Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

US Army in Nam


Recommended Posts

Postaram się przybliżyć obraz żołnierza US Army tamtych czasów.

 

Podstawową rzecza jest mundur:

-Spodnie TCU III

 

-Koszula TCU III popularnie zwana ,,sajgonka'', o charakterystycznych skośnych kieszeniach na klatce piersiowej.

 

Ad.1 W czasie wojny w Wietnamie żołnierze frontowi często modyfikowali swoje mundury- barbrali je smarem silnikowym, obcinali koszulom rękawy. Częstą rzeczą był też brak kompletnych naszyć. Jednak ekscesy te działy się z regóły z dala od jednostek, siedzib wyższych oficerów.

 

Obuwie:

-Jungleboots (czy jak kto woli jungle, buty dżunglowe), były ich z tego co się orientuje 2 typy ze wzgl. na rodzaj podeszwy- wibram i panama. Ta 1-sza szybciej się ściera. Z tego co wycztałem to buty są nielada ciekawoistką, gdyż w późniejszych wersjach montowano/wtapiano w podeszwę płytkę stalową. Miały one chronić przed zranieniem stóp żołnierza, gdy ten wpadł w dół wypełniny bambusowymi palikami (paliki były całe w odchodach co gwarantowało zakażenie).

 

Środki ochrony ciała w trakcie walk:

-Amerykanie standardowo nosili na głowie standardowy hełm M1 (jedynie jednostki DPD miały hełm M1C ale nie o nich mowa w tym wątku tylko o wojskach lądowych).

 

-Ciekawostka jest też kamizelka/kurtka przeciw odłamkowa M69. Jest to kamizelka podobnym kroju do kroju kurtki M65 (tyle, że bez rękawów oczywiście). Kamizelka posiada stalowe wkłady, posiada 2 kieszonki na klatce piersiowej, nie ma za to zamków umożliwiających wyjecie/włożenie wkładów. Kamizelki M69 były dostarczane jako ,,gotowce''. Regulacja obwodu odbywa się poprzez ściagacze, których rolę pełnią ,,sznurówki'' na bokach kamizelki na mniej więcej wysokości nerek.

 

Oporządzenie:

-Standardowym oporządzeniem i najczesciej spotykanym było LCE (Lightweigt Caryying Equipment) M1956. Jest ono całkowicie bawełniane, jedynie takie elementy jak klamry od psaków, oczka w pasie są metalowe. W skład oporządzenia wchodzą z reguły:

 

*pas M56- posiada po 3 oczka w kolumnie, umożliwiają one montaż kompasówki M56 typ 1 i szelek typu H M56.

 

*szelki typu H M56- mają dodatkowe metalowe oczka na przednich ramiączkach umożliwiające zaczepienie ładownic M56 także do szelek.

 

*ładownica M56- jest zaczepiana na napy do pasa, a za pomocą górnego paska także do szelek. Może też być doczepiana do carga M56. Mieści 2x mag 20rd do M14 lub po wypełnieniu dna 3x mag 20rd do M16. Dodatkowo posiada uszka pozwalające na przytroczenie do ładownicy dwóch ręcznych granatów.

 

*cargo (buttpack, nadupnik) M56- jest zapinane na napy do pasa a za pomocą oczek znajdujących się w górnej częsci carga także do szelek. Cargo ma na bokach pasy montażowe umożliwiające doczepienie dodatklowych ładownic lub manierek z wodą. Cargo służy głównie do transportu zapasowej amunicji ale zołnierze nosili w nich wszystko począwszy na ammo skończywszy na gumkach ;) .

 

*manierka 1QT- jest ona wkładana do pokrowca M56 na manierkę, manierka ma pojemność 0,9L. Pokrowiec M56 na manierkę ma napy więc można go bez problemu doczepić czy to do pasa, czy carga. Pokrowiec zapina się na metalowe klipsy.

 

*saperka M1943 z pokr. M56- nie miałem tego przedmiotu i nie mam na jego temat większych informacji

 

Ad.2 Żołnierze stosowali powyższe oporządzenie w różnych konfiguracjach, na fotkach z tamtych czasów można zobaczyć jak zamiast carga M56 żołnierz ma dodatkowe ładownice M56 na przykład.

 

Uzbrojenie:

-Broń główna:

*karabin M14

*karabin M16

*karabin M16A1

*karabinek XM177

 

-Broń boczna:

*Colt 1911

 

Z racji, że temat jest b. długi prosże innych o pomoc w rozwinięciu tematu ;)

 

P.S. Zanczna część opisu jest raczej dobrze wykonana- sam zajmuje się wzornictwem tamtego konfliktu (reenacting to raczej nie jest z racji, że nie wszystko mam kontraktowe ale wychodzi póki co bdb wzronictwo). Możliwe jest, że pare rzeczy źle opisałem, lub błędnie zinterpretowałem ich zastosowanie. Prosze o zwrócanie uwagi na takie rzeczy.

