Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Schemat obszycia munduru i doboru beretu


Recommended Posts

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Poszczególne kolory oznaczają:

 

1. chemiczne - bordowy,

2. artyleria - jasno czerwony,

3. żandarmeria - pomarańczowy,

4. łączność - żółty,

5. obrona przeciwlotnicza - koralowa czerwień,

6. kawaleria powietrzna - szary,

7. piechota - zielony

8. orkiestra - biały,

9. saperzy - czarne,

10.zwiad - żółto\zlote,

11.wojska pancerne - różowy,

12. jednostki techniczne i medyczne - niebieskie,

13. lotnictwo - złote,

14. żółto/czerwowo/czarne - rezerwa

 

Z góry uprzedzam , że mogą być tutaj pewne różnice w nazewnictwie z uwagi na moje dosłowne tłumaczenie.

 

Na początek będzie mała ściąga prawidłowego obszycia.

http://www.bundeswehr.de/portal/PA_1_0_P3/...sitory=youatweb

Szczegóły i tłumacznie później.

Link to post
Share on other sites

To ja tak w ramach uściślenia tego co napisał Wolf.

 

Litzen określają tzn. Waffenfarbe (dosłownie "kolor broni" - czyli rodzaju wojsk). Tradycja jest bardzo stara i sięga jeszcze czasów pruskich... W trakcie gdy w użyciu była broń czarnoprochowa a żołnierze stali w formacjach naprzeciw siebie i ostrzeliwali się wzajemnie, ważna była dyscyplina oraz... Bycie dobrze widocznym. Wyobraźcie sobie że jednocześnie strzela grupa kilkudziesięciu osób - w przypadku broni czarnoprochowej powstawała olbrzymia chmura dymu. Jeżeli pole walki osnute było dymem, dowodzący kompletnie nie wiedzieli co się dzieje. Wtedy ktoś wpadł na pomysł żeby żołnierzy poubierać w mundury w dobrze widocznych kolorach - gdy formacja żołnierzy była ubrana np. w biało - czerwone kurtki i wysokie czapki dowodzący miał lepsze rozeznanie w sytuacji. Aby odróżniać poszczególne rodzaje wojska wprowadzono różne kolory mundurów i różne nakrycia głów...

 

Sytuację powoli zaczęły zmieniać starcia, gdzie coraz ważniejszy był kamuflaż. Największy przełom nastąpił w trakcie pierwszej wojny światowej gdy mundury pokryte kolorami maskującymi zaczęto stosować masowo. Wtedy to zamieniono kolorowe kurtki na patki umieszczane na kołnierzach (Kragenspiegel - lustro na kołnierzu). Takie patki zostały w armii niemieckiej do dzisiaj - nosi się je na galowych mundurach. Tło patki jest równoznaczne z Waffenfarbe jednostki.:

 

180px-Kragenspiegel_artillerieoffizier.jpg

 

Zamiast patek na kołnierzach na mundurach polowych nosi się teraz Litzen.

 

I tak:

 

- wojska chemiczne (ABC-Abwehrtruppe): bordowy (bordeaux)

- artylerzyści, oficerowie w sztabie generalnym (Artillerie, Offiziere im Generalstabsdienst): czerwień (hochrot)

- żandarmeria (Feldjäger): pomarańczowy (orange)

 

48548_1.jpg

 

- łącznościowcy (Fernmeldetruppe): żółć cytrynowa (zitronengelb)

- wojska przeciwlotnicze (Heeresflugabwehr): czerwień koralowa (koralle)

- lotnictwo piechoty (Heeresflieger): jasnoszary (hellgrau)

 

48548_2.jpg

 

 

- orkiestry wojskowe (Militärmusik): biały (weiß)

- saperzy (Pioniere): czarny (schwarz)

 

48548_4.jpg

 

- rozpoznanie zmotoryzowane (Panzeraufklärer), dalekie rozpoznanie (Fernspäher): złoto-żółty (goldgelb)

