Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie żołnierza BW II


Recommended Posts

Jakie dokładnie wymiary ma połówka?

 

Pytanie do Sowy ode mnie z ekipy, na priv (od kiedy mam kamizelkę, on ma "moją" połówkę ;)). Jeżeli to pomoże to powiem, że szerokość jest taka sama jak pokrowca na saperkę, wysokość jak dużej torby uniwersalnej (wysokość tylnej ścianki, bez kompresji klapy) grubość też jak w dużej torbie.

 

Czy opaski które widzimy na focie to standart czy są wymysłem tego akurat sanitariusza?

 

Tak, to standardowa opaska. Jest dwustronna - z jednej oliwkowa z białym kołem i krzyżem, z drugiej jak na fotce.

 

Korzystając z okazji mam parę pytań: do czego służą małe kieszonki zapinane na rzep na górnej i dolnej klapie plecaka?

 

Ta na górze do zwinięcia troków. Ta na dole do "wstawienia" nart (o ile pamiętam to stopka kolby G3 też pasuje).

 

W jakim celu żołnierz BW nosi ze sobą dwa rodzaje menażek? Wydaje mi się to trochę nielogiczne.

 

Hmmm... Duża menażka to zestaw obiadowy (zupa + coś stałego). Poza tym w razie braku dużego termosu polowego (żeby donieść jedzenie z kuchni polowej żołnierzom gdzieś dalej) wiesza się większą ilość tych menażek na długim kiju i niesie we dwie osoby.

Naczynia przy manierce - kubek na kawę/herbatę, rondelek do gotowania wody.

 

Jednym słowem żołnierz ma ze sobą całą kuchnię. Dla piechoty która większość gratów wozi to regulaminowe rozwiązanie nie jest uciążliwe. Wszelkie SK noszą tylko kubek i łyżkę.

 

I dodatkowe pytanie nie związane z obrazkiem - na fotkach żołnierzy widuje dość często opaski na ramię do których przyszywa się emblematy jednostek, misji oraz łuczek "GERMANY". Jest jakaś reguła dotyczące noszenia tego wynalazku? Swego czasu były rozpisane zasady obszywania munduru, umiejscowienia naszywki w zależności od miejsca w pojeździe itp. Ta opaska jest alternatywą rzepu czy ma jakiś głębszy sens?

 

W razie konieczności łatwiej zdjąć cale obszycie (na rękawku często są opisane funkcje tymczasowe, np. warta, których nie pełni się ciągle).

 

Biolon - cieszę się z Twojej decyzji ;). Dobrze mieć kogoś konkretnego po swojej stronie ;).

 

Co do chesta to nie miałem z nim kontakt. A, że firma dobra to potwierdzam - z innymi rzeczami od nich kontakt miałem i są doskonałej jakości.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kantek 18/3/2008, 00:18 Post #502

 

Na tej prezentacji można zauważyć różnice w rozmieszczeniu sprzętu w zależności od jednostki - porównując z schematem autorstwa Dingo. Przykładowo: w pierwszym przypadku miejsce na rękawiczki znajduje się w plecaku, w drugim w kieszeni udowej prawej (moim zdaniem wygodniejsze).

Na prezentacji jest pokazany inny rodzaj farbki do twarzy niż ten, z którym się wcześniej spotkałem. (ten).

 

wydaje mi sie ze wg. 37/10 rekawiczki nosi sie w kieszeni spodni -pomijajac kwestie rozkazu szefa kompanii w praktyce wyglada to zupelnie inaczej. Najczesciej nosi sie je przypiete karabinczykiem do szelek lub mehlera, jest to praktyczniejsze jezeli rekawiczki sa mokre lub brudne, sa one przez to lepiej dostepne i nie wypychaja niepotrzebnie kieszeni.

Jezeli chodzi o temat farbek to roznica moze wynikac z faktu ze zmienil sie producent lub po prostu opakowanie. Jezeli maja one tzw. "Versorgungsnr." to sa raczej orginalne ale jakosci jeszcze nie sprawdzalem, moze wypowie sie ktos, kto juz ich uzywal.

Edited by dingo
Link to post
Share on other sites

Witam, wiecie może czy bundeswehra używa kieszeni do oporządzenia w kolorze oliwkowym ? Kupiłem takie na allegro (wraz z szelkami i innymi duperelami) i po przeczytaniu pewnego teksu, zorientowałem się, że nic a nic co kupiłem nie ma metki kontraktowej, warto dodać, że wszystko kupiłem jako "oryginalne".

