Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Przy imprezach na szeroką skalę obecność firm handlujących sprzętem ASG nadała by im więcej egzotyczności (możliwość zakupu sprzętu i akcesorii, serwis, może jakieś konkursy [strzeleckie :) ] itd, itp). Na zachodzie jest to nimal rutyną lecz u nas nie zapowiada się (raczej) na coś takiego. A szkoda...

Link to post
Share on other sites

Nie jestem tak bardzo przekonany. Zrobiłby sie jarmark trochę. Nie jestem pewien, czy firmy takie u nas stanęłyby na wysokości zadania i zrobiły fajną imprezę handlową przy imprezie ASG. Ale oczywiście jest to temat do przemyslenia i usalenia zasad handlowania na wiekszych imprezach.

Pozdrawiam

Wit

______________

HVO

Link to post
Share on other sites

z ta obecnoscia to nie takie proste.... nalezaloby sprecyzowac cel:

 

od strony maniaka:

1. ZAKUPY: wszyscy maja dostep do Internetu i potrzebne rzeczy moga zamowic z szybka dostawa. W wiekszosci przypadkow zakupy sa robione ze znacznym wyprzedzeniem wzgledem zlotu (trzeba sie jeszcze zdazyc obyc ze sprzetem)

 

2. OBEJRZENIE SPRZETU: w wiekszosci przypadkow maniacy ASG dysponuja wieksza roznorodnoscia ASG niz dowolny sklep

- wieksze sa wtedy mozliwosci obejrzenia, jeszcze sie nie zdarzylo, zeby ktos odmowil pokazania swojego cacka komus, kto o to prosi.

- razem z mozliwoscia obejrzenia sprzetu dostaniesz wtedy mnostwo praktycznych uwag o broni, ktorych nie uda sie wycisnac ze sklepu (nie z powodu zlej woli, tylko z powodu braku szerokiego praktycznego doswiadczenia)

 

od strony sklepu

1. LOGISTYKA: nie da sie przywiezc ze soba wszystkiego, czym sie dysponuje.

 

2. ZAINTERESOWANIE: jako FA przywozilismy rozne drobiazgi na zloty (Krakow, Poznan), ale poza osobami, ktore stricte prosily o kulki nic wiecej sie nie sprzedawalo...

- jesli chodzi o sprzedaz sprzetu, to zazwyczaj wszelkie zakupy sa czynione PRZED zlotem, a na strzelania nikt nie bierze ze soba wiekszej kasy.

 

3. NOWOSCI: zdecydowanie mozna pokazac nowosci i nietypowy sprzet, ale wiekszosc (jesli nie wszystko) z tych nowosci da sie zobaczyc korzystajac z uprzejmosci innych maniakow

 

4. PROMOCJA SKLEPU: (konkursy itp). w naszym srodowisku nie ma strasznie szerokiej konkurencji (za maly rynek) i wszyscy zainteresowani znaja sklepy i ich mozliwosci (m in. z forum WMASG)

- znajomosc marki dla istniejacych sklepow jest wysoka

- zachecanie do zakupu powinno polegac na jakosci obslugi, a nie na konkursach w trakcie zlotu (nagrody konkursowe nie poprawia sytuacji sklepu, ktory ma kiepska jakosc obslugi i waski asortyment)

 

podsumowujac:

warto sie pokazac na zlocie, ale nie jako sklep z reklama, a raczej jako maniacy. latwiej sie pozniej komunikowac w interesach, jak sie wszyscy znaja :-). warto tez zabrac ze soba nietypowe egzemplarze broni, zeby pokazac ja zainteresowanym (ale na ich prosbe, a nie wciskajac je na sile).

wydaje mi sie jednak, ze formula straganu z logo, kasa i sprzedawca bylaby bardzo nie na miejscu. mnie osobiscie bardzo by to irytowalo

 

czekam na komentarze, moze uda sie razem wymyslec cos ciekawego

 

pozdro

 

