Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • 1 month later...

Ja osobiście bez większych problemow w M4 wsadziłem kable 2,5m^2, i myślę że weszły by nawet i 3mm^2. Po prostu zamiast zwykłej izolacji, czy koszulki termokurczliwej wsadziłem kable w izolacje bawełnianą. Jeszcze cieńsza jest jedwabna, ale nie mam obecnie na magazynie. Trochę roboty z tym było,ale opłaciło się :).

Jedyny minus tej koszulki jest taki że trzeba bardzo ostrożnie składać i rozkładać (a najlepiej po złożeniu w ogole nie składać, chyba że coś się popsuje :)), bo jest bardzo wrażliwa na przetarcia.

Edited by Kaczma
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

A ja mam pytanko odnośnie tego schematu :

 

http://werewolves.pl/ramki/asg/pliki_warsz...t%20schemat.png

 

Czy silnik się uruchomi jeśli nie podepniemy kabla z nóżki G? Mam MOSFET i gdy go podpinam tylko dwoma kablami(a wydaje mi się że wszystkie trzy powinny byc podpięte) to i tak mi się załącza silnik przy wciśnięciu spustu. Tak powinno byc? Bo jeśli nie to chyba pomyliłem kable na stykach xD.

Link to post
Share on other sites

Niech mod przeniesie do odpowiedniego tematu. Wyjaśnij jeszcze raz w czym masz problem. Gdzieś masz błąd i pewnie już dawno spaliłeś tranzystor. Daj zdjęcie twojego okablowania luzem i podpisz które przewody gdzie idą.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Napisałem tu bo nie chciałem zakładać nowego tematu. Wszystko mam podłączone tak jak na schemacie.

 

Jeśli mi tak działa to znaczy, że spaliłem tranzystor przy lutowaniu(układ robiłem sam). Tylko mam pytanie odnośnie tych kabli sterujących. Nie ma znaczenia czy "czerwony" i "czarny" kabel będzie w odpowiednim miejscu na stykach i czy ten schemacik jest prawidłowy. Robiłem MOSFET według instrukcji ze strony:

http://werewolves.pl/ramki/asg/pliki_warsz...fet/mosfet.html

Link to post
Share on other sites

Jest bardzo duży temat o mofsetach w tym dziale nawet.

 

Na bramkę musisz podać plus z akumulatora przez rezystor 100Ohm czyli z przewodu czerwonego. I tu bardzo ważne dla niektórych, Do wyprowadzenia S podłączamy czarny przewód od akumulatora a do wyprowadzenia D podłączamy do czarny przewód idący do silnika.

 

Na moje oko podłączyłeś źle wyprowadzenia D i S i spaliłeś tranzystor.

 

Jak położysz tranzystor na stole radiatorem (metalowa blaszka) w dół i wyprowadzeniami do siebie to wyprowadzenia kolejno od lewej strony są tak ułożone:

 

G (bramka, czerwony ze styków z rezystorem 100Ohm)

D (dren, czarny do silnika)

S (źródło, czarny z akumulatora)

 

Czyli jak na twoim schemacie. Ten schemat jest OK.

 

Moderatora poprosił bym o przeniesienie postów od 34 do tematu "Tranzystor FET w obwodzie AEG"

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Poddałem się umieszczenie mosfeta w v2 tak żeby nic nie wadziło jest dla mnie niewykonalne chyba. Zastanawia mnie jednak to, że wszyscy piszecie jakie to łatwe i przyjemne, a ja nie mogę sobie z tym poradzić. Strategicznym miejscem jest tu oczywiście miejsce przy silniku. W jaki sposób kładziecie te kable tak że silnik o nie nie wadzi? Niestety upchnięcie tam kabli u mnie skutkuje tym, że wyjmując silnik haczy on zębatką o jeden z tych kabli. Kombinując na wszystkie strony nie znalazłem dobrego rozwiązania, poza puszczeniem 1 kabla poza GB niestety wtedy selektor ledwo się rusza. Cały czas chodzi mi po głowie ten mosfet, ale ni cholery nie wiem co z tymi kablami mam zrobić. kable 1,5mm^2 w miarę cienkiej izolacji mam także do opisywanych w tym wątku 2,5-3mm jeszcze im brakuje. Dlatego proszę o rysunek, schemat, zdjęcie jak umieścić te dwa kable przy otworze w który wchodzi silnik, bo niestety "ułożyć z pomyślunkiem" nie potrafię.

Link to post
Share on other sites

No to zrób tak: W miejscu gdzie wychodzi czarny przewód do silnika zeszlifuj GB tak aby zmieścił się tam również czerwony, w chwycie też delikatnie trzeba będzie wyciąć ale będziesz miał po problemie. Obok silnika przejdą tylko 2 przewody do styków.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Tak jak KicpA pisze, możesz też podfrezować ten kanalik na przewody, ja dodatkowo zeszlifowałem w drugiej połówce bolce dociskające przewody oraz wyfrezowałem tam kanalik, w ten sposób jestem w stanie upakować naprawdę grube przewody.

 

Natomiast do styków puszczam 2 żyły z taśmy komputerowej.

Edited by ruffin-89
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...