Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

mały zasięg


Recommended Posts

mam pytanie na world.guns.ru doczytałem się iż Scorpion vz.61 ma zasięg efektywny 25 metrów ( http://world.guns.ru/smg/smg26-e.htm ) oraz że

Micro UZI ma zasięg efektywny 30 metrów ( http://world.guns.ru/smg/smg17-e.htm ) - czyż to możliwe że broń ostra ma mniejszy zasięg niż nasze ukochane repliki..? 8O bo mi nie chce sie w to wierzyć...

prosze o fachowe opinie...

Link to post
Share on other sites
mam pytanie na world.guns.ru doczytałem się iż Scorpion vz.61 ma zasięg efektywny 25 metrów (...) oraz że  

Micro UZI ma zasięg efektywny 30 metrów (...) czyż to możliwe że broń ostra ma mniejszy zasięg niż nasze ukochane repliki..? bo mi nie chce sie w to wierzyć...

Musisz sobie zdefiniować pojęcie "efektywny zasięg", bo do tego się to wszystko sprowadza :wink:

 

A, żeby Ci namieszać nieco przed udzielenim ostatecznej odpowiedzi, to Ci napiszę, że nabój 7,65 mm x 17SR Browning może skutecznie razić cel żywy na dystansie do 250m, ma donośność do 1400m, a nabój 9 mm x 19 Parabellum może skutecznie razić cel żywy na dystansie do 600m, ma donośność do 1600m.

Link to post
Share on other sites

czyli w tym momencie mam rozumieć że ze Scorpiona hipotetycznie!! strzelając do człowieka trafie tylko z 25m, dalej już będzie taki rozrzut że nie idzie trafić...? bo tak rozumiem zasięg efektywny, ale i tak wydaje mi sie strasznie mały jak na broń ostrą...

Link to post
Share on other sites

Efektywny to znaczy, że do 25m jesteś w stanie trafić z tej broni. Powyżej tego zasięgu to już kwestia szczęścia, nie znaczy to również że 25 to max :wink: .

 

np. Colt 1911 ma zasięg skuteczny 50m, a max wynosi 1500m. Efektywny zasięg AK-47 wynosi 200m, co nie znaczy że na 400-500 nie może kogoś zabić (w jednym programie na Discovery podczas testów w picatiny arsenal gość powiedział że aby trafić z AK z 400m trzeba mieć dobrą lufę, dobrą amunicję, dobre oko i bezwietrzną pogodę). M-16 pod względem celności wypada lepiej, z 200m wszystkie 5 strzałów wokół środka tarczy (stock celownik - tarcza wielkości człowieka - wersja m-16A1, do porównania z AK trafia tylko jeden nabój w brzeg tarczy).

Link to post
Share on other sites
czyli w tym momencie mam rozumieć że ze Scorpiona hipotetycznie!! strzelając do człowieka trafie tylko z 25m, dalej już będzie taki rozrzut że nie idzie trafić...?
Nie. Dalej statyczna szansa trafienia znacznie zmaleje przy danych (bliżej nieznanych) założeniach. Podaje się po prostu wartość średnią dla iluś tam strzałów oddanych z jakiejś tam pozycji.
bo tak rozumiem zasięg efektywny, ale i tak wydaje mi sie strasznie mały jak na broń ostrą...
A to niby dlaczego? Poza strzelaniem tarczowym to pistolet jest celny tak do 7 metrów, Pistolet maszynowy do 40-50 maksymalnie, te mniejsze, z krótszymi lufami nawet mniej.
Link to post
Share on other sites
hmm... widocznie sie myliłem, ale zawsze byłem przekonany że większa energia strzału i wogóle to bardziej prosto leci
Chyba nie zdajesz sobie sprawy, jaki jest tor lotu klasycznej amunicji pistoletowej (poza tymi nowymi do PDW) :wink:
Link to post
Share on other sites

Zasadniczo rzecz biorąc pociski pistoletowe są najczęściej ciężkie, wystrzeliwane z małymi prędkościami i tępołukowe. Wszystko to po to, aby zachować stablizację (oraz moc obalającą) na bardzo krótkim odcinku, rzędu 1-30 metrów. Niestety, coś za coś - im dalej chcesz strzelać, tym okazuje się tor lotu jest mniej płaski. Zupełnie inaczej jest w przypadku pocisków pośrednich, karabinowych czy tych nowych pistoletowych. Tam tor jest jak najbardziej płaski (zbliżony do odcinka) do około 100-150 metrów (musiałbym poszukać jaki jest opad, a nie mam teraz czasu, wartości są przybliżone). Ewenementem są pociski strzałkowe, gdzie faktycznie tor lotu na pierwszym odcinku 100 metrów był niemalże prostą. Po to właśnie się nimi bawiono kiedyś.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...