Jeżyk

Link to post
Share on other sites

ja wtrace trzy grosze paintballisty... moze pomoge...

u nas sa generalnie dwa rodzaje imprez masowych - zawody i scenariusze.

na jedne i na drugie przyjzedza co najmniej jeden dystrybutor sprzetu, na wiekszych jest ich 3 i wicej.

maja stolik czy dwa rozlozony pod daszkiem/namiotem. przywoza co im sie zmiesci do samochodu (najczescej jakis Van). Wiele rzeczy jest do obejzenia - nie przywoza z zalozenie sprzedazy tylko reklamu. potencjalny kupiec sobie obejzy sprzet, przestrzela, poradzi sie osob starszych doswiadczeniem i ew. pozniej telefonicznie lub przez Siec zalatwi kupno. Mozna tez pogadac ze sprzedawca zobaczyc co to za czlowiek.

Dystrybutprzy nie "wcinaja sie" w impreze. sa nie jako w cieni i przy okazji ale w kazdej chwili mozna cos kupic... cos sie zepsuje, wypatrzysz jakis gadzecik. albo przyjezdzasz z zamiarem zakopow.

Jesli chce kupic cos drozszego (drogi marker z systemem HP) to telefonicznie sie umawiasz, facet przywozi to na miejsce i mozesz pomacac przeed kupnem.

Dystrybutorzy sami sa paintballistami i graja ale zawsze kogos na stoisku maja, kogo mozna zaptac o cene itp. jak "fizyczny" :) nie umie odpowiedziec to sie czeka na przerwe w rozgrywkach na szefa.

Link to post
Share on other sites

Drogi Jeżu,

pozwolę sobie skomentowć twą wypowiedź:

 

1. Odnośnie zakupów: szybka dostawa to koszt od 20zł wzwyż (oprócz sklepów które mają podpisaną umowę, że tylko dana firma kurierska będzie przesyłaż ich towary, np. Tajgun). A jak komuś po ostatnim wypadzie ubyło dziwnie dużo kulek to będzie specjalnie na gwałt zamawiał kulki za 20zł i przy czym drugie tyle da za przesyłkę?

 

2. Sprzęt. Najpierw to by raczyło się zareklamować, że KTOŚ (firma) będzie na zlocie. Przecież nikt nie będzie brał kilkaset złotych na zlot; zresztą jak pokazał ostatni zlot prawie wszystkie opłaty za uczestnictwo zostały uiszczone wcześniej przez przekaz pocztowy. Tymsamym czyniło to branie dużej gotówki na zlot tym bardziej bezsnsownym.

 

3. Logistyka i zainteresowanie. Przecież branie ze sobą całego sklepu to absurd! Wiadomo, że jak jakaś firma weźmie ze sobą do sprzedania np. M16-stki firmy HFC i chćby sprzedawał je za psi grosz to NIKT ich nie kupi. W Polsce Maniacy przechodzą na jakość a nie ilość. Są rzeczy na które zawsze będzie popyt tj. kulki, gazy, oleje a jeśli chodzi o bronie to firmy powinny mieć te pozycje, które ostatnio cieszą się popularnością np. pistolety EBB i dobrych firm GBB (TM, KSC, Western Arms itd.). Z tym że zaznaczam; pierw ludzie muszą wiedzieć, że ktoś ze sprzętem będzie na zlocie.

 

4. PROMOCJA SKLEPU. Tu się zgodzę lecz mam też jedną uwagę. Napewno lepiej sklep by się zareklamował współorganizując zlot niżeli tylko wystawił na zlocie stragan z logiem. Aktualnie, dla przykładu, "elektryczni" Maniacy muszą pieczołowicie ładować baterie w domu i modlić się ażeby przypadkiem im nie padła podczas jakiegoś szturmu (punkty szybkiego ładowania baterii powinien zapewnić organizator

 

Firmy powinny bardziej angażować się w zlot niż być tyko biernym "sprzedawcą" na uboczu. Choć oczywiście wszystko jest jeszcze kwestią otwartą.

