Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jackall37

Użytkownik
  • Content Count

    28
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by Jackall37

  1. wiem ale jak np ponownie napełnię butle po GG powietrzem z kompresora ?? działało by ?? wie ktoś jakie ciśnienie mogę dać do tej butli po gg ??

     

    1.Nie dzialałoby

    2.Żadne - jest jednokrotnego użytku i NIE WOLNO jej napełniać ponownie, a w tym temacie nie będziemy gadać o takich kombinacjach.

     

    p.s.

    Nie ten temat !

  2. @Maciastek

     

    Powiem tak:

    Jeśli nie jesteś pewien, co kombinujesz, to lepiej się nie bierz, albo skonsultuj się z kimś doświadczonym, bo to rzeczywiście nie są bezpieczne zabawy.

     

    Opłacalne to jest, nawet bardzo, jak ostatnio sobie podliczałem, wychodzi mi ok. 1,85 zł za butelkę GG.

     

     

    Do przetaczania i wogóle używania propanu z butli należy używać TYLKO i WYŁĄCZNIE olejo i benzynoodpornych przewodów gazowych - do sprężarek też takie występują, ale trzeba konkretnie zapytać się o ich zachowanie przy używaniu z gazami organicznymi (niestety, ale np. propan potrafi rozpuścić większość plastikowych węży).

    Najbezpieczniej jest używać zbrojonych przewodów, jakie stosuje się przy kuchenkach gazowych - są dość sztywne, ale uszkodzić je to prawdziwy wyczyn.

     

     

    Jeśli chodzi o przetaczanie, butle jak to było pisane już kilkukrotnie gaz w stanie ciekłym jest cieczą i tak się właśnie zachowuje - nie popłynie do góry, a więc butlę trzeba odwrócić. Przy malych ilościach może zachować się różnie, ale 0,5 kg bez obrócenia butli nie przelejesz.

     

    Z reduktorem przetaczać się NIE DA ! Zaznaczam to, bo już nie pierwszy raz o to ktoś pyta.

    Reduktor, jak sama nazwa wskazuje, ma redukować - i robi to naprawdę znakomicie, butle 0,5 kg napełniałbyś conajmniej kilka dni, jak nie tydzień (no bo im mniejsza różnica ciścień, tym wolniej ;) )

     

     

    A co do ilości, to można to zrobić naukowo - ważąc dokładnie butlę, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, to tak jest najbezpieczniej.

     

    Takie kombinacje robić najlepiej na świeżym powietrzu, w domu byś niemiłosiernie nasmrodził. Nigdy w piwnicy, bo propan jest cięższy od powietrza i by się nie ulotnił.

     

     

     

    Jeśli chodzi o zawory na taki wąż, to MadBulla nie polecam, bo to nie zawór tylko adapter, na wąż się go założyć nie da, bo gaz będzie uciekał bez przeszkód.

    Wątpię też, czy przewód, który znalazłeś ma ten sam gwint.

     

     

    Co do konkretnych zaworów, to lepiej jeszcze raz przeszukaj komis, a zapewniam Cię, że tam znajdziesz co trzeba (przynajmniej na chwilę obecną).

  3. Poszukałem trochę i dowiedziałem się ,że można by zastosować argon. Ma on ciśnienie mniejsze od co2 bo 44bar a nie 75-80 i jest dostępny w postaci cieczy. Napewno lepiej zniósł by zimę niż propan ,którego mam dość bo cuchnie okrutnie.

    MAgazynki raczej by wytrzymały ;P

     

    Ale to 44bar to jest ciśnienie w butli ze skroplonym Argonem ?

     

    Bo CO2 jest przy tym ciśnieniu w stanie lotnym i mało co się rozpręża po otwarciu zaworu, za to gaz o tak dużym ciśnieniu w stanie skroplonym po rozprężeniu zmieniłby objętość jeszcze kilkadziesiąt razy i może się okazać, że zamek wyląduje Ci w zębach :P

     

    Przy CO2 zachodzi tylko przemiana gazowa, a płynny gaz o tym ciśnieniu mało, że się rozpręży, to jeszcze pobierze masę energii z otoczenia no i "gdzieś" ją na pewno zamieni na pracę.

     

     

     

     

    _________________________________________________

     

    @ Chemik, co do twoich teoretycznych "rozkmin", to namawiać Cię nie będę, żebyś zrobił taką mieszankę jak planujesz, bo nie chcę, żeby było na mnie, jakby Ci się coś przy tym stało.

     

    Rzeczywiście sądzę, że kombinujesz w dobrą stronę - im więcej butanu w mieszaninie, tym słabszy byłby gaz, ale proporcje, które rzucasz z rękawa nie nie są poparte żadnymi obliczeniami.

