Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie dotyczące kolorów zakrętek manierek 1 qt: przeglądając zdjęcia zauważyłem następujące prawidłowości: zielone bez zaworku NBC (Nam), czarne (lata 70-80) , piaskowe i brązowe (od 90' do nadal) - czy mam racje z tymi przedziałami czasowymi i kolorami? Czy może tych kolorów jest więcej?

Link to post
Share on other sites

Najpierw były zielone, bez zaworka, potem czarne z zaworkiem NBC (zaworek połączony na stałe z zakrętką, pierwsze były już w Wietanmie, bo używano maski M17A1), zielone o takiej konstrukcji jak czarne i aktualnie używane zielone z oddzieloną klapką. Przedziały czasowe, mniej więcej się zgadzają.

Link to post
Share on other sites

A kto powiedział, że manierka musiała mieć oryginalny korek? Może ktoś go po prostu zmienił na nowszy? Poza tym, data kontraktu nie oznacza daty produkcji - manierka może być z kontraktu z 1984 a wyprodukowana nawet kilka lat później, o kontrakt podpisano na, powiedzmy, 5 lat.

Link to post
Share on other sites

Nie "już mam" jak to napisałeś tylko powinnobyć "jeszcze mam" bo ALICE przyjęto do armii w 1973. A manierki z zielonym korkiem i zaworkiem były produkowane do ALICE. Dlatego napisałem "do ALICE". Na pewno w pierwszych egzemplarzach były czarne później tylko zielone.

 

I tak jak to szaszłyk napisał może masz zmieniony(może koleś zgubił i wkręcił jaki miał pod ręką a później poszło na sell?)

Edited by Kalashnikov
Link to post
Share on other sites

A ja znowu gdzieś słyszałem że jak wprowadzili maski m17a1 to tłukli do nich same korki z dozownikiem(to te właśnie w kolorze czarnym) i jak dostało się maskę m17a1 to można było taki korek zamienić bo samych butelek było na stanie dużo ale bez dozowników , dopiero później zaczęto produkować już całe manierki z korkiem w takim samym kolorze.

 

Ale jest to informacja nie potwierdzona.

Edited by mag600
Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

Sorry że odgrzewam temat ale muszę dodać swoje trzy grosze żeby go uzupełnić. Najwcześniejsza maskę M17A1 jaką posiadałem to nosiła kontrakt z 68roku. I dość długo zastanawialiśmy się czy byłam ona wprowadzona do vietnamu. Po latach okazało się że na 100% tak bo są na to dowody zdjęciowe. Dalej zastanawialiśmy się skoro wprowadzono te maski to co z manierkami? Po czasie okazało się ze też istnieją fotki jak chłopaki maja takowe korki przy manierkach. Po latach poszukiwań rozmów i szukaniu dowodów wszystko się wyjaśniło. Ostatnim brakującym elementem był datowany i kontraktowy korek. :twisted: Udało mi się zdobyć taki jeden w kartoniku z kontraktem 68 rok(zamawiającym dla armi) i data faktycznego wyprodukowania 69. Warto też dodać że nie jest on koloru czarnego ale potocznie zwanego zielonym :lol:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...