Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pytanie o wojska Aeromobilne


Recommended Posts

Podobno 20% Polaków nie umie czytać ze zrozumieniem :roll: ciekawe gdzie Ty się Thor zaliczasz :roll:

 

O ile dobrze pamiętam już w pierwszym poście napisałem, że się nie znam i dedukuję na zdrowy chłopski rozum. Byłem w błędzie jak widać, ale takie moje prawo. To jest Thor forum dyskusyjne i jego idea nie miała by sensu gdyby wszyscy zawsze mieli rację. To raz...

 

Tekst o tankowaniu z F117 był ironiczną odpowiedź na Twój komentarz o skakaniu z tychże samolotów na spadochronach :roll: brak konsekwencji, czy znów zrozumienia?

 

Królewnę skomentuję tak: to jest Thor forum intenetowe, a Ty póki co jesteś dla mnie jedynie nickiem i niczym więcej :mrgreen: daleki jestem od przejmowania się tym co o mnie piszesz ;) dystans kolego, dystans 8)

 

KONIEC OT :!: Jak masz jeszcze jakieś problemy to napisz mi PW, bo tu nie mam ochoty już z Tobą dyskutować i śmiecić na forum :roll:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z założenia skoki spadochronowe ze śmigłowców to tzw. "wyższy stopień ryzyka" i raczej wątpię żeby "etatowy" żołnierz naszej kawalerii powietrznej był szkolony w skokach ze śmigłowca na spadaku.

Skaczemy normalnie ze smiglowcow.. czesciej ze smiglowcow niz z samolotow (z samolotu skacze sie malo kiedy, jak przyleci to tylko tak na 2-3dni skokow, zazwyczaj na tym sie konczy na dany rok). Skacze sie takze na "pozniejsze otwarcie", ale to robia juz skoczkowie wyzszej klasy na tzw. "skrzydlach". Z wyzszych wysokosci (np 700m z samolotu) skacze sie na wyrwanie uchwytu (na tradycyjnym spadaku "glebojebie", "pieczarce" jak to woli tak to nazwie:) ).. a ze smiglowca na line.

Link to post
Share on other sites
To jak jest z tymi skokami na spadochronach ze śmigłowców ?? na linie czy na spadochronach ? Czy i tak i tak ?

na line, to rozumiem skok ze spadochronem, w ktorym spadochron skoczka przyczepiony jest do liny, ktora z kolei przyczepiona jest do mocowania wewnatrz smiglowca, lina ta wyciaga czasze glowna, w tym sposobie nie uzywa sie uchwytu.

W czasie skoku z wyrywaniem uchwytu, nie ma podczepionej liny tylko stabilizator, ktory po wyrwaniu uchwytu wyciaga czasze glowna.

Jesli chodzi o desanty na linach to takze sa cwiczone (zjazdy), lub typ ewakuacji "winogrono"(podczepienie do liny pod smiglowcem i przelot)

Wszyscy dostaja dodatki desantowe za wykonywane skoki, i w 25bkpow i w 6bdsz (trzeba skoczyc 5 skokow rocznie by otrzymywac dodatek)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o "klasytczny" desant powietrzny to rozumiem że pojęcie "na linę" tyczy skoków z natychmiastowym otwarciem na linkę "zrywną". Ale w odniesieniu do kawalerii i śmigłowców jedyne skojarzenie jakie mi się nasunęło to właśnie desant "po linie" ze śmigłowca (zjazd) ;)

Link to post
Share on other sites

Kurwa Thad innym zarzucasz, że nie umieją czytać ze zrozumieniem, a sam chyba niewiele z tematu kumasz. Przeczytaj sobie może jeszcze raz od początku.

 

Skaczą tylko po co? Odpowiedź: dla dodatku.

Brakuje i śmigłowców i samolotów (nawet dla 6BDSz. która to jest główną formacją mającą być przerzucaną drogą spadochronową), spadochronów skrzydeł, szkoleń z zasobnikami nie ma, nie ma zasobników towarowych. Jak mają ze sobą wziąć sprzęt?