     

    Jeśli chcesz teorii, to moja jest taka:

     

    Proporcję można otrzymać porównując energię wewnętrzną gazów "po wystrzale" - czyli dla jakiś 20oC i ciśnienia normalnego (można skorzystać z tego wzoru):

    41e1c7a413dfb364d2ab9fa310335acb.png

    (oczywiście energie Propanu i Butanu będą się tutaj dodawać i tworzyć układ)

     

    z ich energią wewnętrzną (z tego) w stanie ciekłym:

    2013da4b40957644a66d33e080409b28.png

    Uwzględniając oczywiście energię przejść w kolejne stany skupienia.

     

    Następnie należy porównać przyrosty energii układu propan-butan z R134a

     

    Dla pewnej proporcji wartości powinny się najbardziej zbliżyć i wtedy otrzymasz idealną proporcję.

     

     

     

    Ciśnienia gazów niespecjalnie mnie tu interesują, bo ciśnienie nie opisuje zachowania gazu i pracy jaką wykonuje - to taka sama wartość jak siła bez drogi, czy prędkość bez masy - niby coś znaczy, ale energii nie jesteś w stanie podać.

  4. Aj Jackal... rozpędziłeś się nieco z tymi teoriami o wykresach. Miło że podaleś skład swojego GG. Napisz jeszcze kto był producentem - może różni dają różny skład?

     

    Producenta nie kojarzę - GG jest od Krakmanów.

     

    Sprawdziłem też Ultrair Power Gas marki ASG

    Skład:

    C4H10, C3H8 - nie podali proporcji

     

    Napędza Ci to wszystko ciśnienie. Nie ciepło. to się liczy przy większej ilości strzałów gdy mamy myslec o serii... ale nawet uwzględniając to to i tak musimy bazować na ciśnieniu a to właśnie przedstawia mój wykres.

     

    Z fizyką ta teoria jest niestety za pan brat.

     

    A wiesz skąd wzięło się to ciśnienie ?

     

    Jeśli chcesz analizować w ten sposób wykresy, to najlepiej poznać najpierw równania Clapeyron'a, które owym wykresą dały istnienie.

     

    Jeśli chodzi o konkretną przemianę, która zachodzi podczas strzału to jest to w najprostszym rozumieniu przemiana izotermiczna.

     

    Tu cytat z Wiki, bo bardzo ładnie ktoś to ujął:

    "Z pierwszej zasady termodynamiki wynika, że całe ciepło doprowadzone do gazu doskonałego w procesie izotermicznym jest zużywane na wykonanie pracy przeciwko siłom zewnętrznym."

     

     

    A teraz czemu Eso nie może strzelać przy tej temperaturze... bo przy okolicach zera stopni nawet czysty propan ma ciśnienie par takie jak R134a przy niecałych 15 stopniach czyli ciut powyżej tego jaką temperaturę przyjęto za minimum jego użycia. Strzela 3 razy bo później chodzi o ciepło o którym pisałeś...

     

    Tutaj się mniej więcej zgadzam.

     

    A na zakończenie odnośnie Twoich teorii, jezeli by tak bardzo różniło się strzelanie z GG (czyli w teorii czysty propan) od strzelania z R134a który w mojej butli jest opisany jako mieszanka propan, butan i silikon, co w praktyce oznacza, że żeby to miało takie samo obniżone ciśnienie jak oryginał to MUSI tam być 55/45 w składzie, to moj zakichany kurz by szybko przestawał strzelać, a jakoś daje radę...

     

    Nie wiem co to właściwie ma wspólnego z tym co napisałem - dlaczego niby strzelanie miałoby się różnić, skoro oba gazy mają zbliżone właściwości fizyczne ?

     

    Można wiedzieć jakiem marki jest to "R134a" z propan-butanu ? Według mnie to niezłe naciąganie, jeśli sprzedają propan-butan opisany jako R134a, biorąc pod uwagę, że ten pierszy kosztuje ułamek tego, co drugi.

     

    Co do proporcji 55/45, to się nie zgodzę, bo taką proporcję mają niektóre odmiany Propan-Butanu sprzedawanego w butlach 11 kg, a z doświadczenia wiem, że nie radzi on sobie nawet z wyrzuceniem kulki z komory, nie wspominając już o przeładowaniu broni - R134a natomiast radzi sobie z tym bez żadnych problemów.

     

    A o R134a to dobrze wiem że to nie zadne odkrycie, że służy do celów chłodniczych. Natomiast co mi po Twoich butlach KicpA jeżeli pisałeś, że one mają 1 litr pojemności (jak zwykły GG) a kosztują 2 razy wiecej? Nie pisales nic natomiast że to jest tez w butlach 10kg które kosztują już sporo taniej niż te do kupienia w sklepach!

     

    R134 rzeczywiście jest w dużych butlach tańszy, ale to rzeczywiście żadne odkrycie - butle są niestety jendorazowo cholernie drogie, ale i tak w butelkach do ASG gaz jest kilka razy droższy.

