Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Dobre I Tanie - lufa poniżej 10 PLN (nie z castorurki)


Recommended Posts

Witam,

 

Ostatnio postanowiłem pobawić się przy moim nowym karabinku BAR-10 JG (Kopia VSR-10 TM). W stock'u ma on króciutką lufę - 302 mm. Zastanawiałem sie nad castorurką, ale precyzja - dajcie spokój. I w pewnym momencie olśniło mnie. Wziąłem najbardzej zniszczoną strzałę do łuku (uprawiam amatorsko łucznictwo) i przepiłowałem. W tym momencie na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Anodyzowane aluminium (wewnątrz też), wspaniała dokładność i cena 9,5 PLN za jeden promień. No cóż... potem rozpiłowałem nówkę :).

 

W porównaniu do lufy stock'owej średnica zewnętrzna promienia jest trochę mniejsza, wewnętrzna za to odrobinę większa. Czy nadaje się na lufę precyzyjną? Promień strzały o oznaczeniu 1816 ma niewiele większą średnicę wew. niż stara lufa, ale rekompensuje to większą długością 302mm -> 470mm. Promień jest zdecydowanie lepiej wykonany. Zastosowane aluminium jest twarde i dodatkowo anodyzowane. Po niedzieli zrobię pomiary suwmiarką to podam dokładne wymiary promienia 1816. Co do innych promieni (np.:1916) jeszcze nie rozszyfrowałem jak to dokładnie przeliczyć na mm. Wysłałem maila do sklepu "łuksport". Będę wiedział to dam znać.

 

Jak na tak niskie koszty, poprawienie celności i zasięgu w moim karabinku jest znaczne.

 

A tutaj można kupić promienie aluminiowe:

http://www.luksport.pl/index.php?option=co...2&Itemid=31

 

P.S.: Moje to Easton Jazz 1816. Z tego co piszą, droższe mają jeszcze większą dokładność.

Edited by Belmondo
Link to post
Share on other sites
  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ale lufa precyzyjna tym sie odznacza że ma mniejszą a nie wiekszą średnice wewnetrzną.

 

Toteż piszę o niej jako o normalnej lufie zastępczej o większej długości. Dla niektórych myślę wystarczy (zwłaszcza jeśli ktoś w stock'u ma kijową lufę a nie stać go na markową preclufę). Mam nadzieję, że uda mi sie znaleźć promień aluminiowy o odpowiedniej -> mniejszej średnicy, ale jak napisałem - nie rozszyfrowałem jeszcze oznaczeń.

Link to post
Share on other sites

Już wiem wszystko:

 

xxyy - pierwsza liczba to średnica zewnętrzna wyrażona w xx*1"/64 (xx*25,4mm/64);

druga liczba to grubość ścianki wyrażona w yy*1"/1000 (yy*25,4mm/1000).

 

Wychodzi z tego, że jedynym odpowiednim promieniem będzie 1612 (Tylko Eclipse X7 - 22 PLN/ok. 71 cm). Średnica 6,0452 mm. Niedługo zamawiam :) - preclufa 71 cm za 22 PLN... mniam!

Link to post
Share on other sites

Takie rurki mają umowną średnicę i w środku są też wahania średnic... Naprzykład na początku może lufka mieć 6,03, a np. centymetr dalej już 6,1 a znowu jeszcze dalej 5,8. Dodatkowo może być w jednym miejscu idealnym kołem, a kawałek dalej jajo :D. To nie jest precyzyjny produkt i NIE nadaje się na lufę, bo o ile w ogóle będzie dało się z tego wystrzelić, to celność vbędzie gorsza od stock marui 6,12...

Link to post
Share on other sites

Tak, bo producenci tych promieni robią specjalnie profesjonalnym strzelcom na złość i wykonują swoje produkty jak im się podoba, i najlepiej, żeby strzała nie trafiała tam gdzie się chce.