Spadochrony są zbyt kosztowne, żeby zostawiać je bez dozoru, a targać je ze sobą nie można.

 

Cały temat jest o tym, jaki jest sens szkolenia spadochronowego dla całości formacji, której głównych środkiem transportu ma być śmigłowiec. Nie samolot, nie samochód, nie łódź i nie statek kosmiczny.

 

zonq swoją drogą z moich źródeł, dowiedziałem się, że zetory i termity też skaczą np. z kompanii rozpoznawczej (co jest akurat uzasadnione taktycznie, ale niezupełnie ekonomicznie)

Link to post
Share on other sites
A jeszcze jedno pytanie czy w "standardowym programie szkolenia" są skoki spadochronowe ze śmigłowca dla wszystkich jak leci ??

dla zolnierzy zawodowych i nadterminowych tak, zetka przechodzi kurs, ale nie skacze (wyjatkiem jest rozpoznanie)

Brygada bazuje na smiglowcach wiec skacze sie glownie z nich, tzn tylko z Sokolow, z Mi8 juz nie (choc kieyds widzialem skoczkow skaczacych z tylnej burty mi8, ale od jakiegos czasu juz tego nie widze), samolot jak juz wczesniej napisalem to rzadkosc.

 

zonq swoją drogą z moich źródeł, dowiedziałem się, że zetory i termity też skaczą np. z kompanii rozpoznawczej (co jest akurat uzasadnione taktycznie, ale niezupełnie ekonomicznie)

tak, zolnierze sluzby zasadniczej skacza (tylko rozpoznanie, ale z tego co wiem, to oni tytulow nie robia, skacza po 2-3 skoki.. ale moge sie mylic, dowiem sie z ciekawosci, tak z innej beczki, to takze tylko oni jako zetory dostaja goretexy do uzytku.. byc moze powodem tego jest mala ilosc tych zolnierzy w rozpoznaniu.. no ale fakt jest taki, ze czesc zawodowych gor doczekac sie nie moze, ale to juz inny temat:))

zolnierze nadterminowi rowniez skacza, ale oni juz robia normy i tytuly, i sa z roznych kompanii

Skaczą tylko po co? Odpowiedź: dla dodatku.

nie do konca tylko dla dodatku, to nalezy do naszych obowiazkow, zolnierze posiadajacy etaty skaczace musza w danym roku skoczyc norme, jesli nie to utraca dodatek, moze tez byc wysuniete wobec nich postepowanie dyscyplinarne (choc teraz malo ktory dowodca pododzialu decyduje sie na to). Jakis czas temu mialem tekiego dowodce ktory nakazal skoki bo kto nie skoczy wobec tego zostanie wszczete postepowanie dyscyplinarne

Link to post
Share on other sites
Skaczą tylko po co? Odpowiedź: dla dodatku

Sugerujesz, że zostało to umieszczone w planie szkolenia po to żeby wojsko miało na co wydawać kasę, której nie ma? :D

 

Ja tam do swojej zdolności czytania ze zrozumieniem nic nie mam 8) za to widzę Ty dalej masz problemy :roll: ale po raz kolejny tłumaczyć o co mi chodziło nie zamierzam ;)

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...

właśnie po to jest chyba to forum tak żeby pytać i się czegoś dowiedzieć?

No raczej do wymiany informacji.

Chyba że np. google nie jest dostarczane do twojego kompa. Ale rozumiem, ze nawet obsługa googla może przerastać twoje możliwości. Ale skoro tak to nawet szkolenie podstawowe je przekroczy. :icon_confused3:

 

nie miałem doczynienia z wojskiem i nie wedziałem do tej pory gdzie się zgłosić. Nie wiem o co Ci wogłule chodzi

Co nie znaczy, ze nie możesz samodzielnie wyszukać informacji.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...