     

    Nie zmienia to jednak faktu, że 90 % użytkowników długich broni GBB używa Propanu, a R134a tylko od święta.

     

     

    Odnośnie jego ciśnienia to tez nie widze sensu mówienia o tym, ze jest małe... jest takie jakie jest i na tym niektóre sprzęty muszą chodzić bo do tego były zaprojektowane. Co tu mówic że to jest słabe? To tak jak byś mówił teraz - chłopaki kijowy jest ten wasz propanik, bo jak by metan skroplić to będzie lepsza jazda... W tym momencie, jezeli ktoś jest zmuszony do używania słabszego gazu, chce mieć go taniej, a nie chce eksperymentować z mieszankami propan-butan to chyba nie widzę innego wyjścia... O dokładnnych kosztach będę mógł powiedziec w poniedziałek, gdy wypytam o wszystko znajomego.

     

     

    Nierozumiem więc o czym właściwie mowa - jeśli nie chcesz eksperymentować z Propan-Butanem, to nikt przecież nie zabroni ci kupić R134a (no może poza GreenPeace).

     

    Nikt tutaj nie powiedział, że R134a jest gorszy - pewne jest tylko, że jest droższy, ale za to można go śmiało używać we wszystkich budynkach i w całej Japonii.

     

    Nie wiem co właściwie chcesz nam tu udowodnić - na początku myślałem, że chodzi właśnie o stworzenie własnej mieszaniny gazów, ale chyba się myliłem.

     

     

    Cenę R134a mogę ci podać, bo ojciec używa tego gazu odkąd wycofano słynny R12

     

    Koszt to ok. 500 zł / 13 kg (o dziwo KicpA miał rację, że butla ma 13 kg).

     

    Nic tylko strzelać ;)

  5. Według mnie tworzenie własnej mieszanki gazów nie jest wcale prostą sprawą - ciśnienia gazów w zależności od temperatury nie są w tym wcale najistotniejszym współcznnikiem. Bardziej istotne jest na przykład ciśnienie efektywne, ciepło właściwe, temperatura wrzenia, bo to skrajnie zmienia zachowanie się gazu w danej sytuacji.

     

    Gaz przy rozprężeniu nie tylko zwieksza objętość, ale ulega też przemianom, więc istotne jest ile ciepła pobierze z otoczenia, a ile zamieni na pracę.

    Z wykresu ciśnienia od temperatury nie ma możliwości wywnioskowania jego zachowania w momencie strzału.

     

    Funkcje te są równaniami różniczkowymi (dla gazów rzeczywistych) i zrobienie wykresu dla różnych gazów musi opierać się pomiarach - dwie wartości to zdecydowanie za mało, żeby stworzyć wykres funkcji, która ma zmienny przebieg.

     

     

    A co do składu GG, to nie bez powodu mówimy "sam propan", skład GG zawiera tak wysoką ilość czystego propanu, że pozostałe domieszki można w obliczeniach i tak pominąć, gdyż ich wpływ na przemiany zachodzące w tym gazie jest mniejszy od błędu pomiarowego, czyli różnic w wymianie ciepła z otoczeniem podczas kilku strzałów.

     

    Oto skład GG podany na etykiecie:

     

    Commodity & Description: PROPANE

    (mole: C2:0,5% C3:96% iso-C4:1,7% normal-nC4:1,3%)

     

     

    co oznacza nic innego jak:

    Etan - 0,5%

    Propan - 96%

    Butan - 3%

    Inne gazy - 0,5%

     

     

    Prawda jest niestety taka, że praktycznie żaden dostawca gazów (żo chyba, że instytucja naukowa) nie dostarczy nam gazu "czystszego" niż w 95%. Wnioskując ze sposobu otrzymywania tego gazu, pozostałe 5% będzie mieszanką ze zdecydowaną przewagą butanu i gaz ma wtedy skład prawie identyczny jak GG.

     

    Wątpię, żeby producenci GG na Tajwanie mieli specjalny gazociąg, który dostarczałby im lepszego gazu - kupują gaz tak samo jak każdy inny przemysłowiec, ale potem dolewają troszkę olejków, żeby nie śmierdział i pakują w ładną buteleczkę w cenie 7-10$. Różnica w FPSach wynika tu prawdopodobnie z faktu dodania olejków i smarów, które wcale nie są lotne i trochę zmieniają pracę repliki.

     

     

    Co do R134, to można go oczywiście kupić - prawie każda klima jest nim przecież napełniana - sęk w tym, że właśnie przez zastosowanie jest drogi i w butli kosztuje niewiele mniej niż w ASG.

     

     

    edit

    Kurde, odbiegłem w końcu od własnej myśli :P - według mnie kombinowanie z wykresami nie ma większego sensu, bo to wyższa szkoła jazdy, ale "doświadczalne" dobranie gazu do ASG jest możliwe - po co NAPS, jeśli rzeczywiście można zastosować inny gaz. To byłaby świetna sprawa mieć gaz do lasu, do budynku i do miasta.

