Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Schemat obszycia munduru i doboru beretu


Recommended Posts

Czy ktoś obeznany mógłby sprawdzić mój wywód na tej stronie: http://www.asg.qrde.pl/forum/viewtopic.php?t=1411 ? Czy nie ma w nim żadnych błędów merytorycznych?

 

Drobna korekta:

 

ABC-Abwehr---> wojska chemiczne

 

Fernmeldetruppe EloKa---> wojska łączności

 

Heeresflugabwehrtruppe---> obrona plot wojsk lądowych

 

Nachschub---> zaopatrzenie

 

Operative Information--->wywiad (nie do końca, są to tzw. SO-2 intel)

 

Panzergrenadiere---> grenadierzy pancerni (polski odpowiednik - wojska zmechanizowane)

 

Pioniere---> saperzy

 

Zentraler Sanitätsdienst---> służby medyczne

 

Jägertruppe---> lekka piechota

 

Marinesicherung---> piechota morska

 

Artillerie---> artyleria--->

 

Fallschirmjäger---> wojska powietrzno-desantowe

 

Fernspäher---> rozpoznanie

 

Geoinformationsdienst der Bundeswehr--->służby topograficzne

 

Heeresflieger---> lotnictwo wojsk lądowych

 

Instandsetzung---> służby remontowe

 

Kommando Spezialkräfte---> oddziały specjalne

 

Objektschutz der Luftwaffe---> ochrona lotnisk

 

Panzeraufklärer---> rozpoznanie pancerne

 

Panzertruppe---> wojska pancerne

 

Panzerjäger---> obrona p-panc

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A tak nawisem - szyją w ogóle takie małe marynarki? Skąd ją wytrzasnąłeś ;)?

Ronin

Szyją, spokojnie, a dla Daimosa to inny był rozmiar? To my podlegamy pod rozmiary "oficerskie". Bywają aukcje na ebayu za pare euro, tylko komplete obszycie i wszystkie oznaczenia bywają drogie i trudno dostępne.

U mnie wyszło to tak:

http://img153.imageshack.us/my.php?image=p1190013kq3.jpg

Link to post
Share on other sites

To może ja wyjaśnię ;). Sznury o których pisze Dingo to tzw. Schützenschnur (sznur strzelecki). Tradycja jest bardzo stara (sięga początku XVIII wieku, więc czasów pruskich) - sznurem odznaczało się najlepszych strzelców.

 

Obecnie w BW sznur ma trzy stopnie - brązowy, srebrny i złoty - błękitny sznur jest jedynie w marynarce wojennej.

 

Nie wdając się w szczegóły wyjaśnię ogólnie zasadę zdobywania sznura:

 

- żołnierz strzela określone ćwiczenie (odpowiednik naszego "strzelanie nr") z karabinu, PM-u, pistoletu, MG oraz Panzerfausta (dwa ostatnie jedynie na srebrny i złoty);

- na każdy stopień musi osiągnąć określone wyniki dla przykładu na brązowy sznur przy strzelaniu z G36 wykonuje się strzelanie w ruchu 4 x 4 - cztery stanowiska, na każdym cztery strzały (kto widział film "SWAT" z Colinem Farrellem pamięta pewnie scenę na strzelnicy kiedy panowie się zakładali - wykonywali wtedy podobne strzelanie ze zbliżaniem się do celu) - kolejno strzela się:

 

- z 200 m, postawa stojącą 4 strzały;

- z 150 m postawa leżąc 4 strzały;

- 100 m 2 strzały stojąc, 2 klęcząc;

- 80 m - j. w.;

 

Strzela się do różnych celów - na 1 stopień należy trafić co najmniej dwoma strzałami z każdej odległości, jednak w sumie trzeba mieć conajmniej 9 trafień (czyli na jednym stanowisku należy trafić co najmniej 3 razy).

 

- im wyższy stopień tym wymagania są większe - dla G36 na złoty sznur trzeba wystrzelać już 13 trafień w sumie (czyli np w każdym z czterech stanowisk po co najmniej trzy trafienie, a w dwóch stanowiskach po cztery trafienia).

 

Podobne strzelania wykonuje się z różnych typów broni i do każdego typu zdobywa się określony stopień, jednak żołnierz ma prawo nosić sznur w kolorze swojego najgorszego wyniku! Czyli jak ktoś wystrzelał złoty z G36, MP5, MG3 i Panzerfausta, ale był noga w pistolecie i ma brąz, to ma prawo nosić brązowy sznur...