 

 

Kto chce zobaczyć jak na zachodzie w dużych zlotach uczestniczą firmy ASG, to może poszukać sprawozdań z niedawnego, amerykańskiego zlotu "Operation Iron Angel" (ostatnio widziałem go na stronie www.redwolfairsoft.com)

Link to post
Share on other sites

cos konstruktywnego - super

 

dostawa i informacja o obecnosci:

 

jesli chodzi o reklame, to naprawde obawiam sie, ze wiekszosc maniakow by nas zakrzyczala, jesli bym umiescil taka informacje (reklame) np. na forum. jesli jest inaczej, to super - ja jestem po prostu przeczulony na nachalnosc sklepow (innych i FA). jestem za apolitycznoscia portalu i musialbym jasno wiedziec, ze taka informacja nie spowoduje perturbacji i nieprzyjemnosci dla nas ze strony Maniakow. jesli bede mial takie info, to na pewno tak bedziemy robic

 

a jesli chodzi o dostarczenie roznosci (w tym kulek) na zloty to nie ma zadnego problemu, zeby sie spytac sklepu (w tym FA) czy ktos jedzie i czy moze ze soba wziac kulki/pistolet itp, itd. System sie sprawdza, wiele osob w ten sposob porozumiewa sie z FA, czego przykladem byly strzelania w Krakowie i Poznaniu.

- wymaga to jednak zaangazowania ze strony osob zainteresowanych zakupem

 

wydaje mi sie, ze mozna by rowniez uzgodnic, jakimi modelami Maniacy sa zainteresowani (jesli np. nie ma ich w arsenale innych) i wtedy dac znac do sklepu: 'wezce X-234 w wersji Theta, bo chce obejrzec (jesli to mozliwe)!'. jest to calkowicie wykonalne. natomiast eliminuje to mozliwosc rozlozenia sie ze straganikiem i z szerokim wyborem

 

jesli chodzi o AEGi, wydaje mi sie (nie znam dokladnej indywidualnej sytuacji, wiec nie chce byc w zaden sposob autorytatywny), ze jest mozliwe przygotowanie baterii tak, aby wytrzymala 1 dzien i nie trzeba bylo jej ladowac. oczywiscie sa problemy z malymi bateriami, ale nie powinno byc tez sytuacji, ze ktos przyjezdza na strzelanie z zupelnie rozladowana bateria i zaczyna akcje od ladowania (a to sie zwyklo zdarzac dosyc czesto w Wawie)

 

bezposrednie angazowanie firm w zlot ma te wade, ze grozi ukomercyjnieniem zlotu. do tej pory Maniacy robia zloty dla Maniakow i to dziala. sklepy moga chciec wprowadzac ograniczenia (kulki tylko u nas itp), nie musi sie tak stac, ale moze. jestem przekonany, ze Zloty powinny byc niezalezne, mozna jednak wspolpracowac ze sklepami przy niektorych aspektach.

 

niewatpliwie da sie wypracowac jakies zasady i wytyczne (calkiem dobrze nam idzie), ale nie mozna tez porownywac Polski do Stanow, gdyz rynki sa zupelnie rozne, zasobnosc Maniakow nieporownywalna. Zaangazowanie firm wynika posrednio lub bezposrednio wlasnie z rynku i ilosci pieniedzy, ktore da sie zarobic (Biznes to biznes i nasza wpolna mania ASG niestety tego nie zmieni). Wiekszosc sklepow w Polsce nie jest tez zaangazowana bezposrednio w zabawe, co zdecydowanie ogranicza ich potencjalna chec przyjazdu

 

pozdrawiam

 

Jeżyk

Link to post
Share on other sites

i tutaj wielki plus dla ciebie Jezyk

bo FA jest zaangazowane w zabawe a nie tylko w biznes

 

powiem zwiezle

sklepy powinny wystepowac na zlotach bo:

- zawsze sprzedadza kulki, olej itp. czyli to co czesto sie kupuje

- mozna poznac osobiscie ludzi z ktorymi sie rozmawia przez siec

- moga pokazac nowosci lub wyjatkowe egzeplaze broni (moze sie ktos skusi po zlocie i zamowi)

- daje im to reklame bez wzgeldu na to co pomysla inni

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Navy Seal powiedział to tak że lepiej nie można było. Firma pakuje do Vana akcesoria, bronie o które pytano i inne rzeczy które maja szansę się sprzedać. Jak jakas firma nie jest zainteresowana to trudno.