     

    p.s.

    Tylko z tlenem nie kombinuj, ma "bardzo dużo" FPSów :P

     

     

    Dajecie rade strzelać przy takiej temperaturze? Bo moja emka wymięka, 3 strzały i koniec. Koniec gazu w magu :?

     

    Sprawdzałem jak zachowuje się AK w niskich temperaturach i wynik miałem całkiem pozytywny - według mnie wytłumaczenie jest takie: magazynek M4 ma zbiornik gazu wykonany z Aluminium i ma bardzo małe ciepło właściwe, przez co łatwo go schłodzić i zamrozić - ja w AK mam zbiornik ze stali nierdzewnej (nie pytajcie dlaczego tak ;) ) i żeby go schłodzić trzeba przynajmniej kilku godzin na świeżym, lodowatym powietrzu albo paru porządnych serii.

     

    Niestety gaziaki strzelając pobierają energię z otoczenia, a w szczególności z tego co jest najbliżej, czyli z samej broni i magazynka - jeśli one przemarzną na kość, to po zawodach.

  6. Właśnie - a gdzie kupowałeś gaz ?

     

    To już nie pierwszy numer, że dali komuś nie ten gaz, o który prosił.

    No i niestety w Polsce ciągle można natknać się na niechlubną tradycję "chrzczenia" paliwa - gazów też się to niestety dotyczy.

     

    Jeśli to nie wina broni, to coś musi być nie tak z gazem - zdarzyło mi się już kilkakrotnie, że zaciął się zawór i magazynek przez pół minuty sikał gazem i zamarzał, a mimo to za chwilę po ponownym napełnieniu strzelałem z niego całkiem normalnie - to było właśnie na propanie z butli 11 kg.

     

    Trudno jest przemrozić magazynek tak mocno, żeby FPSy leciały na łeb na szyję.

     

     

     

    Zrób sobie jeszcze prosty test: ustaw prawie pustą (ale bez przesady ;) ) zapalniczkę na mały płomień i napełnij ją potem propanem. Jeśli płomień będzie wysoki po zapaleniu (trzeba odczekać minutę po napełnieniu), to znaczy że to rzeczywiście propan.

    Jeśli płomień będzie niski jak przedtem, to znaczy że to zwykły propan-butan.

     

    Propan w dodatku powinien wyraźnie mniej śmierdzieć niż propan-butan ;)

  7. Czy u was też śmierdzi gazem w pokoju? Bo u mnie jest trudno wytrzymać mimo ,że nie ma żadnego wycieku :D (11kg jest poza domem. Mówię o 1kg wraz z weżem i końcówką do ładowania).

     

    No nie wiem, ja tam w domu nigdy nie strzelam i nawet małą butlę wolę trzymać w garażu, bo zawsze wali :P

     

    Pytanie: Zrobiłem sobie ten zestaw, okazało się jednak ,że butla turystyczna w środku cała jest uwalona jakimś smarem. Czym ten smar usunąć bo płukać gazem nie chcę bo mi go szkoda.

     

    Tutaj raczej miałem fart, bo w mojej butli nie było zbyt dużo tego dziadostwa, niestety odkręcić samemu jest problem, bo byłoby po legalizacji (zawór jest wklejony) - spróbuj może najpierw raz przepłukać butlę resztką gazu i wylać tyle smaru ile się da.

     

    Niestety to jest chyba mała loteria, bo jedne butle są prawie suche w środku, a inne ociekają olejkiem.

  8. W swoim mieście nie mam stacji BP. Dlatego się pytam.

    W sumie wątpię żeby to było dostępne na każdej stacji paliw.

     

    Tak w ogóle to nie kierował bym się tym co piszą firmy na stronach internetowych :-)

     

    A najlepiej wpisać w Goggle Maps "gazy techniczne" + nazwa miejscowości ;) , w takiej małej wsi jak Częstochowa znalazło mi 10 wyników, założę się, że przynajmniej z 3 sprzedają gazy w butlach.

  9. Czy mieszankę typu C dostane w każdym punkcie skupu butli 11kg? Czy trzeba jakieś oddzielne zamówienie robić?

     

    Tak, jak pisałem - w punkcie skupu butli 11 kg nie sprzedają czystego Propanu - można tam kupić jedynie Propan-Butan dla domu.

     

    Propanu trzeba szukać w punktach dystrybucji gazów technicznych - w praktycznie wszystkich większych miastach znajduje się przynajmniej jeden taki punkt.

  10. Co do problemu z napełnieniem samych magazynków, to gotowe zaworki igłowe do GG można zastąpić także ręcznymi zaworami kulowymi - są troche mniej poręczne, ale ale można do nich zastosować zawory igłowe i adaptery CO2 z gwintem 1/8", lub zamówić u pierwszego lepszego ślusarza odpowiednią igłę.

