Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ustawienia Lunety


Recommended Posts

Witam

 

Nie wiem czy dobrze robie zakładajac nowy temat ale nigdzie nia forum nie mogłem znaleźć informacji, wiec:

po 1 Czy zna ktos jakis domowy sposob ustawiania krzyża lunety. To jest 3-9x40 tasco na aps z wysokim montażem

po 2 czy jest jakaś różnica kiedy zamontuje lunete bliżej albo dalej na RISie

Link to post
Share on other sites

Ad. 1 Nie rozumiem pojęcia "domowy sposób ustawienia krzyża". Po bokach wierzyczek masz nakrętki, ściągasz nakrętki, dostajesz się do śrub regulacji krzyża, dalej to nawet przedszkolak by sobie poradził.

 

Ad. 2 Tak, jest różnica, musisz samemu dostosować ustawienie odległości oka od soczewki lunety. Jeśli odległość będzie za mała, obraz w lunecie będzie za duży w stosunku do średnicy soczewki, będzie się rozjeżdżał przy przechyleniu głowy. Jeśli odległość będzie za duża, będziesz widział obraz jako mniejszy, z ciemniejszą obramówką (wnętrzem tubusu lunety). Trochę zakręciłem, ale powinieneś wiedzieć o co be ;).

Link to post
Share on other sites

No nie sądzę ;-) Można zrobic ankietę, obrazującą wykorzystanie kolimatorów w stosunku do celowników optycznych, ale na pewno nie jestem jedynym w Polsce użytkownikiem kolimatora. ;-)

 

Czy może chodzi Ci o to, że użytkownicy celowników optycznych przesiadają się (lub nie) gremialnie na kolimatory, i vice versa?

Link to post
Share on other sites

Syringe, słuchaj, ja swoją lunetę wyzerowałem na 30m. jeżeli odległość do celu wynosi 40 m to biorę poprawkę o pierwszą siatkę pomocniczą celując nią nad cel. Następne siatki są co 10 m. I tak celując na 50m celuję druga. No dalej chyba już nie ma sensu.

Siatka pomocnicza to bardzo ważny przyrząd. Można tam też, a właściwie trzeba obliczać poprawki na wiatr.

To wszystko jednak jest uzależnione od masy kulki, temperatury, wiatru, stanu sprężyny w APS-ie ITD. Musisz przestrzelać sam swoją replikę i doświadczalnie wyzerować lunetę.

 

 

I jeszcze jedno. siatkę reguluje się następująco. Jeżeli trafienie jest powyżej miejsca celowania to siatkę ściągamy w dól i to na początek o pół obrotu w kierunku UP, jeżeli trafienie układa się po lewej przekręcamy regulację w prawo L oznacza -LEFT, a więc przeciwnie. Także na początek o pół obrotu. Ustaw cel na odległości 10 metrów i strzelaj stosując się do takich rad. I sukcesywnie reguluj najpierw góra - dół potem prawo - lewo.

Potem odejdź na 20 metrów i uszczegóławiaj ustawienia i tak do 30 metrów. Mój APS po takiej regulacji kulkami 0,28 bije w punkt, z powtarzalnością 70%.

Link to post
Share on other sites
Jeżeli trafienie jest powyżej miejsca celowania to siatkę ściągamy w dól i to na początek o pół obrotu w kierunku UP, jeżeli trafienie układa się po lewej przekręcamy regulację w prawo L oznacza -LEFT, a więc przeciwnie.

 

Hmmm.... i trafiasz w coś po takich nastawach ???

Link to post
Share on other sites

Hmmm.... i trafiasz w coś po takich nastawach ???

jak skończyłem takie bardzo ostre kręcenie nastawami, to udokładniłem to tak, że mam powtarzalność na poziomie 70/80%

Takie ostre ustawianie nastaw jest tylko w początkowej fazie zerowania, potem trzeba powolutku :)

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...