Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Broń czarnoprochow , czy ktos z maniaków ma i sie bawi w to?


Recommended Posts

O ile mi wiadomo, a przynajmniej do niedawna tak było że broń, repliki pneumatyczne czyli np. wiatrówki posiadające energie początkową pocisku większą jak 17J nie były dostępne bez zezwolenia
ZNowu bzdury gadasz. Broń pneumatyczną pow. 17J należy zarejestrować na komendzie. Nie musisz się ubiegać o pozwolenie, a tym bardziej nie jest ona zabroniona, jak pisałeś wcześniej.

 

Druga sprawa, ale tego już nie jestem pewien, ale o ile mi wiadomo CP nie jest materiałem wybuchowym - nie detonuje, a jedynie spala się. Nie prawdą jest to co napisałeś:

Z prochem i materiałami wybuchowymi jest trochę jak za komuny z dolarami, kupić można ale posiadać nie
M.w. nie można posiadać ani kupować i są na to odpowiednie artykuły KK.
Link to post
Share on other sites

No sorki o tym dokładnie nie wiedziałem, swego czasu trzeba było chyba posiadać pozwolenie na wiatrówki o energi >17J oraz na gwintowane. Widać prawo się zmienia.

 

A co do prochu to swoje wiem, przez 5 lat interesowałem się materiałami wybuchowymi i tego jestem pewien. Podam cytat z Wikipedia.pl:

 

"Proch - materiał wybuchowy, służący głównie jako ładunek miotający w broni palnej.

 

Najstarszym materiałem wybuchowym tego typu jest proch czarny (dymny), znany w Chinach od XI wieku. Miał on postać sypkiej czarnej mieszaniny. Proch czarny używany był jako materiał wybuchowy miotający, a także materiał wybuchowy kruszący. Pod koniec XIX wieku pojawiły się różne rodzaje prochu bezdymnego, które wyparły proch czarny jako materiał miotający w broni palnej. Proch bezdymny ma w zależności od rodzaju postać ziaren lub kryształków, różnego kształtu i wielkości."

 

Materiały wybuchowe można kupić, np. saletra amonowa, chloran potasu, niektóre petardy zawierają mieszaninę, która jest materiałem wybuchowym, kiedyś były też farby zawierające kwas pikrynowy. Tylko w momencie wjadzu policji do domu (bo miły sąsiad zadzwonił że mamy dziwne hobby) takie rzeczy są traktowane jako materiały wybuchowe bo nimi są. Więc kupić można ale posiadać nie. :wink:

Link to post
Share on other sites
No sorki o tym dokładnie nie wiedziałem, swego czasu trzeba było chyba posiadać pozwolenie na wiatrówki o energi >17J oraz na gwintowane.
Nigdy Nie było takiego zapisu! Do marca 2000 r. każda wiatrówka wymagała otrzymania pozwolenia na broń pneumatyczną. Po wejściu w życie noweli ustawy wprowadzono podział i wiatrówki z lufą nie gwintowaną nie były bronią pneumatyczną, a z lufą gwintowaną były bronią i należało otrzymać pozwolenie. Następnie chyba w okolicach 2003 r. wprowadzono kolejną zmianę, w której nastąpił podział - <17J nie jest bronią, >17J jest bronią pneumatyczną i należy ją zarejestrować...

 

Podam cytat z Wikipedia.pl
To jest akurat kiepskie źródło bo tam może sobie pisać każdy.

 

Ale faktycznie masz rację, CP jest m.w. -> PWN:

[...] Pierwszy materiał wybuchowy — proch czarny, zw. też prochem dymnym [...] czarny może być stosowany jako materiał miotający lub kruszący, gdyż zależnie od składu ilościowego, gęstości, sposobu inicjowania wybuchu może się spalać z małą prędkością lub ulegać spalaniu wybuchowemu [...]
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...