     

    Końcówka na wąż 8mm - gwint 1/8"

    Zawór kulowy - gwint 1/8"

     

    Natomiast kiedy ktoś ceni sobie wygodę, to jak już napisałem - mogę udostępnić rysunki zaworu na privie.

  11. I butlę do Propanu-Butany chcesz nabijać gazem o wyższym ciśnieniu - Propanem.

     

    Butla Propan-Butan ma w specyfikacji podane jakimi mieszaninami można ją napełniać - ja napełniam ją zgodnie ze specyfikacją Mieszaniną C Propan-Butanu (ok. 5% Butan, 95% Propan)

     

    Dustrybutor gazów technicznych nie ma do tego zastrzeżeń, gdyż to od niego kupiłem do tego celu butlę i wystawił mi fakturę na napełnienie Mieszaniną C - gdyby to było nie zgodne z prawem, to raczej by tak nie ryzykował.

     

    Jedyne co się zmieniło to oznaczenie - teraz jest oklejona na fioletowo, a nie na zielono.

  12. Butla turysztyczna chyba nie ma zaworu igłowego więc jak można tu zastosować przejściówkę do propanu? Skoro przejściówka to tylko przejściówka i nie jest odrębnym zaworem :?

     

    Jackall- mógłbyś dokładniej opisać jak to działa? Bo mam emkę WE i też mnie GG drogo trzepie po kieszeni :/

     

    Przepraszam bardzo, ale źle edytowałem posta, a teraz juz nie mogę usunąć, jeśli by się dało tego dokonać to byłbym wdzięczny.

     

    Przepraszam za wprowadzenie w błąd, ale sam używam własnoręcznie wykonanego zaworu z igłą i nie byłem dość zorientowany w tym temacie :cry:

     

    Dla każdego zainteresowanego mogę udostępnić plany wykonania tego zaworu na na privie, bądź przedyskutować dokładnie konkretny przypadek ;)

     

     

    Nie Ty chyba jesteś od oceny co jest do przyklejenia, a co nie?

    Na butlach po Propanie wyraźnie jest napisane - NIE NABIJAĆ PONOWNIE. Już wykazujemy się wystarczającą tolerancją nie kasując tego tematu.

     

     

    Jak napisał Foka, kategorycznie nie wolno nabijać jednorazowych butli od Propan'u, więc adapter MadBulla i inne tego typu odpadają.

     

    Przepraszam, jeśli gdzieś się nie zrozumieliśmy, ale nigdzie nie doradzałem napełnienia JEDNORAZOWEJ butli ponownie - cały temat toczy się wokół napełniania BUTLI TURYSTYCZNYCH, co jest dozwolone, gdyż są one przystosowane do napełniania gazem Propan Butan w mieszaninach A , B i C.

  13. Butla turysztyczna chyba nie ma zaworu igłowego więc jak można tu zastosować przejściówkę do propanu? Skoro przejściówka to tylko przejściówka i nie jest odrębnym zaworem :?

     

    Jackall- mógłbyś dokładniej opisać jak to działa? Bo mam emkę WE i też mnie GG drogo trzepie po kieszeni :/

  14. Dlatego zachowam sceptycyzm co do opłacalności tego przedsięwzięcia. Bo trochę głupio oszczędzić na gazie, a potem bulić za części zamienne.

     

    Żależy ile strzelasz - jeśli używasz Beretty M9, to całe przedsięwziecie wyniosłoby Cię drożej niż sama Beretta, ja używam gazowego Kałacha (gwarancji oczywiście brak :-F ) i strzelając po 4-5 butelkek GG miesięcznie (tak średnio butelkę tygodniowo :killer: ) wydałbym w ciagu 2 mięsiecy 350 zł na sam gaz.

     

     

    A prawda jest taka, że ciągle ktos "użycza" ode mnie gazu, a jakoś pistolety, które strzelały na propanie się nie napromieniowały :P

     

     

     

    Swoją drogą to widzę, że panuje trochę strach przed gazami innymi niż GG, może to właśnie przez używanie "Bernzomatic'a", który był wyraźnie silniejszy - na Propanie z butli 11kg ciśnienie nie jest aż tak wielkie - napisałem o tym 4 posty wyżej.

     

     

    Czy jest jakaś różnica między green gasem, a propanem przy niskich temperaturach?

     

    Co do twojego pytania Mnichu, to niestety odpowiem dopiero jak przyjdzie porządna zima :-F

     

    Ale już nosem czuję, że pistolety z GBB będą mieć syfony jak zawsze - sprawdzaliśmy z chłopakami jak się zachowują strzelając raz na GG, a raz na Propanie i jedyną różnicą był zapaszek (no niestety butla była po Propan-Butanie i wciąż to czuć ;) ).

