Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Thompson- wszystkie wersje


Recommended Posts

Żeby porozwiewac wątpliwości o Thompsonie i jego wersjach, zamieszczam ten temat.

Pierwsza sprawa jest taka, że WSZYSTKIE WERSJE THOMPSONA BYŁY WYKORZYSTYWANE W IIWŚ.

 

Najpóźniejsza seryjnie produkowana wersja M1A1 weszła do służby w amerykańskich siłach zbrojnych w 1942r..

 

M1921- pierwsza wersja tommy-guna.

M1928- udoskonalona wersja, znana z wielu filmów. Została przyjęta na uzbrojenie Marines i U.S Navy w latach trzydziestych.

M1928A1- nieco uproszczona konstrukcja z nowym chwytem przednim. Zasada działania opiera się na odrzucie zamka półswobodnego.

M1A1- najprostrza konstrukcja, znacząco tańsza od poprzedników i w dodatku lepsza.

Działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Rączka przeładowania z górnej części broni poszła na prawa stronę, skrócono lufę i ostatecznie usunięto magazynki bębnowe. Pasują tylko magazynki pudełkowe o poj. 20 lub 30 naboi. Tak jak w wersji

M1928A1 przyrządy celownicze można było lekko regulować, tak w M1A1 były stałe, lecz precyzyjne przyrządy celownicze.

 

Wszystkie Thompsony miały możliwość strzelania serią lub pojedynczymi strzałami.

 

Thompson M1921:

http://www.waffenhq.de/infanterie/thompson_18.jpg

 

Thompson M1928:

http://worldwar2.free.fr/thompson2.jpg

 

Thompson M1928A1:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...mpson1928a1.jpg

 

Thompson M1A1:

http://www.airborne.101.pl/Guns/ThompsonM1...otos/photo1.jpg

 

Thompson M1A1 był najliczniej produkowaną wersją tego PM-u.

Wszystkich Thompsonów wyprodukowano ok 1,5-1,7 mln, w tym 1 387 134 egzemplarzy wersji M1A1.

 

Produkcję seryjną zakończono w 1945 roku, aczkolwiek M1928A1 i M1A1 były wykorzystywane aż do 1976r. Potem większość z nich wywieziono na pustynię gdzie leżą do dziś, a niektóre egzemplarze leżą w muzeach.

fotka z pustyni: http://www.project-x.org.uk/images/armspic018.jpg

Chociaż z tym czy zostawiono je na pustyni nie jest do końca pewne.

 

Mam nadzieję, że to troche rozszeżył wiedzę o Thompsonie. Zapraszam do dyskusji. ;-)

Link to post
Share on other sites

Kiedy w wyszukiwarce znalazłem tematy, które były o Thompsonie, było w nich kilka wątpliwości. Twierdzono, że M1A1 powstał po IIWŚ, M1928A1 i M1A1 niczym się nie różnią, itp. Chciałem więc trochę rozrzeżyć wiedzę o tej broni, bo większość maniaków

interesuje się współczesnym wojskiem i o broni z WWII ma znikome pojęcie. A takie bronie jak Thompson, MP40, M1 Garand dawały podstawy do późniejszych konstrukcji.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Hej

 

Sorry za wskrzeszanie trupa :) ale nie mogłem się powstrzymać, jak takie herezyje widzę :) to przecież zdecydowanie nie są wszystkie wersje Thompsona. Powiedzmy że wszystkie jako tako seryjnie produkowane ale też nie do końca.

Ze swej strony dorzucę więc jeszcze kilka:

 

M1923 Military Model. Jak sama nazwa wskazuje, wariant przeznaczony dla wojska, z mocowaniami do bagnetu, opcjonalnym dwójnogiem i takimi tam (oczywiście żadne wojsko nigdy sobie go nie kupiło). Mam dla niego pewne uznanie ponieważ był to taki pseudo-karabinek automatyczny, strzelał specjalnym dość mocnym nabojem .45 Thompson, który z pewną taką nieśmiałością można podciągnąć pod nabój pośredni (energia pocz. ponad 1600 J). Strzelał znacznie wolniej od typowych Thompsonów na nabój pistoletowy, tylko 400/min. Zasilany był z magazynka pudełkowego na 18 naboi oraz bębnowych na 50 i 100. Oferowany był też w kalibrze .351 Remington, nie pamiętam w tej chwili co to za nabój ale chyba też taki "pośredni". Pomysł przerobienia T. na karabinek wrócił jeszcze wiele lat później. Gdy na początku l.40-tych USArmy przyjmowała na uzbrojenie karabinek M1, jako konkurencyjna broń wystartował w konkursie Thompson kal. 7,62x33 (ale przegrał).

 

M1927. Samopowtarzalny wariant przeznaczony na rynek cywilny. Konstrukcyjnie odpowiadał M1928, tyle że nie miał możliwości strzelania ogniem ciągłym. Do nazwy tej nawiązała jakaś firma która na przełomie lat 70./80. postanowiła wyprodukować trochę T. właśnie dla cywilnych użytkowników. Wypuściła model oznaczony M1927A3 jako pistolet, z przednim chwytem i bez kolby, oraz M1927A5 jako karabinek, z lufą wydłużoną do przepisowej długości >406 mm i prostą drewnianą nakładką z przodu.Oba oczywiście były samopowtarzalne. Firma dodała jeszcze do szerokiej gamy thompsonowych magazynków kilka swoich - pudełkowy na 5 i 10 naboi oraz 40-nabojowy bęben.

 

Bardzo ciekawe warianty T. skonstruowała brytyjska firma BSA w połowie lat 20. Zakupili oni chyba nawet licencję ale ostatecznie nie produkowali seryjnie pistoletu a tylko eksperymentowali sobie z nim troszkę. Powstały liczne prototypy kal. 9 mm Para, 9 mm Bergman - Bayard czy 7,63 Mauser, ten ostatni z bardzo ładnym i eleganckim łukowym magazynkiem. Pistolety z BSA zwykle nie miały przedniego chwytu pist. (tylko prostą nakładkę) i zresztą tylnego także - miały klasyczną kolbę o "karabinkowym" kształcie i spust przeniesiony na sam koniec komory zamkowej.

 

Tyle co mi się przypomniało na razie...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...