Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Fallschirmjager - literatura


Recommended Posts

Mam takie oto pytanie do fascynatów oraz stylizujących się i rekonstruujących niemiecką spadochroniarkę z IIWŚ: czy moglibyście polecić jakieś dobre publikacje w języku polskim, skupiające się na umundurowaniu i wyposażeniu Fall-jagrów?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Jeżeli mowa o Niemieckich strzelcach spadochronowych nie można zapomnieć o jeszcze paru pozycjach, które pokazały się swego czasu na naszym polskim rynku takich jak:

 

1.Niemieckie oddziały powietrzno-desantowe 1939-45

niemieckieoddziaypowiet.jpg

 

2.2001 James Lucas Pikujące Orły Niemieckie wojska powietrznodesantowe w II wojnie światowej :uśmiech:

1008789105.jpg

tłum. Leszek Erenfeicht

Byli elitarną, znakomicie wyszkoloną formacją Luftwaffe. W czasie II wojny światowej rzucano ich na najtrudniejsze odcinki frontu: w Rosji, w Afryce Północnej, we Włoszech, w Normandii. Najbardziej spektakularnym sukcesem niemieckich spadochroniarzy stało się opanowanie Krety w maju 1941 roku.

James Lucas, znany brytyjski historyk wojskowości, który sam brał udział w walkach w Tunezji, gdzie jego kompania została rozbita przez niemiecki pułk strzelców spadochronowych, po wojnie poświęcił wiele lat na penetrowanie alianckich i niemieckich archiwów oraz muzeów. Spotykał się także z kombatantami oddziałów spadochronowych, zbierając ich wspomnienia: od pierwszych policyjnych formacji specjalnych i udziału w zajęciu Czechosłowacji, poprzez kampanię wrześniową w Polsce, aż po ostatnie desanty powietrzne w Ardenach i oblężonym Wrocławiu. Powstała niezwykła książka, która przedstawia obraz wojny widzianej z drugiej strony frontu - przez żołnierzy niemieckich.

Ta książka jest realizacją długo noszonego w sercu zamiaru, żeby opowiedzieć historię niemieckich spadochroniarzy ich własnymi słowami - wiele z narracji tu zawartych pochodzi z listów i rozmów z nimi.

 

3.2007 Annussek Greg - Jak Hitler uratował Mussoliniego

cachephp.jpg

Latem 1943 roku, gdy alianci posuwali się w głąb Włoch, Mussolini został obalony i uwięziony przez antyfaszystowski rząd włoski. Hitler wydał rozkaz: uwolnić Duce. Nikt jednak nie wiedział, gdzie Włosi...

 

4.2008 CHRISTOPHER AISBY - SPADOCHRONIARZE HITLERA

spadochroniarzehitlerac.jpg

 

Kompletne omówienie operacji z udziałem jednostek powietrznodesantowych III Rzeszy. Pełny opis uzbrojenia, umundurowania oraz sprzętu używanego przez niemieckich spadochroniarzy. Ponad 250 unikalnych fotografii.

 

5.2009 Wielkie Bitwy II Wojny Światowej 6: Kreta 1941/Atak niemieckich spadochroniarzy cz. 6 [książka]+[DVD]

993863067.jpg

Operacja "Merkury" - niemiecki desant powietrzny na Kretę - była pierwszym w historii wykorzystaniem wojsk powietrznodesantowych na skalę strategiczną. Starannie przygotowane natarcie rozpoczęło się 20 V, kiedy niemieckie oddziały wylądowały w pobliżu kluczowych lotnisk. Mimo początkowych niepowodzeń, dzięki wzmocnieniu sił następnego dnia, a także błędom sprzymierzonych, napastnikom udało się zająć koniec pasa startowego w Maleme. 24 V Niemcy zaczęli sprowadzać na Kretę silne uzupełnienia, wskutek czego wyspa skapitulowała 1 VI. Książka opisuje przebieg walk, w których Niemcy ponieśli tak wielkie straty, że Adolf Hitler nigdy już nie zezwolił na przeprowadzenie dużej operacji z wykorzystaniem oddziałów powietrznodesantowych.

Dołączono krótki film, nawet ciekawy.

 

Jest to tylko parę pozycji, które pokazały się na naszym rynku (przetłumaczone) na szczególną uwagę zasługują jednak Pikujące Orły!!!

 

Pozdrawiam Ahmed

Link to post
Share on other sites

Ostrożnie.

 

"Trzy bliźniaki", czyli podane jako pierwsze "Niemieckie Wojska Spadochronowe 1936-1945" Nowakowskiego, Skotnickiego i Zbiegniewskiego to stara książka, w której roi się od błędów. Ciężko jest traktować ją jako źródło rzetelnej wiedzy.

 

Lucasa też miejscami ponosi fantazja - dla przykładu niejaki Leuthen denerwował się w swoim czasie bardzo na głupoty popisane w tej książce na temat walk we Wrocławiu. 8) Niemniej, ja tę książkę bardzo lubię. Jeśli uda Ci się ją zdobyć (co nie jest w tej chwili takie proste), to przed Tobą przyjemna lektura ze sporą ilością przekazów z pierwszej ręki od weteranów. Moim zdaniem świetna rzecz na początek.

