwyższa możliwa kara.

Link to post
Share on other sites

i jak zawsze wszystko mozna interpretowac na wiele sposobow... bo co to niby jest mundur?? dla mnie mundur to calosc umundurowani (slownie komplet) a wiec np. same spodnie czy sama bluza juz mundurem nie sa :] a swoja droga to juz chyba trzeba trafic na wielkiego sluzbiste, zeby koles kare pieniezna wlepil (chyba ze liczyl, ze jemu cos odpala??)

Link to post
Share on other sites

hehe widze ze zdania są podzielone... u mnie jest sytuacja taka że chodziłem 2 miesiące w moro bez wiedzy o przepisie... nagle sie dowiedziałem od kolegi z koszalina, że jest zabronione. No to Wziełem narazie Schowalem Mundur Wp do szafki... Nie no ale ta ustawa czy co to jest (cholera wie) jest bezsensowna... kto jest prawdziwym maniakiem to taki przepis to jest nic... i co to ma dać? ze babcie nie bedą dzwonić na policje widząc "Terroryste z ak-47"? Apropo ustawy czy tam co to jest - czytałem gdzieś na jakimś innym forum, że to ma się zmienić, tylko niewiadomo kiedy.

 

Aaa... No i jeszcze powiem wam fajny chwyt co zrobiła jedna drużyna harcerska ze Świnoujścia - Przeszyli kieszenie, Zmienili kołnierz czarne plamy przemalowali na czarne cienie Wilka... Musze ich pochwalić że to fajnie wygląda i nawet się do nich Straż Celna czy coś takiego (nie SG) doczepiła, ale po tym co zauważyła (kieszenie kołnierz itp) pojechała sobie ... :P Byli tak zaskoczeni że nie chciało im sie sprawdzać czy naprawde mogą nosić te przerobione mundury :P

 

Proszę wybaczyć za stylistykę zdań ;)

Link to post
Share on other sites

Ja nie potrafię zrozumieć kto ma tak mało gustu by wychodzić w bluzie polskiej lub, bądź przdewszystkim, spodniach usach na miasto... :ściana: . A dojazd ktoś chce zapytać? - jak mniemam na miejsce odosobnione w celu biegania z karabinem, można mundur spakować do torby/plecaka/reklamówek bazarowych (jeśli ktoś 2 wcześniejszych nie posiada) - i sprawy NIE MA!

Link to post
Share on other sites

Coś mi się zdaje, iż znowu się zaczyna dyskusja o tym rozporządzeniu.

Ja tam wole nie ryzykować i biorę Woodland.

WeRT ma rację a jeśli ci się nie chce przenieść munduru w "czymś", to, jeżeli "wpadniesz" miej pretensje tylko i wyłącznie do siebie.

I jeszcze jedno, kiedy cię złapią to twoja interpretacja rozporządzenie jest g.... warta za przeproszeniem.

 

PS.

Czy noszenie flagi Polskiej też jest uważane za naruszenie? (Np. koleś sobie naszyje na Woodland-a, czy na jakiś inny)

 

Widzę, że się OT zrobił, ale skoro Moderatorzy nie reagują to musi być wszystko ok.

Link to post
Share on other sites

temat inny, tresc inna, no niewiem czy tu nie wieje OT, co do tego mandatu 1000 zł - muehehehe - kolega slyszal ze wujek powiedzial od brata kuzyna tego co mieszka u tescia :):):) - moga ci najwyzej POUCZENIE dac !!! baranki jedne.

 

Wracajac do tematu to tak jak juz wczesniej powiedziano, tylko góra sie rozni mianowicie kieszonka na ramieniu.

Link to post
Share on other sites
Ja tam wole nie ryzykować i biorę Woodland.

 

Też mam woodland - ale nie przeszkodziło mi to zakupić półtorej tygodnia temu polskiego munduru :D. Ale nie zamierzam w nim paradować po mieście :))) a używać go tylko i jedynie na strzelankach - aż zaszaleje i będe brał rzeczy do plecaka na zmianę.

 

I jeszcze jedno, kiedy cię złapią to twoja interpretacja rozporządzenie jest g.... warta za przeproszeniem.

 

To święta racja ... ale rodzi mi się jeszcze jedna myśl - prawo jakie jest takie jest - trzeba się do niego podporządkować a nie za każdym razem z mordą że nie bo NAM się nie podoba. Za przekroczenie prędkości też są punkty karne i słone mandaty, a dziwnie się dzieje że większość nie płaci tych bajońskich sum za wykroczenie... Gdzie tkwi ta tajemnica? Ano w pokorze - w zrobieniu "pięknych oczu", przeproszenie, powiedzenie że się o przepisie nic nie wiedziało, mundur ma się przedewszystkim w celach kolekcjonerskich bo jest się dumnym z posiadania munduru ludzi którzy bronią tego wspaniałego kraju i oddawali za niego życie... zagalopowałem się w tym laniu wody :D... Są dwie możliwości albo znajomy killerekpl postawił się albo rzeczywiście miał nieszczęście które sam sobie zgotował... Jak mawia mój wujek - z wielką dupą wejdziesz wszędzie a z wielka mordą nigdzie.

Link to post
Share on other sites

Panie WeRT, chyba mnie zle zrozumiałeś, albo ja ciebie. Ja mowiłem że chodziłem ale mnie nie złapali, mundur mam juz ponad rok (potrzebuje/potrzebowałem do harcerstwa - nie wiem jak teraz, po tym nowym prawie) A zlapali Ludzi z zaprzyjaźnionej drużyny harcerskiej... Nie wiem czy mieli farta... czy nie, Ale z tego co wiem ich drużynowy, dowiadywał sie i podobno można. Naprawde nie ma pojęcia.