  15. To Ty właśnie mówisz o teorii. Sprawdzałeś empirycznie te procenty? Ja zmierzyłem manometrem GG i Propan i miałem wyniki odpowiednio 120 i 150 psi. I to jest praktyka.

     

    Mówię, co pokazał chrono - wyszło prawie to samo, w GHK AK miałem przyrost o 10 FPS

     

    W Glock'u KSC wyniki były prawie identyczne.

     

    Kiedyś użyłem Bernzomatic'a do spawarek, ale AK miało na nim ponad 500 FPS

     

     

    Na manometrze GG niestety nigdy nie mierzyłem.

     

     

    To był propan jakiejś konkretnej marki (do spawania), czy z butli 11kg ?

    Temperatura obu gazów mnieman, że była taka sama.

     

     

    Samo ciśnienie to też nie wszystko, najistotniejszym współczynnikiem jest lotność gazu, czyli jego ciśnienie efektywne.

     

    Poszedłem zmierzyć

     

    Wynik: 9,5 BAR ~ 137,75 PSI w dużej butli (ok. 20oC)

  16. Propan ma ciśnienie większe o ok 30 psi (25%) od GG.

     

    Teoretycznie tak, ale nie jest to nigdy czysty propan - mieszanka ma go ok. 95-97%, czyli tyle co GG i na chrono nie widać wyraźnej różnicy w FPS.

     

    (według specyfikacji GG powinien zawierać 97 % czystego Propanu, a reszta to domieszki innych gazów i 0,29% siliconu)

     

    Trochę to też zależy od dostawcy, można kupić gaz w kilku różnych czystościach.

     

    Mój dostawca niestety najlepszy nie jest, używam Propanu 95%

     

     

    Propan w butlach 1kg do spawania na najwyższą czystość i na nim rzeczywiście Gaziaki wyraźnie mają o ładnych kilka FPS więcej, w dodatku ma on także dodatki gazów o wyższej rozprężalności niż sam Propan, tylko po to, aby było nim łatwiej spawać.

     

    A tutaj zdjęcie całego "sprzętu":

    propan.th.jpg

     

    (niestety nie mogłem już edytować)

  17. Witam !

     

    Jako, że wciąż dostaję pytania o sposób w jaki "tego" dokonałem (a cholerka, nawet nie mam pojęcia, gdzie się wygadałem, bo bynajmiej nie w żadnym poście :P), zamieszczam tutaj (o ile to jest rzeczywiście dobry dział) krótką solucję na temat:

     

    " Jak ładować gaziaki za pół darmo z butli 11kg ".

     

    1. Czy to się opłaca

     

    Butelka GreenGazu - jest to nic innego jak 0,5 kg gazu w ślicznym opakowaniu z domieszką pachnącego siliconu.

     

    Niestety... butelka ta, to także 35 zł

     

    Propan natomiast wcale wiele tańszy nie jest - bo sprzedają go w prawie identycznych butelkach, tyle że zwykle w ilości 1kg, a w dodatku potrzebny jest adapter za ok. 55 zł.

     

    Ale jest jeszcze trzecie rozwiązanie (naszczęście ;) ), a mianowicie:

     

    UŻYWANIE PROPANU TANIEJ :D

     

    Nie wszyscy pewnie wiedzą, że Propan Techniczny (znany też jako mieszanina C) to gaz, który można bez problemu kupować w dużych ilościach w cenie zwykłego Propan-Butanu (mieszaniny B), którym palimy w domu czy na obozie.

     

    Gaz ten (Propan Techniczny - Mieszanina C) sprzedawany jest w punktach sprzedaży gazów technicznych w prawie wszystkich większych miastach w Polsce.

     

    Cena: 40 zł / 11 kg

     

    A teraz GG : 35 zł / 0,5 kg

     

    [miejsce na skomplikowane wyliczenia]

     

    Wynik: Propan wychodzi 19,25x taniej

     

    2. Co trzeba zrobić ?

     

    ( tekst ten jest zamieszczony wyłącznie w celu informacyjnym - nie polecam nikomu kombinować nic przy butlach z gazem, bo może to zagrażać życiu lub zdrowiu )

     

    Trzeba zainwestować (niestety ;( ) - jak wiadomo nie ma nic za darmo, ale w tym wypadku jest o wiele taniej - koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 250 zł, chociaż można to załatwić za 150 zł.

     

    W wypadku pojedyńczych pistoletów to mało opłacalna sprawa, ale jeśli mamy M4, AK albo SCAR'a, to kupowanie GG jest bolesnym przeżyciem.

     

    Podobnie w skali calego klubu - jeden pistolet to nie problem, ale 10 - 20 już tak.