 

Quarrie i Chappell to z kolei raczej ciekawosteczka - ładne i działające na wyobraźnię ilustracje Mike'a Chappella (często zresztą przypisywane Ronowi Volstadowi) zbudowały cały szereg mitów i nieporozumień na temat umundurowania i oporządzenia FJ... Dlatego też trzeba je traktować z dużym przymrużeniem oka. Osobiście mam 2 sztuki ;)

 

Tego Mussoliniego nie znam - ciekaw jestem, czy "prawda" w podtytule rzeczywiście jest prawdziwa, czy książka lansuje powszechnie znaną wersję, wymyśloną przez Skorzennego.

 

Ailsby i "Spadochroniarze Hitlera". Mam. Nie czytałem. Po przeczytaniu kilku podpisów pod zdjęciami nie chciało mi się czytać tekstu. Rzecz o tyle dla mnie dziwna, że inna pozycja tego autora, którą mam, "A Collector's Guide to the Luftwaffe" jest całkiem porządnym opracowaniem.

 

Krety z Ospreya nie kojarzę, ale polecam za to "Kretę 1941" Calluma McDonalda.

 

Jest jeszcze Wojciech Schattlach i "Działania Niemieckiej 2 Dywizji Strzelców Spadochronowych" (to praca doktorska, jeśli dobrze pamiętam). Historycznie ok, ale opisy sprzętu i oporządzenia to kompletna fantazja.

 

Reasumując, to ciężko Ci będzie znaleźć jakąkolwiek dobrą, od początku do końca rzetelną książkę po polsku. Zacznij od "Pikujących Orłów" i "Krety 1944", a jeśli interesuje Cię umundurowanie i oporządzenie, to w rachubę wchodzi praktycznie tylko literatura anglojęzyczna - i tu obowiązkowa pozycja na początek to Robert Kurtz i "German Paratroops: Uniforms, Insignia and Equipment of the Fallschirmjager in World War II".

 

 

Jeśli chciałbyś wiedzieć coś więcej, to pytaj.

Link to post
Share on other sites

Ostrożnie.

 

"Trzy bliźniaki", czyli podane jako pierwsze "Niemieckie Wojska Spadochronowe 1936-1945" Nowakowskiego, Skotnickiego i Zbiegniewskiego to stara książka, w której roi się od błędów. Ciężko jest traktować ją jako źródło rzetelnej wiedzy.

 

 

O dobrze wiedzieć. Dobrze że "starszyzna" rekonstrukcyjna czuwa ;-)

Link to post
Share on other sites

"Trzy bliźniaki", oraz Quarrie i Chappell(wtedy taki zeszycik kosztował trzy razy drożej, niż kilka polskich zeszytów tej wielkości. Oprócz kilku ciekawych fotek nie ma tam nic ciekawego) kupiłem jeszcze w zawodówce kilkanaście lat temu. Wtedy to były oprócz zeszytu nr 5 "Zielone Diabły" Janusza Ledwocha z `93 roku "Wydawnictwa Militaria" jedyne książki o tej formacji, ale to wystarczyło żeby człowiek się tym tematem zaraził.

Ogólnie to co napisał w swoim poście Retimnon na temat pozostałych pozycji wystarczy, więc nie muszę niczego więcej dodawać. Dodam, że i tak jest lepszy ode mnie, bo ja Aisby`ego - "Spadochroniarze Hitlera" po krótkim przejrzeniu, odłożyłem na półkę w księgarni. :wink:

Link to post
Share on other sites

Książeczkę autorstwa Quarrie i Chappell'a mam, czytałem, fakt - ładne ilustracje, ale jak już wspomniał retimnon nie zawsze "trafne". Fakt faktem - publikacje zagraniczne znanych wydawnictw (np. Collectors Grade Publications) są najlepsze w tej dziedzinie, ale na naszym rynku mają naprawdę niezgorsze ceny (2 dobre książki i mam Lugera albo Colta M1911 od WE), no ale jak to mówią - za jakość się płaci.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję wszystkim za propozycje i korekty.

Link to post
Share on other sites

Korekty zapewne nasuną się same, jednak człowiek chłonny wiedzy wertuje każdą ciekawą pozycję w nadziej na jakieś ciekawe informacje. Niestety jak dla mnie jeszcze trochę wody upłynie zanim pojawią się naprawdę ciekawe książki co i tak nie pomniejsza według mnie faktu że Pikujące Orły to książka nie dość że godna uwagi to jeszcze super napisana bynajmniej w moim odczuciu :D

Pozdrawiam Ahmed

PS. Dobrze że w necie jest wiele ciekawostek jak i ludzi którzy w pewnych chwilach mogą poratować swoją wiedzą np przy kompletowaniu sprzętu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Kilka artykułów odnośnie FJotów ;)

-Poligon 2/2011, artykuł o desancie na Kanał Koryncki, głównie wspomnienia uczestników ataku

-TW Historia 2/2012 i Poligon 3/2010, desanty w Danii i Norwegii, ciekawy zwłaszcza artykuł w Poligonie o wziętej do niewoli kompanii w Dombas

-Militaria XX wieku 5/2011, artykuł o spadochroniarzach SS, tworzeniu batalionu i próbie pojmania Tito, kilka fajnych zdjęć ;)

-TW Historia 2/2012 była poświęcona desantowi na Kretę, było tam o walkach w Maleme i działalności niemieckiego lotnictwa nad wyspą

W ciągu ostatniego roku był jeszcze chyba w TWH artykuł o uwolnieniu Mussoliniego, ale tylko przejrzałem w kiosku :(

Warto wspomnieć o nowej książce Beevora "Kreta. Podbój i opór". Książka zasadniczo z perspektywy alianckiej, sporo o ruchu oporu, ale też o samym zdobyciu Krety.

To chyba tyle, może komuś się przyda :P

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...