W końcu nie musimy wymyslać konstytucji dla firm chcących pokazać się na zlocie. Zasady powinny być otwarte aby firmy mogły w miarę spokojnie pokazać się na zlotach i od czasu do czasu mogły nas czymś nowym zaskoczyć. Formalności i obowiąków jak naj mniej.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Po poczytaniu wypowiedzi z tego wątku oraz przemyśleniach, zmieniłem pogląd. Otóż uczestnictwo firm handlujących sprzętem ASG byłaby wskazana na większej imprezie, a to z następujących względów:

- odnoszę wrażenie, że dla większości firm tego typu problemy środowiska ASG są obce (chlubny wyjątek stanowi FA uczestnicząca na bieżąco w życiu środowiska). Nie wiem, czy przedstawiciele pozostałych firm czytają wogóle wmasg i forum, chyba jednak nie. Zatem obecność takich firm na zlocie czy innej większej imprezie pozwoliłaby poznać zainteresowania potencjalnych klientów. Nie jest przy tym bez znaczenia możliwość poznania przez potencjalnych klientów firm handlujących, przedstawienia potencjalnego zapotrzebowania na sprzęt, akcesoria czy formę usług. Nie uważam, że niezbędne jest rostawianie straganu obwieszonego plakatami z logo firmy.

Co do zaopatrzenia w akcesoria w trakcie imprezy, na pewno największym zainteresowaniem cieszyć się będą kulki. Ale jakaś ilość baterii (kilka naładowanych), gazu czy oleju nie zawadziłaby. Także kilka egzemplarzy sprzętu strzelającego stworzyłoby potencjalną możliwość ich sprzedaży.

Rację masz Jeżyku, że maniacy dysponują większą ilością różnorodnego sprzętu niż aktualnie znajduje się w magazynach firm handlujących. Jednak sądzę, że przy bardzo trudnym rynku nie można zaniedbać żadnej okazji sprzedaży zapasów magazynowych.

Co do "apolityczności" portalu, została ona w tym zakresie zdeflorowana wraz z zamieszczeniem reklamy Tajgunu. Moim zdaniem nie jest sytuacją do końca zdrową, gdy jedna firma ma pozycję monopolisty w zakresie reklamowania się na stronie i chętnie widziałbym reklamę konkurencji.

Przy czym inicjatywa w tym zakresie powinna jednak wystąpić ze strony firmy handlującej. Nie chcę wypowiadać się w zakresie reklamy na stronie, jednak w zakresie uczestnictwa firm handlujących na organizowanym przez nas zlocie (o ile dojdzie on do skutku), byłoby co najmniej miłe, gdyby któraś z firm zaproponowała swój udział, a wówczas możliwe byłoby określenie zasad. Trudno jest bowiem występować nam - potencjalnym klientom, z zabiegami o reklamę na zlocie czy też inny w nim udział. Też nie chcielibyśmy zostać posądzeni o tendencyjność i faworyzowanie kogokolwiek. Także chęć współuczestniczenia w organizacji jakiejkolwiek imprezy powinna powinna być zasygnalizowana przez firmę handlową, jak i zakres tego współuczestnictwa.

Zatem, zdaniem moim, wszelka inicjatywa powinna wynikać ze strony firm, nie zaś środowiska, które chyba jednak się rozrasta i stanowi dość interesujący rynek zbytu.

Pozdrawiam

Wit

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...