     

     

    A więc do rzeczy - co jest potrzebne:

     

    - Butla 11 kg Propan-Butan (ok.100 zł - ale niekoniecznie)

    - Butla Turystyczna 0,5 kg Propan-Butan (ok.70 zł)

    - Adapter Propan (ten sam, który kiedyś był w modzie ;) ) (ok.55zł)

    - Zestaw reduktorów (ok. 30 zł)

     

    Razem: 255 zł ( 155zł - jeśli butla jest wypożyczana od dystrybutora Propanu )

     

    Butla Propan-Butan ma być pusta w momencie zakupu - z taką butlą należy udać się do najbliższego punktu sprzedaży gazów technicznych.

    Butlę Propan-Butan można bez większych problemów napełnić Propanem ( można też zapytać o możliwość wypożyczenia takiej butli ).

     

    Koszt napełnienia: ok. 40zł

    Radość z BlowBacku: bezcenna

     

    Butli turystycznych niestety nikt nam nie napełni, a już napewno nie w punktach dystrybucji gazów technicznych.

    Można "spróbować" na własną rękę ;)

     

    3. Gdzie to kupić

     

    - Butle 11 kg znajdziecie ;)

     

    - Butle turystyczne - jeśli chodzi o BT - 1 kg i większe, to można dostać je w supermarketach, 0,5 kg najlepiej szukać na Allegro (głupio to brzmi :P ), są one naprawdę kompaktowe - miesi się nawet do chlebaków.

     

    Znajdziecie je w tej kategorii: http://www.allegro.pl/10458_kuchenki_turystyczne.html

     

     

    - Adapter Propan

     

    Do ładowania gazem magazynków można używać bez problemu adaptera, np. takiego: http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=2693

     

    - Do adaptera potrzebny będzie najprawdopodobniej odpowiedni reduktor http://www.allegro.pl/search.php?string=re...n&country=1

     

    Chodzi o taką zabawkę: 683099691.th.jpg

     

    [JEŚLI SIĘ MYLĘ W TYM PUNKCIE, TO PROSZĘ O POPRAWIENIE MNIE, GDYŻ SAM UŻYWAM ADAPTERA, KTÓRY WYKONAŁEM WŁASNORĘCZNIE I ZAKŁADAM GO OD RAZU NA PRZEWÓD]

     

    - Abu to wszystko połączyć trzeba kompletu reduktorów:

    http://www.allegro.pl/search.php?string=re...1&country=1

    no i oczywiście przewodu gazowego.

     

    683976698.th.jpg

    676090519.th.jpg

     

    Ewentualnie:

    683976694.th.jpg

     

    4. Skutki

     

    Dla mnie skutkiem jest strzelanie praktycznie za darmo, odkąd napełniłem pół roku temu butlę 11 kg za 40 zł, strzelam i gazu wciąż jest w niej sporo.

     

    Jednak przeliczając na butelki GG gaz, który wystrzeliłem przez ostatnie miesiące, wydałbym już ponad 280 zł, a więc zwróciło się ;)

     

    Kilka osób pytało się także o smarowanie broni - czy to nie niszczy pistoletów ?

     

    Początkowo się tego obawiałem, ale teraz widzę, że nie było czego - broń smaruję minimalnie częściej niż zwykle, wystarczy raz na kilka magazynków psiknąć siliconem, albo jakimś olejem do broni (polecam ;) ) i można strzelać bez obaw.

     

    Gaz ten nie jest wcale silniejszy od GG - moc jest na obu gazach taka sama.

     

     

     

    Jeśli są nieścisłości - pytajcie w tym temacie, z chęcią odpowiem ;)

     

    Pozdrawiam !

     

    Kolor czerwony jest zastrzeżony dla moderatorów.

  18. Przepraszam za zwłokę, ale miałem problemy sprzętowe ;)

     

    Tutaj fotki montażu:

    pdr0022xt9.th.jpg

    pdr0023ke2.th.jpg

    pdr0026gm4.th.jpg

     

    I jakiej przeróbki prawdopodobnie wymagałaby kolba (osobiście jeszcze nie próbowałem).

     

    Klin może mieć 1 cm długości - to w zupełności wystarczy, żeby wszystko sztywno się trzymało.

    428sj5.th.jpg

     

     

    A tu moja duma teraz to już trochę bardziej AKM niż AIM - dolne łoże z AKM (zdaje mi się, że z Łucznika).

    pdr0027hy3.th.jpg

  19. (Jutro wstawię foty, jeśli tylko będę miał chwilkę czasu)

     

    Nie ma się co tutaj za dużo rozpisywać, w AIMS-ie nie trzeba niszczyć całej stałej kolby, żeby ją jakkolwiek wcisnąć na miejsce, a gotowa obsada kolby stałej załatwia sprawę.

     

    Ważną rzeczą jest, aby kupić kolbę od AKM-u, a nie od kbk AK, bo stare dobre AK ma zupełnie inną obsadę kolby.