 

Aha czyli z tego co mówicie nie ma różnicy między mundurem SG a WP.

Dziwna jest jednak ta stronka http://wojsko.com.pl/product_info.php?cPat...products_id=255

Mały cytacik ze strony:

 

Oryginalny mundur typu Straż Graniczna, wykonany jest z tego samego materiału co mundur WP i w/g tego samego kroju, różni sie tylko ilością i rozmieszczeniem kieszeni. Wyprodukowany jest przez producenta mundurów dla WP. NOWY

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 19.10.2005 r. wprowadziło zakaz używania munduru wojskowego lub jego części. W/g tego rozporządzenia nie wolno nosić rożnego rodzaju częsći umundurowania WP w tym również munduru polowego wzór 93 z nadrukiem "pantera" ( par.2 ust.1 p-kt 11 w/w rozporządenia).

Mundur ten nie podlega MON, a tym samym przepisom tego rozporządzenia

 

czyżby sie wszyscy mylili? Ja już naprawde nie wiem o co chodzi...

 

EDIT:

 

Wg. tego zdjęcia

mini_1136296170.jpg

Musiał bym odszyć 2-3 kieszenie w "górze" i miał bym taki jak SG. Aha no i jeszcze metke.

Link to post
Share on other sites

Killerek, to jest strona sklepu, który wszystko zrobi żeby tylko sprzedać mundur. Swoją drogą, kto kupi mundur za prawie 250 zł????????

Ja znalazłem coś takiego:

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI:

§ 2. 1. Funkcjonariusze noszą umundurowanie typu wojskowego, według wzorów i w sposób określony dla poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych w przepisach ubiorczych żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego rozporządzenia.

 

Czyli mundur SG podlega pod umundurowanie Wojsk Lądowych i tym samym pod tą Ustawę.

Link to post
Share on other sites
Panie WeRT' date=' chyba mnie zle zrozumiałeś, albo ja ciebie.

 

Panie killerkpl - to pan mnie źle zrozumiał gdyż :

 

Są dwie możliwości albo znajomy killerekpl postawił się albo rzeczywiście miał nieszczęście które sam sobie zgotował

 

Więc jak pan widzi dobrze zrozumiałem co piszę :)

Ja w tym miejscu kończe OT.

Link to post
Share on other sites

Hmm... Czyli mówicie ze to zwykły chwyt marketingowy? Hmm.. Najlepiej gdyby ktoś sie wypowiedział kto pracuje w wojsku... No to już nie mam pojęcia... z tą ustawią tak naplątali, że pewnie sami nie wiedzą kiedy mogą zgarniać a kiedy nie...

 

[offtopic]

Aaa... no to panie WeRT'cie ma pan racje... Źle przeczytałem... Chyba już wiem o co panu chodzi... Tak wogóle to niech pan nie mówi na mnie pan, bo w tym roku dopiero 16-tke skończe. Wole jak ktoś mowi zwykle po nicku... ;)

[/offtopic]

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że rozporządzenie weszło w życie i mogą cię "zgarnąć" ja osobiście myślę, iż jeśli podejdą i powiedzą, że tego munduru SG nie możesz nosić to nie wiem, w jaki sposób mógłbyś się bronić, powiedziałbyś, iż w sklepie napisali, że wolno?

Jakoś cienko to widzę i jestem bardziej przekonany do tego, co wally napisał.

 

Mój kolega jest w harcerstwie i wiele razy chodził tam gdzie żandarmeria i on mówi, że tylko podeszli uśmiechnęli się i zapytali, po co mu ten mundur, na co on odpowiedział, że jest w harcerstwie a oni, że ma szczęście, bo taki mundur, co on ma to rarytas w wojsku.

 

Więc zależy, na kogo trafisz, bo jeśli na upierdliwego (przepraszam za określenie) to żadne tłumaczenie ci nie pomoże a tym bardziej wersja ze sklepem, musiałbyś mieć to rozporządzenie przy sobie i wykazać, że tak nie jest a to jest nie jest takie łatwe biorąc pod uwagę jak jest ono sformułowane.

 

Pdsumowująć wally ma rację a to w sklepie to bujda na resorach. :)

Pozdro.

Link to post
Share on other sites

Hmm... Nie wiem właśnie co zrobić... poczekać aż zmienią tą ustawe, czy przeszywać kieszonki... Widziałem paru Cywili Chodzących do mojej szkoły w spodniach Moro WP... Chodził i dalej chodzi ... :P Nie wiem... musze sie zastanowić co teraz zrobić... Dobrze że przynajmniej go rok mogłem ponosić ... :)

 

Podsumowanie: Nie kupywać żadnego polskiego Munduru! Do każdego Mogą sie przyczepić Straże!

 

Dzieki Chłopaki za odpowiedź...

 

Temat do zamknięcia ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Podsumowanie: Nie kupywać żadnego polskiego Munduru! Do każdego Mogą sie przyczepić Straże!  

 

Polski mundur jak najbardziej mozna kupic, tylko dlaczego zaraz wz 93?

 

Ja uzywam przez wiekszosc sezonu BDU Woodlanda, ale ripstop bywa nieco zbyt przewiewny w zimnawych porach roku... Poza tym mam troche czesci oporzadzenia zolnierza (L)WP (o AK47 nie wspominajac) i naturalnym sie wydaje uzycie polskiego munduru. Poczatkowo zamierzalem skompletowac popularny "deszczyk" LWP, ale mialem klopot z dobraniem rozmiarowki. Za to udalo mi sie znalezc komplet mundurowy wz 89 (ciemnozielone ciapki) w bardzo ladnym stanie i moim rozmiarze... Taki mundur to swoista ciekawostka, bo bardzo krotko byl obowiazujacym wzorem, poza tym nikt nie powinien sie do niego przyczepic!

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...