 

Pozdrawiam

Edited by xvid
Link to post
Share on other sites

A TCU pierwszego i drugiego typu to co, pies zjadł? :) Wszystko zależy od okresu który staramy się odwzorować, ale podczas wojny w Wietnamie trochę "nowego" sprzętu się przewinęło, a stare były przez cały czas ulepszane, więc lista jest dłuuuga... ;)

Link to post
Share on other sites

a może mi ktoś powiedzieć(napisać :lol: )czy w wietnamie były już dostępne woodlandy?bo w grze "vietcong" są ale to tylko gra,więc...

 

To ERDL używany tylko przez jednostki specjalne. Kolorystyka plam tego kamuflażu przypomina późniejszy Woodland.

Link to post
Share on other sites

Jungli było 4 rodzaje: 3 z podeszwą Vibram i 1 z Panamą.

Blaszane wkładki działały jedynie na psychikę :)

 

 

M69- to modyfikacja armijnej kamizelki m52 (dodano kołnierz) a wkłady nie były stalowe tyko z nylonu balistycznego

 

Pierwszy typ kompasówki M56 był również zapinany za pomocą klipsa, pewnie chodzi ci o kopertkę z II WW

 

To chyba tyle błędów, a co do tematu to chyba nigdy się wszystkiego nie powie, najlepiej pytać :)

 

 

I Army też używała :)

Edited by marcu
Link to post
Share on other sites

a czy przypadkiem w pierwszym okresie wojny w wietnamie nie uzywano m1a1?

tak,używali thompsonów,najczęściej widziałem je(na zdjęciach oczywiście) w rękach LLDB,jeszcze były M1 carbine ale miały mały kaliber .30 ,M1 Garand i coś jeszcze na pewno ;-)

Link to post
Share on other sites

Takie pytanie widzieliście może spodnie rip-stop Tiger strip ze skośnymi bocznymi kieszeniami?

 

Widziałem tylko zielone ze skosami ale nigdzie nie mogłem znleść tigerów ze skosami

 

Czy wogóle były?

 

Tiger strip nie był nigdy w rip-stopie, jest to kamuflaż armii południowego Wietnamu.

Jeśli chodzi o krój bluz i spodni to jest tego od groma żołnierze oddziałów SF, LRP, Mike Force, MACV-SOG szyli i przerabiali je sobie sami.

 

A jeśli chodzi o sprzęt z Wietnamu polecam stronkę http://www.vietnamgear.com

Edited by Rogal
Link to post
Share on other sites

Ggreen berets też używali Tiger Strip'a. Widziałem pare fotek i bdb widać że są to lumpy w w/w maskowaniu.

 

ERDL- to wiem że marines i oddziały ARVN

co do broni to patrząc po fotkach wydaje mi się że ARVN używało wszystkiego co się dało z asortymentu US Army (M1 carabine, M14,M16...), thompsonów nigdy na fotkach z Namu nie widziałem.

 

Co do garanda i M1 carabine to w US Army jedynie oddziały chroniące lotniska je miały (stąd zamówienie USAF na M16stki)

Edited by xvid
Link to post
Share on other sites

To jest broń stosowana przez stronę Amerykańską oraz ich sojuszników, większość była używana tylko przez oddziały specjalne. Mgło mi coś jeszcze umknąć ale to tak z grubsza.

 

# Colt 1911

# S&W .38

# Browning HP 35

# S&W "Hush Puppy"

# M1 Garand

# M1/M2 Carbine

# M14

# M16 - AR15

# XM177 Commando

# Ithaca Mod.37

# Stevens Mod.67

# XM21

# M40

# Thompson M1

# M3 Greasegun

# Carl Gustav M45

# Beretta Mod.12

# Sterling L34A1

# Stoner 63A

# M60

# M1919 cal.30

# M2HB cal.50

# M79

# China Lake NATIC

# XM148

# XM174

# M203

Link to post
Share on other sites

Nie piszcie o wszystkim w jednym miejscu bo niedługo będzie 30 stron i nikt nic nie będzie umiał znaleźć. Załóżcie wątki - broń, oporządzenie, umundurowanie i się trzymajcie tematów.

 

Wątek zamykam, a autorów wypowiedzi proszę o otwarcie nowych wątków z odpowiednim podziałem. Szczególnie założyciela tego wątku, który wrzucił wszystko do jednego wora.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...