Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

3-dot sight, czyli A. Słodowy bierze się za ASG.


Recommended Posts

Witam was, drogie dzieci, i was, drodzy rodzice (i wszelkie formy pośrednie też).

 

Kiedy kupicie replikę, np. pistolet, przyrządy celownicze nie są zwykle wyposażone choćby w białą kropkę na muszce. A przecież celowanie do ciemno ubranych partnerów rozgrywki, niejednokrotnie w żałosnych warunkach oświetleniowych walki w budynkach powoduje, że przyrządy celownicze zlewają się z celem - i lipa.

3dot001bv6.th.jpg

 

Ciemne przyrządy celownicze na ciemnym tle

 

Wariant minimum to zrobienie kropek białą farbą. Proste, relatywnie niedrogie, ale farba ma tendencję do rozlewania się, jeżeli jest jej za dużo, a poza tym, wyłącznie odbija światło z otoczenia.

 

Ja miałem inny cel - aktywne, emitujące światło przyrządy celownicze.

 

Potrzebowałem do tego:

- repliki (oczywiste) - 100 zł;

- MIĘKKIEGO arkusza ostrzegawczego, w rodzaju "Zakaz palenia", "Materiały niebezpieczne" - 9,80 w sklepie BHP

- długopisu Pentel;

- kleju Cyjanopan;

- pensety ze scyzoryka Victorinox.

 

3dot002xk1.th.jpg

 

TM Cougar i arkusz fosforyzujący, częściowo oczyszczony acetonem

 

Arkusz musi być miękki, ponieważ z twardych nie da się wyciąć kropek - są one pokryte proszkiem epoksydowym z luminoforem. Natomiast miękkie mają postać elastycznych arkuszy, a luminofor jest zatopiony w masie.

Długopis Pentel, a nie inny, bo ma właściwą (niewielką) średnicę wewnętrzną metalowej końcówki.

 

3dot003zw4.th.jpg

 

Wycinak z długopisu i arkusz

 

Z długopisu wyjmujemy wkład. Korpus i metalowa końcówka posłużą nam jako wycinak. Z arkusza ostrzegawczego wycinamy trzy, idealnie okrągłe kółeczka. Po wycięciu każdego wypychamy go delikatnie wkładem.

 

3dot004pw2.th.jpg

 

Wycięte kropki

 

Oczyszczamy delikatnie (np. pensteą) spodnią część kropek z żelowego kleju. Można to też zrobić palcami.

Następnie nakładamy pensetą jedną z kropek na muszkę, aplikując MINIMALNĄ ilość kleju. Radzę poćwiczyć przed "ostrym" wykonaniem tej czynności. Cyjanopan ma świetny, precyzyjny dozownik, ale do tego potrzeba wyczucia jak do [cenzura]

Operację powtarzamy na szczerbince.

UWAGA: na ewentualną korektę położenia kropki na muszcze/szczerbince mamy KILKA SEKUND!!

 

... i możemy się cieszyć kontrastowymi w każdych warunkach, świecącymi w ciemnościach przyrządami celowniczymi.

 

3dot005ye1.th.jpg

 

Efekt końcowy

 

Do naświetlania kropek przed akcją polecam testery banknotów, emitujące promieniowanie UV. Każda inna latarka też będzie dobra.

 

Do zobaczenia w następnym odcinku!!

Link to post
Share on other sites

Hłe hłe.... Kolega się cyjanopanem nigdy nie pokleił... ;-)

 

A poważnie: Cougar to nie pierwsza moja "oświecona" replika. Pierwszy raz zrobiłem to na szary Glocku z Academy, jakieś 7 lat temu. Kropki nadal są na miejscu, choć bebechy dawno temu padły. To naprawdę trwała metoda.

Link to post
Share on other sites

Hmm... Jeżeli to komuś pomoże, to wspaniale. Do oklejenia została mi jeszcze CZtka, ale ją chyba zostawię jako "czarnulę", dla demonstracji problemów ze "znikającymi" przyrządami.

 

Oczywiście, jeżeli komuś kształt kropek z jakiś powodów nie odpowiada, to można użyć skalpela do wycięcia prostokątnych elementów.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...