 

Tyle w skrócie ;).

 

Ronin

 

p.s.

 

Sznur mogą nosić także żołnierze spoza Niemiec, o ile z niemieckiej broni wystrzelają wszystko wg zasad.

Link to post
Share on other sites

To może ja wyjaśnię ;). Sznury o których pisze Dingo to tzw. Schützenschnur (sznur strzelecki)

 

:ok: piękny artykuł kolego Roninie, lecz to nie sznur "strzelecki" widać na zdjęciu i zanim ludzie wplączą się w niepotrzebne dyskusje małe sprostowanie z mojej strony.

 

Sznury, które kolega Ronin prawidłowo opisał są sznurami tzw."strzeleckimi" występują one tylko w jednym kolorze i różnią się od tych które widać na zdjęciu przedewszystkim blachą (a raczej jakimś śmiesznym plastikiem) w trzech kolorach jak wcześniej trafnie sam zauważył :ok: ale też materiałem z którego są wykonane.

Druga podstawowa różnica to fakt, że sznur "strzelecki" lub jak kto woli "strzelca" nosi się przeważnie do munduru wyjściowego patrz fot. Wolf

 

Sznury które widać na wcześniej zamieszczonym zdjęciu są noszone podczas normalnej służby są to tzw. "sznury funkcyjne" są one na codzień w użyciu przynajmniej dziewięciu osób w Batalionie BW.

 

Sznur srebrny

- Oficer Dyżurny

- Podoficer Dyżurny

- Podoficer Wart

- z-ca. Podoficera Dyżurnego

 

Sznur żółty

- "Spieß" czyli przeważnie facet w stopniu St.Sierż.Szt. -zawsze jeden na kompanie odpowiedzialny za całą jej logistykę i za to żeby chłopaki "z lasu" mieli co jeść oprócz słynnej lecz znienawidzonej "Epy"

 

:!: Na pewno jest też odpowiednik tej funkcji w Polskim Wojsku lecz jego struktury tak dobrze nie znam.

 

Sznur niebieski

- Podoficer Dyżurny odpowiedzialny za wydawanie i prawidłowe składowanie amunicji na terenie jednostki.

 

Istnieje jeszcze jeden wariant, którego niestety nie widać na zdjęciu tzw. "Jägerschnur" -Sznur koloru zielonego noszony przez szefa kompanii lekkiej piechoty

 

Wszystkie w.opisane sznury nosi się na prawym ramieniu przedziane pod pagonem

Edited by Dingo
Link to post
Share on other sites

Sznur żółty

- "Spieß" czyli przeważnie facet w stopniu St.Sierż.Szt. -zawsze jeden na kompanie odpowiedzialny za całą jej logistykę i za to żeby chłopaki "z lasu" mieli co jeść oprócz słynnej lecz znienawidzonej "Epy"

 

:!: Na pewno jest też odpowiednik tej funkcji w Polskim Wojsku lecz jego struktury tak dobrze nie znam.

 

Tak. To po prostu szef kompanii.

Link to post
Share on other sites

...czyli tam gdzie u nas jest jeden, leniwi niemcy stworzyli dwa etaty i podzielili obowiązki :luzik:

 

AWR_Ronin

Fakt - nie obejrzałem zdjęcia bo od razu wyszedłem z założenia że piszesz o sznurze na mundur wyjściowy .

Przepraszam za zamieszanie.

-Ronin, przynajmniej teraz już wyjaśniliśmy kwestię sznurów :D

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ja mam pytanko co do pagonów. A raczej do miejsca ich przyczepienia. Na Goretexie na obu ramionach się zakłada, tak? A na Mehlerze od przodu...

 

I co z plakietkami 'Germany"? Są w obiegu i są noszone?

 

Dokładnie tak jak mówisz. Jeśli chodzi o ubranie przeciwdeszczowe to mocowane są na rzepy i nosi się je na obu rękawach. Na kamizelce lub innych wynalazkach, przykładowo kurtki jednostek specjalnych, kamizelki w systemie IDz

itp, noszona jest jedna z przodu.

Łuczki z napisem Germany noszone są na mundurach tylko podczas pełnienia misji zagranicznych. Normalni żołnierze BW na terenie Niemiec ich NIE noszą.

Powstrzymajcie się proszę jeszcze z dalszymi pytaniami na temat obszycia i oznaczenia mundurów Bundeswehry, bo pracuję nad kolejnym szczegołowym artykułem, właśnie na ten temat.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...