Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kombinezon lotniczy (nomexowy) CWU-27/P


Recommended Posts

Dzięki. Przy okazji - macie info jakie jednostki używają oliwkowych CWU-27/P ? Poszukuję jak najwięcej zdjęć takich jednostek, albo nazwy ze zdjęciami sobie poradzę. Wiem, że są to np. FBI, US Marshals, Dallas FBI Swat, Straż Graniczna u nas (zdjęcia ich znalazłem). Jak macie jeszcze inne proszę o info.

Link to post
Share on other sites

Kolego, ten temat nie jest sensu stricto kto czego używa i jak się nazywa.

 

Akurat kombinezon nomexowy lotniczy CWU-27 jeśli się go gruntownie nie przerobi jest niespecjalnie świetną (choć niewątpliwie popularną) odzieżą do działań bezpośrednich, bo: A) jest powszechnie dostępny B) jest trudnopalny. Trudno się zresztą dziwić że szału nie robi bo jest przecież kombinezonem LOTNICZYM. Bez przeróbek się nie obejdzie. Przerabiałem CWU-27 pod kątem użycia go do "czarnej" - podstawowe zmiany to usunięcie wszystkich kieszeni i zamków poza głównym zamkiem błyskawicznym i suwakami zwężającymi dół nogawek. Kolejne zmiany obejmowały:

 

- Naszycie kieszeni naramiennych pod użytecznym kątem i rzepa na nich pod oznaczenia ID/IFF.

- Wzmocnień/kieszeni na pianki na kolanach i łokciach.

- doszycie małych kieszeni na opatrunki osobiste na łydkach.

- Opcjonalne naszycie kieszeni piersiowych i udowych, raczej pomocniczych niż dużych cargo (ze względu na ich ograniczone zastosowanie przy noszonej kamizelce zintegrowanej, kaburze udowej i panelu udowym.

 

Powyższe zmiany do pełnego zrealizowania wymagają oczywiście większej ilości materiału niż możemy "odzyskać" z jednego kombinezonu CWU. Dlatego sugeruję kupowanie tanio małych rozmiarów np. na spółkę z kolegą i wykorzystywanie ich jako źródła materiału na przeróbki.

 

Powyższe zmiany czynią z CWU ubiór bardziej zbliżony do kombinezonów bojowych dedykowanych do działań AT, oczywiście jest jeszcze szereg elementów które pojawiają się w tych drugich - np. rolowane kaptury do zakładania na maskę p-gaz. ale to oczywiście już kwestia jak bardzo chcemy w daną odzież ingerować. Przyjrzenie się kombinezonom Ansona, NFM czy np. rodzimym AT3 to będziecie mieli lepiej zobrazowaną specyfikę konstrukcji kombinezonów do takich działań.

 

Szczep - szczerze mówiąc to MKT-3 nie spełnia moim zdaniem żadnego z wymagań jakie przestawiłeś (dostęp, balistyka, funkcjonalne QR), dziwię się że ją proponujesz.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Hmm rzeczywiście namieszałem umieszczając ten post w temacie "Konfiguracje oporządzenia" i przyznaję, że wynikało to z czystego lenistwa :roll: Następnym razem postaram się nie "srać modom" ;-)

Miałem nadzieję uzyskać odpowiedź na proste pytanko, ale widzę, że wytworzył się z tego całkiem nowy i ciekawy temat i sam jestem ciekaw co z niego wyniknie.

 

Przy okazji pytanie o modyfikację CWU-27:

 

- Naszycie kieszeni naramiennych pod użytecznym kątem i rzepa na nich pod oznaczenia ID/IFF.

Czy nie spełniałyby takiej samej roli rzepy na hełmie/kasku? Czy też bardziej chodzi o same kieszenie?

 

Wzmocnień/kieszeni na pianki na kolanach i łokciach

W czarnej i tak każdy zakłada ochraniacze więc chyba można to pominąć. Jesli nie to poprawcie mnie.

 

Szczep - szczerze mówiąc to MKT-3 nie spełnia moim zdaniem żadnego z wymagań jakie przestawiłeś (dostęp, balistyka, funkcjonalne QR), dziwię się że ją proponujesz.

Kolega projektuje kamizelkę do czarnej dla całego naszego teamu i mamy zamiar zlecić uszycie takowej jakiejś profesjonalnej firmie ;-) więc Catch22 jeśli mógłbyś przedłożyć jakieś sugestie to byłbym zobowiązany. Ale to chyba w temacie "Konfiguracje..." (lub na PW).

Link to post
Share on other sites

Przy okazji pytanie o modyfikację CWU-27:

Czy nie spełniałyby takiej samej roli rzepy na hełmie/kasku? Czy też bardziej chodzi o same kieszenie?

 

Po pierwsze kieszenie po drugie ID. Co komu szkodzi zdublowanie oznaczeń to raz. Na hełmie zwykle są paski gogli i takie tam i mocowanie oznaczeń tylko na nim bywa zawodne. Więcej ludzi mocuje te rzeczy na ramionach.

 

W czarnej i tak każdy zakłada ochraniacze więc chyba można to pominąć. Jesli nie to poprawcie mnie.

 

Nie musisz nosić pianki we wszystkich wzmocnieniach, a wzmocnienie materiału samo w sobie nie zaszkodzi. Szczerze mówiąc bardzo rzadko używam nałokietników - ze względu na konstrukcje mocno odcinają krążenie i krępują ruchy. O ile Nakolanki w czarnej są właściwie niezastąpione (choć sa nieliczne sytuacje w których przeszkadzają) to nałokietniki - już trochę mniej i pianka neoprenowa zwykle wystarczy żeby ochronić przed większością urazów. Ale tu nie ma sztywnych reguł i niech sobie każdy używa tego z czymu mu wygodniej. Coś za coś.

 

Kolega projektuje kamizelkę do czarnej dla całego naszego teamu i mamy zamiar zlecić uszycie takowej jakiejś profesjonalnej firmie ;-) więc Catch22 jeśli mógłbyś przedłożyć jakieś sugestie to byłbym zobowiązany. Ale to chyba w temacie "Konfiguracje..." (lub na PW).

 

Zdecydowanie na PW, nie wnikam na jakich doświadczeniach opiera się kolega "projektant".

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Prośba do posiadaczy, ew tych którzy mieli okazje przymierzyć :

 

piszcie tu ile macie w klacie, w pasie, wzrostu, jaki rozmiar kombinezonu posiadacie (np 42L) i jak to na was leży. Na pewno wielu ma taki problem jak ja, tzn dobranie odpowiedniego rozmiaru, tak żeby nie był workowaty, za ciasny, żeby rękawy za długie nie były... tak więc myśle, że temat się przyda.

 

Bardzo mile widziane zdjęcia jak to na was leży (oczywiście wraz z podpisem o waszych wymiarach i o rozmiarze kombinezonu).

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...