Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

@ FschPzAbw

 

A czy w MPG dostosowuje się "szczelność" do długości lufy? Rozsądek podpowiada, że krótsza lufa przy tej samej amunicji ślepej to większe ciśnienie. Pytam bo nigdy nie miałem do czynienia z tym urządzeniem - czy ma ono jakąkolwiek regulację umożliwiającą odprowadzenie nadmiaru gazów (im krótsza lufa tym nadmiar większy).

 

Ronin

 

Nie. MPG były zaprojektowane jeszcze dla G3 7,62mm. Ich NIE szczelność jest stała. Ciśnienie w lufie przy tym samym rodzaju amunicji raczej się nie zmienia. Mocniejszą, ostrą amunicję (mocniejszy ładunek prochowy) możemy odczuć w postaci większego odrzutu broni. Jak wiadomo, zamek jest napędzany częścią gazów odprowadzanych z lufy. Mocniejszy ładunek = większe ciśnienie w lufie=szybsza praca zamka i większy odrzut.

Strzelając z G36 ślepakami 5,56mm z MPG zaprojektowanego dla 7,62mm, często dochodzi do zacięć i problemów z ogniem ciągłym.

Pomocne w tym wypadku są pinezki (oficjalnie zabronione). Kładzie się je na wylocie lufy, przed dokręceniem MPG.

Doszczelniają one MPG utrudniając wylot gazów z lufy, zwiększając ich ciśnienie, poprawiając siłę odrzutu zamka.

 

Wracając do tematu wersji A1. (Druga część wcześniejszego posta została z niewiadomych przyczyn skasowana!) Standardowa wersja, to większy zasięg i celność, a im raczej nie zależy na bliższym kontakcie. Jednostki wyposażane w G36 w pierwszej kolejności (rok 93/94) pozostały przy wersjach podstawowych. K wprowadzano dużo później i w małych ilościach.

Edited by FschPzAbw
Link to post
Share on other sites
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mi chodzi raczej o zjawisko związane z różną długością lufy, a nie rodzajem amunicji. Konkretnie o to, że przy krótszej lufie "zamkniętej" MPG ciśnienie jest większe, bo ta sama ilość gazów rozpręża się w mniejszej przestrzeni. Czy nie będzie to wpływało na pracę zamka? Innymi słowy - czy stosowanie MPG dostosowanego do pełnej długości G36 nie skutkuje zwiększeniem ciśnienia napierającego na tłok w karabinie o krótszej lufie?

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

 

Ronin

 

Zadaniem MPG jest zmniejszenie przekroju końca lufy (dysza), mające za zadanie zastąpienie niedoboru gazów, ze słabszej ślepej amunicji, poprzez ich spowolnienie i zmianę ciśnienia w lufie, a ciśnienia mamy dynamiczne i statyczne...

MPG zostało pierwotnie wymyślone i dostosowane do G3. Jak wspominałem, używanie go w G36 wiązało się z drobnymi mankamentami, ze względu na słabszy ładunek w ślepakach, spowodowany mniejszym kalibrem.

Średnica przewężenia była obliczona na ślepą amunicję kalibru 7,62mm.

W G36 zacieśniało się przewężenie pineską dla zmiany ciśnienia w lufie, właśnie ze względu na niedobór gazów wpływających na pracę zamka.

Nie ma czegoś takiego jak MPG specjalnie dla G36.

 

Z gazami, to prawie jak z wodą.

Jak puścisz z jednej strony w rurę wodę o ciśnieniu 2 atmosfer, to będzie ona szukać najszybszej i najłatwiejszej drogi na jej opuszczenie.

Teoretycznie na jej końcu nadal będzie mieć 2 atmosfery, bez względu na jej długość (oczywiście pomijając siły tarcia).

W długiej rurze, tylko czas do jej opuszczenia się zwiększy (kula w długiej lufie dłużej jest rozpędzana, absorbuje więcej energii, leci dalej i stabilniej).

Jedynie zmniejszając przekrój rury na jej końcu (dysza jak w sikawce strażackiej) możesz zmienić w niej ciśnienie i V strumienia wody. Jednak suma wszystkich ciśnień jest stała. Pges=Pstat+Pdym Pges=Pstat+q To teoria Pana Bernouli.

Zależność przekrojów A1i2 i prędkości V1i2 to stare prawo aerodynamiki warunków ciągłości A1*V1=A2*V2.

V2 latało i świszczało!

Link to post
Share on other sites

OK, dzięki, teraz rozumiem. Przemówił do mnie przykład z sikawką i zdanie "w długiej rurze, tylko czas do jej opuszczenia się zwiększy". Pytając o wpływ długości lufy na działanie mechaniki broni sądziłem, że w krótszej lufie gaz przy bocznym otworze osiągnie szybciej pożądane ciśnienie a w dłuższej później, co miałoby wpływ na szybkostrzelność. Nie brałem pod uwagę tego, że boczny otwór w lufie odprowadzający gazy na tłok jest w tym samym miejscu niezależnie od długości lufy danej wersji G36...

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...