Link to post
Share on other sites

Raczej używała zanim weszła wersja flecktarn. Same szelki mało się zmieniły. Doszedł tylko pasek z klamrą na piersi, spinający je. Pas biodrowy pozostał bez zmian. Wszystkie torby w kolorze oliv, powinny byc z założenia takie same jak ich następcy we flecku i posiadać metkę kontraktową. Oczywiście istnieje opcja, że metce usunięto, lub jest to podróba, ale wprawne oko rozpozna to po jakości materiału i wykonania.

Link to post
Share on other sites

Panowie, macie może namiary na kogoś, kto sprzedaje nowe, oryginalne kontraktowe (LHBw w kółku na podeszwie, srebrna tasiemka i numer kontraktu wybity wewnątrz) trepy BW, w rozmiarze 275x105\107? Bo z informacji których uzyskałem od sprzedawcy (LC-2 i defensywa na allegro) nie ma i prawdopodobnie nie będzie już dostępnych butów BW 2000. Zapasy się niemal wyczerpały, zostały już chyba tylko nietypowe rozmiary (wąskie, szerokie) ale to i tak raptem kilka sztuk. Z kolei nowy model jest w Polsce niedostępny (choć pewnie i tak byłby drogi...). Czy to prawda? I czy jest szansa dostania kontraktowych butów BW we wspomnianym na początku rozmiarze? Bo naprawdę napaliłem się na te butki - zwłaszcza, że jak na razie wzoruje się na żołnierza BW - a tu jedynym wyjściem wydaje się dozbieranie na MONowskie Kupczaki...

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Narzuta zimowa na mundur BW jest to albo poncho, albo spodnie-bluza, zakładana jest na aktualnie noszony mundur. Wykonana jest ze zwykłej tkaniny bawełnianej, żaden GT. Podstwowa różnica miedzy podróbkami i orginałem, pomijając oczywiście metki kontraktowe, polega na tym, że plamki orginalne są zielone, a na podróbkach np. Milteca są brązowe lub czarne.

Link to post
Share on other sites

A ja przedstawie swoją wersje odnośnie maskałatu zimowego. :F

 

z racji że jest wykonany z bawełny słyszałem ze zakłada sie go na gore tex przez co poprostu moknie sam maskałat a nie człowiek. Co do plamek -Ciemnozielone są na maskałatach piechoty górskiej (maja też nieco pare innych udogodnień niż te zwykłe).

Ja mam maskałat z czarnymi plamkami i jest to przypuszczam zwykła wersja która sprzedaje sie na allegro i podobnych stronach. (dodam ze mam metke kontraktową).

Edited by ramol
Link to post
Share on other sites

Zgadza się - też spotkałem się wielokrotnie z maskałatami w czarne plamy i z kontraktem.

 

Co do noszenia na gore to ma to jeszcze jeden praktyczny wymiar - gore się tak nie niszczy w trakcie czołgania czy ocierania go o cokolwiek.

 

Ronin

 

p.s.

 

A... Jest jeszcze jedna wersja maskałatu - dla jednostek specjalnych. Ta wersja ma inny krój, flagi na ramionach, zwmocnienia w newralgicznych punkach i, jak wszystko co dla jednostek specjalnych, ciężko jest ją kupić:

 

00074073dh7.th.jpg

 

:?

Link to post
Share on other sites

Jest używana przez Bundeswehre :wink:

Standartowe wyposarzenie żołnierzy na wszystkich misjach zagranicznych począwszy od Kosowa tyn KVM i KFOR w latach 90tych po dzień dzisiejszy. Na terenie Niemiec praktycznie nie używana, nawet do celów szkoleniowych.

Link to post
Share on other sites

Nie, nie powinno się nosić. To zupełnie inne standarty.

Zależy jeszcze oczywiście jakiego IdZ masz na myśli, bo jest już kilka genaracji i odmian, albo co wymyśli sobie żołnierz z praktycznego punktu widzenia. Niektóre wersje kamizelki IdZ posiadają nawet wkłady balistyczne, a na niekrórych zdjęciach w necie rzeczywiście widać stare Splitterschutze pod kamizelkami IdZ.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak i dobry link bezpośrednio do producenta.

Kamizelka taktyczna i ochronna, zapewnia ochronę klasy SK1, z możliwością dołożenia płyt aż do SK4. Dokładny i szczegółowy opis jest na stronce, łącznie z kamizelką pilota o której też było wcześniej pisane.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...