 

Gdyby ten promień był tak zrobiony jak ty mówisz, to byłby odpowiednikiem super celnych kulek po 80zł za 100 sztuk z pęcherzykiem powietrza w środku...

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że wycięcie na HU ta strzała też ma? :-F

 

No to już we własnym zakresie, ale dla chcącego... aluminium do dość wdzięczny materiał do obróbki pilniczkiem i papierem ściernym.

 

Takie rurki mają umowną średnicę i w środku są też wahania średnic... Naprzykład na początku może lufka mieć 6,03, a np. centymetr dalej już 6,1 a znowu jeszcze dalej 5,8. Dodatkowo może być w jednym miejscu idealnym kołem, a kawałek dalej jajo :D. To nie jest precyzyjny produkt i NIE nadaje się na lufę, bo o ile w ogóle będzie dało się z tego wystrzelić, to celność będzie gorsza od stock marui 6,12...

 

W temacie jest, że to nie "castorurka"! Promień strzały MUSI byś precyzyjny. Widziałeś kiedyś taki na oczy? U mnie po zmianie ze stockowego ~6,12 na promień Jazz ~6,3 (oczywiście trochę dłuższy) celność się poprawiła.

 

Poza tym z danych producenta dla X7 Eclipse:

 

Dokładność wykonania - waga +/- 0,75%

Dokładność wykonania - odchylenie od osi +/- .001"

 

Na mój gust 0,75% wagi na całej długości promienia powinno dawać znikome odchyłki. Zamówię, przetestuję, napiszę.

Link to post
Share on other sites

Ludzie... Sam uprawiam łucznictwo na dość profesjonalnym poziomie. Jeżeli strzała w jednym miejscu (np na początku przy grocie) jest o 0,01mm większa niż np przy "siodełku" (koniec strzały) to drgania będą takie duże że przy strzelaniu bloczkowym możesz mieć odchył 1-2cmco dla mnie jest rzeczą niedopuszczalną bo może mi uciec no z 10 na 9. Najdokładniej są wykonane promienie etsona ale mają one gwinty na końcach żeby wkręcić grot i siodełko. A jeżeli chodzi o wycięcie gumki hu, to nawet zwykły tokarz ci to zrobi lub jeśli masz odrobinie zdolności manualnych sam pilniczkiem to zrobisz... Aluminium jest przyjemne w obróbce.

Edited by DEDEk
Link to post
Share on other sites
aluminium do dość wdzięczny materiał do obróbki pilniczkiem i papierem ściernym.
oraz kulkami :)
Aluminium jest przyjemne w obróbce.
tak, kulki doskonale takowe aluminium obrabiają. Wiem z doswiadczenia. Kulki z polerowanej lufy z aluminium wychodzą brudne co świadczy o tym że ścierają minimalną ilość metalu za każdym razem! Przepuśćmy przez taką aluminiową lufę 10k kulek z rozsądną predkością i zobaczymy na ile bedzie ona się jeszcze nadawałado uzytku.
Link to post
Share on other sites

Promienie (nie całe strzały) na luksport.pl.

 

Średnica policzona dla promienia X7 Eclipse 1714 (22 PLN za ok 78 cm). Średnica zew ok. 6,75mm (trzeba robić otulinę/dystansery)

 

Co do żywotności: wnętrze promienia również anodowane - nawet papier ścierny nie rusza tego tak łatwo.

 

Poza tym pytanie - czy kulka ociera się o lufę czy porusza na "poduszce" utworzonej przez wyprzedające ją powietrze ???

Link to post
Share on other sites

Raczej porusza się przed powietrzem :) Więc najlepiej jak lufa od środka jest mega gładziutka.

 

Pewnie, że powietrze pcha kulkę, ale kulka < 6mm, lufa > 6 mm, tą szczeliną część powietrza wyprzedza kulkę i osłania od kontaktu z lufą. Gdyby kulka tarła o lufę to przy takiej masie nie ma szans na przyzwoitą prędkość wylotową i precyzję strzału.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...