Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czy się nada do samrowania zębatek ?


Recommended Posts

Witam znalazłem u siebie w sklepie smar z myślą o smarowaniu zębatek. Jest to smar litowy w aerozolu. Chciałem się zapytać czy się nada czy nie zniszczy on zębatek albo doprowadzi do ich szybszego zużycia się. Na internecie znalazłęm chyba ten sam oto link:

http://www.cx80.pl/produkty.php?co=inne&am...k=SMAR%20LITOWY

 

Pozdrawiam i czekam na odpwoiedź

Link to post
Share on other sites

Ale gadałem z kolesiem i mówił że tego nakłada się mało i to robi taka powłoke na zębatkach która włąśnie zapobiega tarciu części, odciąża troche mechanizm i zabezpiecza bo właśnie mówiłęm że on chyba za płynny jest, ale pwoiedział że nie będzie za płynny. A jak nie gdzie dostać moge w mieście jakiś dobry smar żeby się nadał do zębatek i jaki to by był nazwa albo coś.

Link to post
Share on other sites

Gwoli wyjaśnienia:

Smar grafitowy to po prostu smar litowy z dodatkiem grafitu koloidalnego. Lit (a dokładniej mydła oparte na licie) są używane do zagęszczania olejów (głównie syntetycznych) i tak powstaje smar plastyczny. Jeśli na tubce pisze "smar litowy" to jeszcze nic nie znaczy. Liczą się specjalne dodatki uszlachetniające i smarujące na sucho (grafit, miedź, MoS2).

Jest jeszcze teflon, dodawany głównie do smarów silikonowych (--> smar teflonowy).

 

Jako zagęszczacza stosuje się też mydła wapniowe, które nie rozpuszczają się w wodzie. Powoduje to, że smar może pracować w kontakcie z wodą, nie tracąc swoich właściwości.

 

Pozdrawiam

Edited by Marek23
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Odgrzeje trochę temat. Znalazłem takie dwie albo nawet trzy bardzo interesujące tubki:

 

Smar grafitowy - opis: do wolnoobrotowych łożysk, itd itd

grafitvi2.th.jpg

 

Towot maszynowy - opis: do łożysk tocznych, prowadnic i coś tam jeszcze

ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć ;)

towotnr5.th.jpg

 

Moje pytanie czy ten smar grafitowy nadaje się do przesmarowania łożysk i zębatek, a towot może np. do nałożenia na prowadnice tłoka lub lekkiego doszczelniania cylindra. Z takiej samej serii była również wazelina techniczna. I jeszcze jedno pytani czy w wypadku smarowania łożysk smarujemy również same zęby zębatek czy je same lepiej zostawić w spokoju ?

Link to post
Share on other sites

Smar grafitowy jest bardzo dobry do smarowania zębatek - sam takiego używam. Bez problemu możesz nim także przesmarować prowadnicę tłoka i popychacza.

 

Do doszczelnienia głowicy tłoka i samego cylindra polecam smar silikonowo-teflonowy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...