Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tuleja do Lunety- jak i po co?


Recommended Posts

to tak jak w temacie. Myślałem nad dorobieniem do lunetki w moim m6 tuleji.

jak dla mnie to wyglda ona spoko i tu sa moje pytania:

po 1, co ona daje?

po 2, jak i z czego zrobić taką tyleje.

 

Jeśli był taki temat to prosze o podanie linka. ale nie powinno byc bo szukalem :P

 

yy i jeszcze jedno nie jestem pewny czy zamieściłem posta w dobrym temacie.... Jak nie to przepraszam

Link to post
Share on other sites

chodzi ci o świńskie ucho?

 

robi sie to po to żeby światło nie robiło ci refleksów na soczewce, pozatym wygodniej się złożyć do lunety wyposażonej w tuleje.

 

A w asg ma to jeszcze funkcje ochronna - chroni od kulek optyke.

 

 

Z czegro zrobić? nie rób tylko kup za pare zeta w sklepie myśliwskim albo militarnym, ewentualnie zrób z gumy.

Link to post
Share on other sites
pozatym wygodniej się złożyć do lunety wyposażonej w tuleje.

 

Czy ja czegoś nie rozumiem? a co tuleja ma do tego?

Albo Juhasowi się pare rzeczy poplątało, albo ja jestem jakiś dziwny rankiem :P

 

PS. Ja bym to dał w snajperskim, ale tu chyba tez jest dobrze.

 

Syringe!

Tobie chodziło o to:

http://www.wgcshop.com/pcart/shopper.php?i...e%20Accessories

czy o to:

http://www.wgcshop.com/pcart/shopper.php?i...e%20Accessories

?? bo już sam nie wiem :roll:

 

A Juhas Tobie o co?

ech.. to chyba ten ranek :P

Link to post
Share on other sites

Mi chodzilo o ta plastikowa rurke :P

ale z ta guma tez by był dobry motyw. Jak by ktos miał namiary gdzie to kupic to był bym wdzięczny...

 

A co do tej tuleji (rurki) to widziałem na paru zdjeciach na forum ze ludzie maja takie cos własnej roboty i moze wie ktos z czego i jak to zrobic ...??

Link to post
Share on other sites

W samochodach sporo osłon różnych kabli, łączników od wlotu powietrza i innych bajerów(niekoniecznie w rejonach silnika) jest wykonanych właśnie z takich „harmonijkowatych” rurek/gumek wiec myślę że w tym kierunku trzeba kombinować.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Jedyna rozsądna "tuleja" to tylko i wyłącznie z tworzywa a nie metalu i na pewno nie na gwint.

 

Dlaczego ?

Ano dlatego że zwiększając w ten sposób długość "opakowania" lunety narażacie ją na zaczepienie o krzaki czy inne ustrojstwa. Jak będzie tylko nasunięta i z tworzywa to w ekstremalnym przypadku albo pęknie sama albo się przesunie/spadnie na lunecie. Jak będzie przykręcona i będzie równie solidna jak sama luneta to na 99% ryzykujecie w takiej sytuacji uszkodzenie lunety i montażu.

 

Tego typu "urządzenia" mają za zadanie przedewszystkim zaśłaniać słonce żeby nie wpadąło do lunety, i w drugą stronę eliminowac refleksy od słońca i szkieł lunety ("zajączki") poza tym ma to również jakieś tam zadanie "ochronne" w ASG może np znacznie zmniejszyć możłiwość trafienia przypadkowego czy zamierzonego kulką w szkło.

 

Tak więc nie wymyślajcie metalu w miejsce gdzie 90% świata używa tworzyw sztucznych.

Link to post
Share on other sites

Dodam tylko że wg. mnie (zaznaczam wg. mnie to moje subiektywne zdanie ;) ) tuleja na obiektyw ma sens, ale guma/świńskie ucho/czy jak to zwał wg. mnie nie ma sensu. Osobiście mnie by coś takiego wkurzało przy okularze, to kolejna częśc zwiększająca długośc lunety i mimo że to nie zwiększa ryzyka jej uszkodzenia w zadnym stopniu to jakoś nie widzę sensu się w to pakować. na pewno ułatwia to ustawienie oka w ogniskowej ale z drugiej strony to samo można uzyskać ustawiając odpowiednio lunetę na montażu w odpowiedniej odległości od kolby.

 

Wg. mnie to zbędny bajer. Ale jak ktoś lubi ;)

Link to post
Share on other sites

Pozatym luneta z takim "dodatkiem" IMO wygląda ochdnie.. (no chyba, że na PSO-1)

Thor.. ale dlaczego ma się cos popsuć i haczyć? nie rozumiem :?

Jeżeli ktoś o coś zachaczy, to nie będzie przecież ciągnął na siłe, żeby urwać "trawsko" .. i zakładam, że nie będzie miał montarzu z bazaru za 5zł :wink:

 

Wg mnie metalowa tuleja będzie lepsza i nie widziałem, żeby snajperzy używali rurek z pcv (bo chyba o tym mowa). Wiem że prowizorka zawsze jest najlepsza :wink: , ale w tym przypadku wypadałoby zrobic coś porządnego..

 

Może się mylę.. :)

 

Pozdrawiam :P

Link to post
Share on other sites

no niezle niezle dziekuje za informacje.

Czyli swinskie ucho opdada a tuleje narazie robie z pcv potem bede sie zastanawiał nad aluminium i gwintem...

