Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tracer - elektronika


Recommended Posts

Witam.

 

Czy ktoś z Was posiada Tracer Unit z TM? (jeżeli znajdzie, się taka osoba, to będę miał kolejne pytanie :wink: )

 

Druga sprawa:

 

Chodzi mi po głowie pewien gadżet :) ale do jego realizacji potrzebowałbym pomocy elektronika.

 

Chodzi o układ, który w sposób nieinwazyjny rejestrowałby przelot kulki BB (zapewne w przeźroczystej rurce), a w momencie jego wykrycia działałby jak chwilowo naciśnięty przełącznik. Chodzi o chwilowe (ułamek sekundy) podanie napięcia 3-6V na odbiornik.

 

Jeżeli jest osoba, która wiedziałaby jak to zrobić (schemat), to z góry dziękuje za informacje.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Sprawa dośc skomplikowana. Niełatwo zarejestrowac fakt wylotu kulki. Nie bawiłem się jednak jeszcze detektorami ruchu i nie wiem jak teraz wyglada ta technologia. Ale dlaczego nie zsynchronizowac ukladu ze spustem, i dodac minimalne opoznienie? To by było dość proste ale wymaga ingerencji w aega.

Link to post
Share on other sites

Witam,

Ja tylko parę słów, bo chyba są Tu osoby, które w elektronice potrafią coś więcej :). Po pierwsze faktycznie rozsądniejszym mi się wydaje pomysł synchronizacji ze spustem, ale tu sprawa zależy od wewnętrznej budowy elektryka, której to nie miałem szczęścia widzieć. Ale jeśli układ naświetlający byłby w tracerze to trzeba by kable puścić na zewnątrz elektryka (czyli pewnie zrobić gdzieś dziurkę - brrr). Mniejsza...

Rejestracja przelotu - raczej proste: fotodioda o małym "czasie reakcji" (licząc dla prędkości kulki 100 m/s) + dioda = 10zl, scalak (przerzutnik) 2zl + zasilanie...

Niestety to moje gdybania teoretyczne - jesli nadal bedziesz mial ten problem (o ile go jeszcze masz, bo post jest z 30 czerwca) to moge zaprojektować taki układzik, ale dopiero po 12 wrzesnia - wczesniej nie bede mial warsztatu, ani dokumentacji.

Weq

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Tez myslalem nad jakas "fotokomorka" do rejestracji "obecnosci kulki. Ale chyba pomusl z myszka z kompa jest niezly, tam jest "emiter" i "baza" (w uprszczeniu) czyli zrodlo swiatla i rejestrator, no i mamy gotowy uklad reagujacy sygnalem na przerwanie wiazki swiatla (w myszkach jest takie kolko z wyciatymi szczelinami+uklad elektroniczny). Wiec wszystkie czesci sa gotowe i trza tylko schematy tego ukladu i jakiejs lampki do podswietlenia kuli. No i pozostaje upchnac to np. we wspomnianym tlumiku.

 

Teoria - fajnie, ale ja tego nie jestem w stanie zmajstrowac :roll: (moze kumple z elktrony by umieli, ja na tym wydziale zabawilem za krotko... :| )

Link to post
Share on other sites

hmmm, wydaje mi sie ze raczej chodzi mu o sygnalizacje czy kulki w magazynku jeszcze sa czy nie, bo wiadomo ze jak nie bedzie mrugac to juz nic nie leci czyli mag pusty, niektorzy maja problem z odroznieniem strzalu pustego jak i normalnego, jest to wykonalne ale musialbys dokupic tlumik dzwieku bo tylko on jest na tyle duzy zeby to tam upchnac, tlumiki plomienia sa zdecydowanie za male

Link to post
Share on other sites

Pinky nie wiem jak to jest z tym czuciem, mam sprezyne a nie AEG'a :D jeszcze sie nie dorobilem, aczkolwiek jestem na dobrej drodze, moze za miesiac moze za dwa :) a z AEG'a to zaledwie pare razy strzelalem :) ale znam goscia co we mnie wywalil serie a ja go zdjalem ze sprezynki, probowal mi wmowic ze mnie trafil, co sie okazalo? ze nie mial juz kulek w magazynku :D

Link to post
Share on other sites

Witam,

Sesja z glowy, wiec w wolnej chwili nagryzmolilem jakis schemacik na kartce. Niestety warsztat bede mial dopiero we wtorek, wiec w srode prototyp powinien byc. Pytanie do Ciebie Miva - czym chcesz blyskac? Diodami LED czy zarowką? Polecam LED-y.

Co do bebchow z myszki - pomysl sredni, wiem z doswiaczenia ze to slabe diody, choc moze cos tam zalezy od myszki.

Weq

Link to post
Share on other sites
Miva przecierz napisal wyraznie ze chodzi mu o tracer.

 

Dokładnie to chodzi mi o 2 zastosowania:

 

1. tracer do Ingrama. Tłumik jest firmowo przygotowany na zainstalowanie tracera.

 

2. "symulator płomienia" :wink: - taki bajer, który będzie błyskał z tłumika (lub tłumika płomieni ala barret - o ile się zmieści).

 

Pozdrawiam

Miva

Link to post
Share on other sites

Chłpaki! Widze że macie problem, którego rozwiązanie jest banalne.

Problem fotokomórki można roziwązać bardzo prosto mianowicie: przy pomocy foto diody i foto tranzystora(czyli odbiornika światła podczerwonego). Tranzystor ten będzie znajdował sie cały czas w pozycji zamkniętej(kwestia podłączneia i rodzaju tranzystora) w momęcie wystrzały kulka przetnie wiązke światła podczerwonego co spowoduje otarcie sie tranzystora czyli swoiste załączenie przełącznika(mowiąc prosto) lub poprostu można przerobić myszke komputerową wprowadzając nieznaczne zmiany w jej budowie(zasada działania myszki jest bardzo podobna do tej którą opisałem wyżej)

 

Pozdrawiam wszelkie zapytania prosze kierować na maila

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...