- wojska pancerne (Panzertruppe), wojska przeciwpancerne (Panzerjägertruppe): różowy (rosa)

 

48548_5.jpg

 

- sanitariusze (Sanitätstruppe): ciemnoniebieski (dunkelblau)

 

48548_6.jpg

 

- wojska techniczne (Technische Truppe): jasnoniebieski (mittelblau)

- piechota (Infanterie) tzn. spadochroniarze - Fallschirmjäger, piechota górska - Gebirgsjäger, piechota zmotoryzowana - motorisierte Infanterie, grenadierzy - Panzergrenadiertruppe: zieleń (jägergrün)

 

48548_3.jpg

 

Co do tasiemek złoto-czerwono-czarnych to faktycznie noszą je rezerwiści, nie jest to jednak przepis a żołnierska tradycja.

 

Reszty tajemniczych kolorów dostępnych na ASMC nie znam ;) (srebrny? stare-złoto? złoty?) - nie ma ich też w książce, więc to pewnie jakiś chwyt marketingowy...

 

Ronin

 

p.s.

 

Link podany przez Wolfa do pdf-u wydanego przez niemieckie ministerstwo obrony jest bardzo cenny - macie tam praktycznie każdy schemat - wystarczy sięgnąć po słownik i można sobie ładnie obszyć mundur i dobrać beret. Prócz tego ogólny schemat obszycia munduru opisałem kiedyś w tym poście:

 

http://wmasg.pl/forum/index.php?s=&sho...st&p=563784

Link to post
Share on other sites

Panowie , litzen się nosi po obu stronach? Bo ja kupując kiedyś pagony otrzymałem tylko jeden,a kolega kupując kiedyś parkę z demobilu też miał już na pagonie tylko jedną

Edited by Adrian"ADi"Krysztofiak
Link to post
Share on other sites

Kupuje się i nosi po obu stronach.

 

Mam pytanie. Niekiedy na zdjeciach żołnierze mają w helmach różne kolory taśm. jaka co oznacza i czy są zakłądane tylko do ćwiczeń itreningów czy też podczas boju.

Link to post
Share on other sites

 

 

Reszty tajemniczych kolorów dostępnych na ASMC nie znam ;) (srebrny? stare-złoto? złoty?) - nie ma ich też w książce, więc to pewnie jakiś chwyt marketingowy...

 

 

Srebrny: OA - Offizier Antwaerter czyli odpowiednik polskiego podchorążego (kandydat na oficera)

Złoty: UA - Unteroffizier Antwaerter czyli odpowiednik polskiego elewa (kandydat na podoficera).

Link to post
Share on other sites

OFF:

zapomniałem.. Mam pytanie. Niekiedy na zdjeciach żołnierze mają w helmach różne kolory taśm. jaka co oznacza i czy są zakłądane tylko do ćwiczeń itreningów czy też podczas boju.

Tak Ramol , to jest w ramach ćwiczeń. Z tego co pamiętam już parokrotnie była o tym rozmowa. ;-) poszukaj po tematach.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Hmm. Niestety moja znajomość niemieckiego ogranicza się do polecenia "podnieś ręce" i "uśmiechnij się"...

 

Jaką blachę na beret powinien wybrać dowódca fireteamu a jaki zwykły "grunt"? Robimy piechotę, więc berety zielone (pomijając sanitariusza)...

Link to post
Share on other sites

A właśnie, wszyscy tak o tych beretach i blachach, a zapomnieliście, że od jakiegoś czasu w BW istnieje zupełnie nowy typ wojsk - Heeresaufklärungstruppe, czyli jednostki rozpoznania wojsk lądowych. Jest to nowy rodzaj jednostek rozpoznania, przeznaczony do "rozpoznania bliskiego" (czyli upraszczając zajmują się rozpoznaniem linii wroga, a nie głębokim rozpoznaniem za nią jak Fernspäher). Litzen noszą te same co wszystkie jednostki rozpoznania (złoto-żółte), berety są czarne a blacha wygląda tak:

 

hauklabz.jpg

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...