Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Thompson M1A1 w Wietnamie


Recommended Posts

Mam zamiar "wystylizowac" sie na zolnierza z okresu wojny w Wietnamie.

Dowiedzialem sie, ze w tym konflikcie uzywano rowniez Thompsona M1A1.

Na military.pl jest dostepny Thompson

 

http://military.pl/s/milshop/ASG430751.html#

 

ale nie jest (chyba, ze sie myle) model M1A1. Wiec w zwiazku z tym amm do was, drodzy forumowicze pytanie: czym model M1A1 rozni sie od tego uzywanego podczas II WŚ?? Chodzi mi tylko o roznice zewnetrzne.

Z gory dzieki za odpowiedz.

Link to post
Share on other sites

Oj różnią się różnią i to nawet bardzo, różnica między modelem A1 a wersją z CG (moim zdaniem model M1928) polega na:

-końcówce lufy

-różnica w budowie zamka (cięgno zamka z prawej strony)

-osłona tylnego celownika

-brak "radiatorów" na lufie w wersji A1

-parę innych szczegułów

 

tak wygląda model M1A1 (ten jest właśnie w wersji AEG'a z TM):

11.43mm_thompson_m1a1_1.jpg

 

a tak wygląda właśnie model 1928 (model wojskowy):

04030.jpg

 

*A to czy model 1928 był wykorzystywany podczas wojny w Vietnamie to nie wiem ale wydaje mi się, że nie bo był troszku za stary... (ale to tylko moje zdanie).

Link to post
Share on other sites

Drodzy Panowie "znawcy", Thompson M1 (w tym M1A1) rozni sie od wczesniej wersji, czyli modelu 1928 m.in.tym, ze raczka zamka znajduje sie po PRAWEJ stronie komory zamkowej, a nie na jej gornej plaszczyznie (jak w modelu zaprezentowanym w military.pl). Roznica takze dotyczy żeberkowania lufy, co bylo stosowane w modelu 1928, a nie w wersji M1A1.

 

O roznicach wewnetrznych nie bede wspominal, bo chyba sa tu mniej istotne...

 

EDIT: Widze, ze Fboard mnie uprzedzil... ;-)

Link to post
Share on other sites

Fakt - pytanie bylo zle sformulowane, gdyz Thompson z Military nie przedstawia modelu M1A1... Czego zreszta Chochla nie zauwazyles? :P

 

Heh, zreszta samo pytanie jest tez dosc malo inteligentne, bo w II WS uzywano wszystkich wersji Thopsona, poczawszy od modelu 1928, M1, M1A1.

Link to post
Share on other sites
Hmm tyle ze jemu chodzilo o wersje uzywana w wietnamie a nie podczas II wojny.

Frager, a jak myslisz, czym moze sie roznic M1A1 od modelu M1A1, niezaleznie od tego czy byl uzywany w czasie II WS, w Korei, w Wietnamie czy gdziekolwiek indziej??? :?

 

Dodam, ze z tego co wiem, zadna wersja Thompsona nie byla produkowana po zakonczeniu II WS (jesli jest inaczej, to REMOV na pewno mnie poprawi, heh).

Link to post
Share on other sites
Czego zreszta Chochla nie zauwazyles?  :P .

Wyobraz sobie ze zauwazylem. Tylko ze Nemo pytal o roznice pomiedzy M1A1 a tym uzywanym podczas WW2 a nie tym na zdjeciu. Na moj dzisiejszy stan wiedzy wersja M1 (najliczniejsza, ~850 tys na ~1.7mln ogolnej liczby) i M1A1 (ktore to akurat zewnetrznie sie chyba nie roznily niczym. Pisze chyba bo czytalem gdzies ze byly roznice w szczerbince, ale jesli nawet to byloby to praktycznie niezauwazalne) stanowily gross wyprodukowanych modeli (model 1928A1 stanowil bodajze mniej niz 1/5 ogolnej liczby). Wiec jesli ktos zadaje na tyle nieprecyzyjne pytanie jak Nemo to chyba naturalne jest zalozenie ze przy odpowiedzi bierze sie pod uwage to co bylo najbardziej rozpowszechnione a nie to co stanowilo margines. W zwiazku z tym nie bardzo rozumiem czym zasluzylem sobie na etykiete "znawca"?

