Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Z tego co czytam to widzę, że spotter często się przydaje choć by jako ochrona "pleców". Ale teraz inna sprawa, tzn maskowanie spotterów. Czy Wasi spotterzy również nosza ghillie suit żeby skuteczniej się maskować? czy po prostu moro? kolejna sprawa to z jaką bronią się poruszają? nigdy nie współpracowałem ze spotterem a czytam temat i trochę mnie to zaciekawiło. I kolejne pytanie, jak z komunikacją? przez radio czy migowo? Generalnie spotter patrząc w naszą stronę będący pod obserwacją przeciwnika może mnie zdemaskować jak mniemam.

Czekam na odpowiedzi i chłonę wiedzę ;)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Czy Wasi spotterzy

Z mojej obserwacji snajperami zostają wyjątkowi indywidualiści i dobranie pary snajperskiej zdarza się rzadko. Nie dla tego, że to zły pomysł ale z powodów "ludzkich". Znam wiele osób rozpoznawalnych w środowisku ASG jako snajperzy i chyba żadnej stałej pary snajperskiej pojawiającej się systematycznie na strzelankach.

Link to post
Share on other sites

No skąd? Team zawsze bardziej przeszkadza.

 

To przecież kilku lub kilkunastu ludzi mniej lub bardziej zgranych ale jednak myślących innymi kategoriami od snajpera. Właśnie po to tworzy się w realu "mikroteam" snajper-spotter żeby rozumieli się bez słów, myśląc i uzupełniając poprostu intuicyjnie ( to samo szkolenie, to samo myślenie, to samo działanie.. ). Spotter i snajper to jak dwa oblicza tej samej monety.

 

U nas w ersofcie taki układ dwuosobowy ma takie same "zalety i wady" jak w realu.

Podstawowa zaleta to ta, że jest Was dwóch: czyli więcej widzicie i więcej możecie. Jesteście znacznie trudniejszym przeciwnikiem pod warunkiem, że jesteście zgrani i dużo potraficie.

Podstawowa wada.. jest Was dwóch: czyli łatwiej Was wypatrzeć i odstrzelić pod warunkiem, że Was przeciwnik coś potrafi. ;)

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Moim zdaniem,

 

Jeżeli wykorzystujemy snajpera na "froncie" do utrzymywania określonego sektora i w głównej mierze prowadzenia ognia przy drużynie sił własnych która może zapewnić mu wsparcie, logistykę czy zabezpieczenie odwrotu jest w stanie taką misje wykonywać samemu. Obserwator jest tutaj mile widziany chociażby przy korygowaniu prowadzonego ognia zabezpieczeniu przy zerwaniu kontaktu czy przekazywaniu samych meldunków do TOC.

 

Natomiast Jeżeli faktycznie podchodzimy do tematu pełną gębą i wysyłamy snajperów na osobne zadanie bez co najmniej drużyny bezpośredniego ubezpieczenia to ja osobiście nie wyobrażam sobie działań dłużnej niż 24 godziny samemu.

 

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, że rola obserwatora i strzelca jest umowna. Każdy obserwator jest ( powinien być ) pełnowartościowym strzelcem a każdy strzelec jest ( powinien być ) pełnowartościowym obserwatorem.

 

Już na początku przy zadaniach w od odosobnieniu od bezpośredniego wsparcia sił własnych pojawia się kwestia logistyki.

Jeden strzelec dźwigający co najmniej 60 szt. amunicji do karabinu 80 szt. amunicji bo broni krótkiej, GPS, granaty dymne hukowe, linę uprzężą zjazdową , ghille, IFAK radiostacje, lunetę obserwacyjną i dużo dużo innych rzeczy jest w mojej ocenie nazwijmy to delikatnie - mało mobilny.

 

Pół biedy jeżeli zespół musi wykonywać zadania tylko obserwacyjne.

 

Przy zdaniach bojowych często dochodzi również konieczność zabrania trzeciej jednostki w postaci karabinu wielkokalibrowego i odpowiedniej amunicji np przy niszczeniu elementów radiostacji czy łączności.

 

Wielu zadań sam strzelec nie jest w stanie po prostu wykonać, oczywiście, zwiększamy ryzyko wykrycia w postaci drugiego strzelca.

 

Jednak zakładam sytuacje w które obserwator jest równie dobrze wyszkolonym strzelcem co daje nam nieoceniony atut w postaci drugiej pary oczu mogącej paradoksalnie podwoić szanse uniknięcie omawianego wykrycia, a objuczenie jednego strzelca powyższym sprzętem dałoby nam efekt podobny do słonia w składzie porcelany.

 

Ciężko odnieść mi to do typowych gier ASG - w działaniach co najmniej 2 dobowych - owszem obserwator był zbawieniem natomiast podczas niedzielnych wypadów dobrze zasadzony w budynku z 1000 kulek,odciągami w drzwiach i dwoma litrami wody nie czułem dyskomfortu z powodu jego braku.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...