Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Karabinek wz. 1997 (BOŻ-1)


Recommended Posts

Jak w opisie tematu. Poszukuję jak najwięcej zdjęć tego egzemplarza. Szukałem wiele, ale wszędzie jest tylko jedno i to samo zdjęcie, jak np na Wikipedii:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:BOZ-1.jpg

 

Są jeszcze gdzieś jakieś inne zdjęcia ? Może ktoś zna nawet książkę czy encyklopedię ze zdjęciami tego wynalazku ( poza "Bronią systemu Kałsznikowa" J.Walthera, bo tam jest to samo zdjęcie )

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi w tym wszystkim o to, że sprzątając piwnicę znalazłem parę gratów ze starych replik airsoftowych, sprzedawa mi się nie chce i postanowiłem sklecić z nich replikę owego cuda ;) Oczywiście tylko i wyłącznie jako ozdobę na ścianę, nie działający sprzęt. Myślę, że skomplikowane nie będzie, trudnych do wykonania części tam nie ma. Jedynie myślę nad tym, jak przedłużyć komorę zamkową ( body ) z ABS-u ;) Metalową byłoby łatwo, ale z tym muszę pomyśleć. Jedynie urządzenie wylotowe mam z AK74, więc trochę będzie się różnić. O ile oczywiście mi to wszytsko wyjdzie ;)

Edited by QLIG
Link to post
Share on other sites

Podejrzewam, że ktoś Ci chce sprzedać jedną z tak zwanych "opowieści dziwnych treści". Masz oczywiście rację, że w ramach pracy dyplomowej łatwiej wykonać jest elementy z drewna, jest ono znacznie prostsze w obróbce.

 

Kto komu chce co sprzedać, hmm? Twórca BOŻ-1, czyli Jacek Bożejko mnie (bo to od niego bezpośrednio znam tę andegdotę)? Czy też może ja chcę wprowadzić w mylny błąd kolegę QULIGa?

Link to post
Share on other sites

Hej

 

Że się tak zapytam , jaką on ma długość w porównaniu z pierwowzorem i takim dajmy na to fińskim Valmet m82? Bo tak patrzę i taki jakiś długi się wydaje... :???:

Ale może tylko mi się wydaje.

 

Prawdopodobnie dobrze ci się wydaje. Chociaż szybkie poszukiwanie w internecie nie dało wyniku i nie znalazłem dŁugości BOŻ-1 to wiem że ma on lufę dł. 520 mm.

 

Dłygość standardowego AK to 870 mm (415 mm lufa). Valmet M82 dzięki układowi bezkolbowemu ma dł. 710 mm z lufą tej samej długości 415 mm. Więc jest wielce prawdopodobne że BOŻ-1 jest nieco dłuższy od M82 właśnie z uwagi na dłuższą lufę.

Link to post
Share on other sites

Wg. tego, co napisano w książce "Broń systemu Kałsznikowa" J.Walthera BOŻ-1 ma 1001 mm długości, ale mierzyłem, liczyłem i wyszło mi dużo mniej. Sama lufa ma właśnie 520 mm, a od początku lufy ( nie od wylotu ) do końca komory zamkowej zostaje ok.250 mm, ( z kolbą ) Do tego urządzenie wylotowe- 85 mm, więc długość całości wyniesie ok. 850 mm. Wymiary wyliczone +- z rysunków.

Link to post
Share on other sites

Hmm... tylko te drewniane elementy trochę nie pasują. Jestem chyba niereformowalny ale drewno to mi pasuje bardziej do FN FAL 8) hiszpańskiego CETME i tego typu karabinów a układ bull - pup kojarzy mi się z czymś ultra nowoczesnym - tworzywa sztuczne itp. Tutaj (sorry bez obrazy) sprawiają wrażenie jakby karabin był kończony w ostatniej chwili z czego popadnie.

Moja propozycja - całość w metalu zamiast celownika szyny montażowe i całość w matowym kolorze O.G. albo modnym ostatnio CB 8)

Mógłby być jeszcze zasilany z standardowych magazynków od M-16.

No nie wiem co jeszcze...

Link to post
Share on other sites
Tutaj (sorry bez obrazy) sprawiają wrażenie jakby karabin był kończony w ostatniej chwili z czego popadnie.

Nie zapominajmy, że nie była to konstrukcja inżyniera z fabryki broni, tylko praca dyplomowa ;) Więc ultranowoczesne rozwiązania nie wchodziły w rachubę ;)

 

A ja nie lubię robić czegoś, czego nigdy nie było ;) Choć po pogrzebaniu po necie nie wiem, czy nie wezmę się za co innego, choćby za to:

 

8278412a36d784dem.jpg

Edited by QLIG
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...