 

Hmm tyle ze jemu chodzilo o wersje uzywana w wietnamie a nie podczas II wojny.

Gosciu wyraznie napisal podczas WW2. Moze wiec zamiast domyslac sie co mial na mysli skupimy sie na odpowiedzi na ZADANE pytanie? Jesli sie pomylil to daj mu szanse na naprawienie pomylki samemu.

 

Frager, a jak myslisz, czym moze sie roznic M1A1 od modelu M1A1, niezaleznie od tego czy byl uzywany w czasie II WS, w Korei, w Wietnamie czy gdziekolwiek indziej???  :?

Pikace, a skad zalozenie ze gosciu wie ktora wersja byla uzywana podczas WW2?

Link to post
Share on other sites

Coz - nie zamierzam dalej dociekac, co naprawde mial na mysli NemoOne zadajac tak poniekad enigmatycznie sformulowane pytanie, bo jak widac interpretacji moze sporo ;-)

 

Szkoda Chochla, ze swoje lakoniczna odpowiedz sformulowales rownie tajemniczo, dzieki czemu tez mozna ja dosc dowolnie interpretowac, heh.

 

Anyway - co do tytulu "znawcy", to nikogo konkretnego nie mialem na mysli, a fakt ze to odebrales osobiscie, moze miec cos na rzeczy, choc oczywiscie nie musi... :P

Link to post
Share on other sites

Pisalem o produkcji masowej, ktora zostala zakonczona w roku 1945 (mam podac zrodlo?), a nie o produkcji dla hobbystow i kolekcjonerow. Na tej zasadzie mozna by bylo takze uznac, ze np pistolet VIS czy P08 jest produkowany do dnia dzisiejszego, heh...

 

No, ale co fakt, to fakt. Dzieki REMOV za rzeczowe jak zwykle uwagi, nawet z odnosnikami!

Link to post
Share on other sites
Pisalem o produkcji masowej, ktora zostala zakonczona w roku 1945 (mam podac zrodlo?), a nie o produkcji dla hobbystow i kolekcjonerow.
Na tych stronach mowa jest o produkcji dla służb siłowych, zatem może nie przesadzajmy z tymi kolekcjonerami i hobbystami. Inna rzecz, że niespecjalnie sobie wyobrażam jakieś agencje ochrony z M1A1 Thompson, ale kto wie? W każdym bądź razie, w poprzednim liście nie pisałeś niczego o produkcji masowej, to tak dla przypomnienia.
Link to post
Share on other sites

Moze nie uscislilem tego wystarczajaco, ale pisalem (a raczej pisalismy) o zastosowaniu wojskowym Thompsona... A wykorzystanie broni strzeleckiej przez armie takiego kraju jak USA wymaga raczej produkcji masowej... Tak dla przypomnienia. ;-)

Link to post
Share on other sites
Moze nie uscislilem tego wystarczajaco, ale pisalem (a raczej pisalismy) o zastosowaniu wojskowym Thompsona...
Pisałeś o produkcji. Postaraj się być bardziej precyzyjny w wypowiedziach, unikniesz w przyszłości wielu nieporozumień.
A wykorzystanie broni strzeleckiej przez armie takiego kraju jak USA wymaga raczej produkcji masowej... Tak dla przypomnienia. ;-)
Armia USA wykorzystywała w ciągu swojej historii wiele rodzajów broni palnej, które NIGDY nie weszły do produkcji masowej (by wspomnieć tutaj tylko o Stonerze), tak dla przypomnienia. Także raczej produkcji masowej nie wymaga, pomijam już sam fakt, który moze Ci umknął, że po dziś dzień używane są Colty M1911A1 (sprawdź sobie kiedy zakończono produkcję), do lat '90 Gwardia Narodowa posiadała M3A1 (nawet w oddziałach specjalnych), a w Wietnamie pod koniec lat '60 nadal używano Thompsonów (ale i MP40), niezależnie od tego czy były wówczas masowo produkowane czy nie.
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...