Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Schemat obszycia munduru i doboru beretu


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

A ja mam krótkie pytanie. Ostatnio dostałem coś takiego:

napagony.jpg

w489.png

 

Cóż to takiego? gdzie ma się znaleźć? Na pagonach? (mam 2 sztuki) Bw czy też nie? Zakupione było w składzie ze szpejem niemieckim, dlatego też pytam.

Edited by fidell
Link to post
Share on other sites

Jest to oznaczenie lekarza przyczepiane na pagonie bezpośrednio pod guzikiem.

 

Jest jeszcze kilka typów różniących się do siebie minimalnie - wąż zawinięty na lasce podwójnie na kształt litery Z to oznaczenie dentysty wojskowego (Z = Zahnarzt), sam wąż nad misą to wojskowy aptekarz a sam wąż bez żadnych dodatkowych elementów to weterynarz.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Odgrzewam trochę temat.

Mam pytanie dotyczące naszywek w oddziałach Żandarmerii:

1. Czy noszą naszywki przypisane do danych oddziałów czy mają "swoją" (na załaczonych zdjęciach w temacie nie znalazłem, ale ślepy jestem więc mogło mi umknąć)

2. Czy mógłby ktoś podesłać listę "specjalizacji" Żandarmerii ( do obszycia munduru)

 

Pozdrawiam

TROLL

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 2 months later...

Dowódca to ojciec, szef kompanii to matka.

Ojciec jest głową rodziny, a matka dba, żeby dzieci nie chodziły głodne, obszarpane i nie mieszkały w chlewie. To tak ogólnie.

 

Dowódca kompanii jest oficerem, przeważnie w stopniu kapitana, a szef to podoficer.

 

I jeszcze jedno: dowódca jest od najniższego szczebla. W niektórych rmiach różni się nazwą, np. w USA do szczebla plutonu włącznie jest "leader" a powyżej "commander".

Edited by Soman
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Ostatnio trochę podpatrywałem różne aukcje, zarówno na ebay jak i na allegro i trochę zdziwiła mnie ilość i różnorodność umundurowania galowego opisywanego jako BW, np. jeżeli chodzi o płaszcze, znalazłem dla samej tylko piechoty, płaszcze w trzech krojach: (drugi to akurat lotniczych, ale taki sam tylko szary był opisany jako dla piechoty)

 

http://img651.imageshack.us/i/1080648393.jpg/

http://img541.imageshack.us/i/mantelluftwaffe.gif/

http://img689.imageshack.us/i/mehrzweckmannnntel.gif/

 

Tu nasuwa sie pytanie: które na prawdę są teraz w BW, a które to starsze modele bądź błąd sprzedawcy?

 

A jeżeli chodzi o "marynarki" (bo nie wiem, jak to inaczej nazwać, widział je ktoś w jakimś polskim sklepie, czy trzeba sprowadzać z Niemiec? Szukałem zarówno po sklepach jak i na aukcjach i znaleźć nie mogę...

Edited by Ununoctium
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Małe pytanko.

 

czy na mundurze polowym , można nosić przypiętą specjalizację blaszaną. Czy jest to zarezerwowane tylko dla galówek?

 

...jak już trafnie zauważyłeś,

-blaszki tylko na "galówki".

 

Jedynym wyjątkiem jest moment przyznania odznaczenia

np. na apelu gdy to żołnierz ma na sobie mundur polowy.

Dostaje on wtedy "baszkę" -po powrocie na kompanię przepina ją na mundur galowy a na polowy załatwia sobie odpowiednią naszywkę.

Link to post
Share on other sites

Nawrócę do munduru galowego:

 

Przypuśćmy, że mam naszywki: 41 brygady, 12 dywizji i Heeresführungskommando.

Które z naszywek powinno się nosić na którym ramieniu (i które w ogóle)?

 

I druga sprawa, których pasów się używa, tych "gładkich" czy z podpisem "einigkeit, recht...."?

Edited by Ununoctium
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Nurtuje mnie kilka kwestii:

 

1) Czy też macie problem, że Brustanhänger , co by nie zrobić zasłania wam połowę wysokości kieszeni?

 

2) Na stronie Team Delta, znalazłem informacje o naszywce "Scharfschütze". Aczkolwiek w dokumencie z lipca 1996 nie ma o tym ani słowa. Błąd czy zmiana przepisów? Akurat kupiłem tego typu naszywkę i zasłania ona prawie całą kieszeń- ma około 9cm wysokości. Nie wiem więc za bardzo co robić.

 

3) Widział ktoś może gdzies do kupienia naszywkę "Multinationale Korps Nord-Ost"? Szukam i nie mogę znaleźć....

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...