Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Chinski 7,62mm karabinek type 63 (bylo: co to za broń?)


Recommended Posts

moze to troche głupi zabrzmi ale...

co to za bron, którą widac w najnowszym numerze newsweeka na stronie 41? bo za nic na swiecie nie wiem co to jest... ma magazynek chyba od kałacha, ale takowego wcale nie przypominam... zatem, moze ktos wie?

Możesz zeskanować? Bo ja Newsweeka nie czytuję. Może SR-47? :wink:
Link to post
Share on other sites
Chińska masówka z poczatku istnienia ChRL mająca na celu szybkie wyprodukowanie karabikna na pocisk pośredni dla ichnej armii. (Jeśli np wierzyc grze JA2 to broń była automatyczna)
Bez urazy, ale bzdury wypisujesz.

 

Po pierwsze sam type 56 (SKS) już był karabinkiem, czyli bronią na nabój pośredni. Po drugie type 56 (AK, one miały takie same nazwy) był normalnie przyjęty do uzbrojenia. Po trzecie type 63 produkowano (1963-1978), bowiem Chińczycy chcieli zapełnić lukę między niezbyt celnym karabinkiem automatycznym (type 56 AK), a mającym małą gęstość ognia karabinkiem samopowtarzalnym (type 56 SKS). I owszem, type 63 była to broń automatyczna (w sensie samoczynno-samopowtarzalna).

Link to post
Share on other sites
jak ta broń mogła dostać sie do Darfuru

tak jak wszedzie ... trudno mowic o duzym, oficalnym exporcie ze strony Chin. Raczej mniej oficjalne kanaly. Wieksi przemytnicy, lokalni "biznesmeni", a najlepsza opcja dla konfliktu w Darfurze jest to ze bojowki popierane sa/byly przez lokalny rzad co znacznei ulatwia pozyskanie i transport broni. Czyli wg mnie import z panstw osciennych i olewajacycgh to komu sprzedaja bron poprzez osoby/firmy z cichym poparciem rzadu ... pozatym zawsze mozna cos wyciagnac z magazynow wojska ...

Link to post
Share on other sites
Chcialem zwrocic tylko uwage, ze w wielu publikacjach (w tym Janes'a) bron opisana przez Remova jako type 63 jest oznaczana jako type 68.
Chciałem zwrócić uwagę, że warto znać poprawne nazewnictwo broni, a nie jedynie bezmyślnie przepisywać. Inaczej, na podstawie JANE'S jesteś w stanie udowodnić, że Polska w latach 90 produkowala coś, co nazywało się PMK czy PMK-DNG-60. W razie czego służę zdjęciami z JANE'S tak źle nazwanej broni :wink:

 

Wracając do meritum, w przypadku type 63 tak samo jak w przypadku PMK niestety zachodnie nazewnictwo jest mylne. Powtarzany wielokrotnie błąd niestety zakorzenił się w świadomości. Polecam mimo wszystko korzystać ze źródeł tworzonych przez Chińczyków, jest tam nieco mniej pomyłek.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...