 

mam juz rurke pcv tylko jest proiblem.... jest biała... jak ja pzemalowac zeby było w miare ładnie??

 

a jeszcze zeby mnie otwierac nowego tematu czy tłumik w aps2 da cos? tzn bedzie troszke ciszej ? jesli tam to jak taki tłumik zmontowac i zamontowac?

narazie mam karabin stockowy ale mysle nad drobnymi przerobkami w strone wygladu maruzena. Troszke nie stac mnie na niego a strasznie podoba mi sie jego kolba :) ma ktos jakies propozycje przerobek?

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Wg mnie metalowa tuleja będzie lepsza i nie widziałem, żeby snajperzy używali rurek z pcv (bo chyba o tym mowa). Wiem że prowizorka zawsze jest najlepsza  , ale w tym przypadku wypadałoby zrobic coś porządnego..

 

Ok pokaż mi metalowe tuleje na celownikach optycznych powiedzmy z zakresu czasu 1995-2006.

 

Co do "ciągnięcia na siłę" jak będziesz miła czas pomysleć i uważac to nie urwiesz nie zniszczysz ale jak nagle bedzies zmusiął uciekać i wstając zaczepisz to wybacz ale nie zdążysz pomysleć o tym że o coś zaczepiłeś i bedziesz miał po tulei/lunecie/montażu --odpowiednie wybrać.

 

Dodam że w sprzęcie geodezyjnym który opiera się własnie na optyce tez używane są tylko i wyłącznie tuleje z tworzyw sztucznych mimo że w zasadzie nie sa narazone na żadne "czynniki siłowe" z zewnątrz.

 

Nie pisze że masz zrobić sobie tuleję z rury PCV bo jak to nie odpowiada to możesz sobie kupić oryginał za jakieś tam pieniądze ale na 90% jak bedziesz szukał to większość to będą tuleje z tworzyw sztucznych. Nie żadne prowizorki tylko "specjalnie" produkowane tuleje dla lunet.

Link to post
Share on other sites

Poddaje się :P

Zrobię tuleję z gumy :wink: co Ty na to?

 

[ Dodano: Sob 02 Wrz, 2006 ]

Mam nowy pomysł :D a mianowicie jak zrobić tą tuleję :D

 

Bierzemy jakiś cieńki papier (mam gdzies taką rolkę papieru do jakiegoś przyrządu pomiarowego). Znajdujemy rurkę do średnicy zew. takiej jak nasza luneta.Smarujemy np pastą do polerowanie karoserii (żeby sie nic nie przykleiło do naszej rurki ;) ). Nawijamy jeden raz i smarujemy to jakimś lakierem do drewna (jakiś nitrocelon) lub może rozcieńczoną żywicą? Nadładamy cieńkie warstwy, ale tak, żeby cały papier był nią nasiąknięty. Robimy kolejne okrążęnie i powtarzamy całą czynność. Tu trzeba dobrać odpowiednią grubość naszej tulei (jak ją już zrobię, to napiszę ile razy trzeba obwinąć, żeby ta tulejka się nie połamała). Jak już nam wszytko ładnie wyschnie czyścimy ją od wewnątrz i od zewnątrz papierem ściernym (500-1000). Malujemy czarynm matem i gotowe.

 

Chyba bardzo tania opcja, tylko mam pewne wątpliwości :

Czy taka "tulejka" wyrzyma serie z aega :?:

Czy po mocniejszym ściśnięciu sie nie połamie :?:

 

Powiem tak, że koledzy robią na tej podstawie rakiety. Na początku łamały się podczas startu (duże przeciążenie), ale doszli już do wprawy i budują na tej podstawie niezłe konstrukcje.

 

Pewnie piszę głupoty .. :P jak coś to mnie poprawcie 8)

Link to post
Share on other sites

Laminat tego typu będzie przedewszystkim bardzo kruchy. A to znaczy że po trafieniu z małej odległości kulką albo popęka albo kulka przestrzeli go na wylot.

 

Najprostsze i najskuteczniejsze 2 rozwiązania:

 

1) sklep myśłiwski i zapytaj czy do Twojej lunety da sie zamówić/kupić tuleję.

 

2) dopasuj cienkościenną rurkę PCV w jakimś sklepie z armaturą wod-kan.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Temat już troszku stary ale komuś może się przydać...

do mojej lunetki zamontowałem pierścienie fotograficzne – nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa, jakaś nazwę pewnie ma. Stosuje się to w aparatach fotograficznych, wkręcając między obiektyw a sam aparat -dzięki temu można robić zdjęcia malutkich rzeczy (jak ktoś jest odpowiednio zboczony to np. pszczółkom)

 

jak w fotograficznym powiesz: dzieńdobrybardzo poproszę pierścienie do zenita to raczej to dostaniesz...

 

pierwszemn8.th.jpg

 

w komplecie pierścieni jest zazwyczaj trzy, w różnych rozmiarach, każdy ma na początku i na końcu gwint żeby wkręcić albo kolejny piercień albo obiektyw.

luneta ma wejściową średnicę 40 więc te pierścienie idealnie do niej pasują. luneta nie ma od środka żadnego gwintu więc trzeba po prostu przykleić.

 

drugiesr2.th.jpg

 

niestety nie wiem jak jest z innym średnicami takich pierścieni i czy podejdą do lunetek, trzeba próbować...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...