Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Luneta - wybór


Recommended Posts

Chciałbym kupić lunetę do 150 zł, niedroga taka abym mógł dokładnie zbadać teren w odległości 50 - 70 m i celować z niej do odległości 50 m w tym mieć spore pole widzenia.

 

Pod uwagę brałem lunety z stałym powiększeniem 4 x 32 , 6 x 40 oraz ze zmniennym 3 - 9 x 50 oraz 3 - 9 x 56. We wszystkich modelach średnica tubusa 25 mm.

 

Którą lunetę warto wybrać i dlaczego ?

Link to post
Share on other sites

Dobra teraz kwestia taka:

 

Czy warto kupić lunetę droższą ? Czy szukać tanich po allegro do 150 zł. Odpowiedniki do 150 zł często gubią zero lub dzieje się coś innego ale to w przypadku używania z wiatrówkami 17 J. Pytanie czy przy replice ASG będą się takie cuda działy z racji uderzania sprężyny. Niby w replice nie ma tego puknięcia co w wiatrówce.

 

Czy warto dokupić montaż do lunety na cel. laserowy i latać w takiej kombinacji. Laser na krótką odległość oraz do szybkiego namierzenia celu na dalszą odległość.

 

Taka kombinacja zastąpiła by jakiś koli. Dajmy na to że koszty układu wyniosą max 250 zł luneta 150 zł + 100 zł laser. Warto zostawić kase i czekać na Eotecha czy Acoga ?

 

W grę wchodzi wszystko z przybliżeniem x4 ale niestety eotech tego nie ma a acogi są strasznie drogie :/

 

Proszę też o wypowiedź użytkowników tanich lunet w replikach ASG jak trzymają zero i wytrzymałość ich.

Link to post
Share on other sites

Laser + luneta to połączenie bez sensu. Za dobry laser z którego mógłbyś skutecznie celować na tych 30-35 metrach w lesie to dużo forsy, a tani laser (jeżeli uda Ci się go wyregulować) sprawdza się tylko w CQB. I z drugiej strony - Jeżeli masz giwerę na którą warto zamontować lunetę, to znaczy że mocy masz trochę za dużo na strzelanie w CQB.

Niestety póki nie masz na prawdę mocnej repliki (600+ fps), to kolimator i tak będzie lepszy niż luneta.

Edited by HateMe
Link to post
Share on other sites

Koli do lasu o przybliżeniu x1 jest lipą gdzie walka toczy się w maksymalnym zasięgu repliki czyli dajmy no to 50 m. Zaś luneta x4 daje nam szansę wcześniejszego rozpoznania terenu podejrzanego do 70 m dobrej ostrości. Zatem koli którym chcesz śledzić gdzie zwiali Ci ludzie czy ukryli się nie sprawdzi się.

 

Laser mam nadzieję że spełniłby swoją role na odległości do 30 m - 40 m chociaż może zdarzyć się że kropka będzie za mała aby ją dostrzec.

 

Luneta na małe odległości się nie sprawdzi lub będzie ciężko, w tym że od 10 m zaczyna ostrzyć. Minusem też jest brak stałych przyrządów celowniczych, chyba że kupię ACOG-a.

 

Mój dylemat w aktualnej chwili to Luneta ACOG ( nie koli ) a Luneta Leapers 4 x 40. Lunetę ACOG-a można kupić już za 400 zł 4 x 32, ale nie można już z niego korzystać przy wiatrówce, zaś Leapersa śmiało mogę wstawić do mocnej wiatrówki, do repliki oraz koszt z flipami i montażem to 300 zł.

Link to post
Share on other sites

Koli do lasu o przybliżeniu x1 jest lipą gdzie walka toczy się w maksymalnym zasięgu repliki czyli dajmy no to 50 m.

Na chwile obecną może i tak, ale mamy wczesną wiosnę. Latem las będzie dużo bardziej zarośniety i dystanse się zmniejszą.

Zaś luneta x4 daje nam szansę wcześniejszego rozpoznania terenu podejrzanego do 70 m dobrej ostrości. Zatem koli którym chcesz śledzić gdzie zwiali Ci ludzie czy ukryli się nie sprawdzi się.

Nie oczekuj cudów po lunecie, jeśli ktoś się dobrze zamaskuje to i najlepsza luneta nie pomoże.

Luneta na małe odległości się nie sprawdzi lub będzie ciężko, w tym że od 10 m zaczyna ostrzyć. Minusem też jest brak stałych przyrządów celowniczych, chyba że kupię ACOG-a.

A jaką masz replike?

Np. w mojej G3 mogę korzystać zarówno ze stałych przyrządów celowniczych jak i optyki, kwestja szyny montażowej.

Mój dylemat w aktualnej chwili to Luneta ACOG ( nie koli ) a Luneta Leapers 4 x 40.

Co do Lepersa 4x to mam i jestem z niej bardzo zadowolony (aczkolwiek mam ją dopiero od 3 strzelanek), bez wiekszych problemów udało się zgrac optyke z przyrządami stałymi.

Link to post
Share on other sites

Primo: do jakiej repliki potrzebujesz lunety? Na snajperkę, emkę/gietę/kałasza, czy MP-5?

Secundo: ja na M-4A1 (dokładnie M-15A4 Car) zamontowałem lunetę 1,5-4,5x32 AO. Zakres powiększeń może wielu rozśmieszyć, ale przy 1,5x mogę celować obuocznie, jak z kolimatorem, a powiększenie 4,5x daje mi możliwość rozpoznania celu z 80-100 metrów. Jak wspomniał Foka, w ASG nie ma potrzeby wykorzystania powiększeń większych niż 3-4x.

Tertio: poza snajperkami, luneta o średnicy obiektywu 56 mm będzie wyglądała jakby z waszymi replikami parzył się Panzerfaust... ;)

Quatro - im większa i cięższa luneta, tym środek ciężkości bardziej przesunięty w górę i operowanie repliką (drodzy operatorzy...) mniej dokładne.

Link to post
Share on other sites

Ja swoją kupiłem za 95 zł :) Szach-mat... ;)

... zapłaciłem za nią 95 zł + przesyłka.

Gratuluję, warto o tym wspomnieć jeszcze kilka razy... ;-)

 

@raubritter:

Twoja "docelowa" to bardzo dobry wybór - polecam!

Droga ale do około 1000 zł nie spotkałem nic lepszego.

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites

Rozwijając wątek - jestem posiadaczem jeszcze takiej zabawki:

http://tarcza.pl/index.php?p122,celownik-a...ne-powiekszenie

Szczególnie przydają się przyrządy przeziernikowe do zgrubnego celowania, a luneta x4 też swoje robi na dalszych odległościach.

Przeglądając sklepy natknąłem się jeszcze na taką lunetę:

http://www.pyramydair.com/cgi-bin/accessor...cessory_id=2662

Wychodzi na to, że to jest niezłe połączenie kompaktowej lunety z kolimatorem.

Link to post
Share on other sites

Eye Relief: 5.0" - 4.0" - odleglość okularu od oka 13-10 cm. Musi być wysunięta niemal nad łoże. Może ukośny montaż od Aimpointa da radę ;)

Sprzęcik zacny i jak na swoje możliwości i uzyskiwane korzyści - nierdrogi.

Edited by Okruch
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...