     

    Jak już się ją ma, wystarczy podpiłować tak, żeby wcisnęła się pod gearbox'a i przykręcić wkrętakiem identycznie jak składaną.

  20. Więc także podzielę się wrażeniami z użytkowania AIMSa VFC:

     

     

    Pierwsza i najistotniejsza sprawa to wykonanie: VFC jest wykonane w całości z oksydowanej stali - body jest po prostu idealne, zaraz po kupnie może wydać się nieco "zbyt nowe" (Inokatsu wyeliminowało to przecierając repliki jeszcze w fazie produkcji), jednak po 2 godzinach dokładnej pracy z drobnym papierem ściernym na mokro (na podstawie zdjęć ostrego odpowiednika) uzyskałem idealny efekt - z zewnątrz jedynie wprawne oko wskaże różnice do oryginału.

     

     

    Drewna sprawiają dobre wrażenie, ale ich kolorek jest według mnie zbyt "plastikowy" - ja ze swoich drewienek VFC zdarłem lakier i wykąpałem w bejcy i oleju.

    Jako, że nie jest to standard TM, tylko Układu Warszawskiego w ciągu kilku dni zaopatrzyłem się w okładziny do ostrego AKMu ;)

    Zdarza mi się czasem używać dwóch chwytów (od polskiego AKM i od "Rumuna") - wymiana okładzin na polu walki to 1 minuta 8)

     

     

    Gearbox jest piękny - bardzo precyzyjna robota, części stockowe i tak od razu wymieniłem, ale sam szkielet gearbox'a jest na najwyższym poziomie i nie ma sensu go wymieniać przy tuningu. Ze stokowych części ładnie wygląda cylinder, który jest świetnie wypolerowany.

     

     

    Co do BB, to uważam że jest to fajny bajer i nawet ciekawie rozwiązany, chociaż sam, po zamontowaniu Bore-UP'a musiałem wygiąć nowy, nieco mniej skomplikowany drucik, bo oryginalny miewał tarcia ;) Więcej o BB nie powiem, bo go zdemontowałem (jestem zwolennikiem suwadła z ostrego, bo lubię sobie "przeładować" kałaszka 8) ), jeśli chodzi o demontaż, to trwa on 15 sekund.

     

     

    Kolba "pogrzebacz" jest świetna, użytkuje się ją bardzo wygodnie i w niczym nie przeszkadza - można spokojnie montować optykę i przerzucać selektor ;)

     

     

    AIMS sprawia wrażenie topora, jest to pierwszy mój AEG, który kiedy mi upadnie, to upadnie - już nie sprawdzam, czy wszystko jest a swoim miejscu, bo po prostu wiem, że jest 8)

    Złamanie kolby, lufy, czy innego dowolnego fragmentu body to wielki wyczyn.

     

     

    Do AIMS-a pasuje stała kolba od AKM-u - kolba składana jest zamontowana na obsadzie kolby stałej, a całość przykręcona jest jedną śrubą/wkrętakiem - wymiana to kilka minut, a zaskoczenie na twarzach kolegów trwa długo 8)

     

     

    --------

     

    Ocena tak jak powyższa jest subiektywna, ale jeśli się spotkacie z AIMS-em VFC, też tak go pewnie ocenicie :P

  21. M130 do stokowych zębatek G&P ?

     

    to była myśl, która przyświecała temu jakże dawno założonemu topikowi bez końca ;)

     

    Odpowiedź brzmi:

     

    M120

     

     

    A dlaczego nie M130 ?

     

    Sam próbowałem, inni też próbowali i jeśli sam spróbujesz to zrozumiesz - M130 na tym przełożeniu to zbyt duży wysiłek dla silnika, batki, styków (MOSFET ? - nie uciągnie, wiem bo już ich trochę zamontowałem), a ogólnie brak komfortu psychicznego.

     

     

    Tłok (u mnie biały POM) przeżyje - ja go nie oszczędzam, a ma pół roku (M130 oczywiście - ale nie na zębach G&P ;) )

     

    A pozostałe części są w WGC Custom ze stali (nawet dysza była metalowa) i aż żal Bore-UP wkładać ;)

     

     

    Tak więc posiadaczu jakże fajnego G&P - pozostań przy M120 i jakimś borku, bo powyżej tego i tak będziesz musiał wpakować to samo co pod M150 ;)

     

    Komora HU naprawdę jest krzywa i niefajna !

     

     

    Chcesz preckę, to pomyśl o całym HU (ja mam Guardera z tworzywa +lufka Systemy 509 i jest celna jak diabli )

     

    (pamiętaj, że komora nie ma być uszczelniona - ona ma być prosta i dokładnie wykonana, bo szczelna to ma być dysza)

     

     

    Tak więc podsumowując:

     

    -zmienić trzeba właśnie zębatki

     

    -lufę powinno się zmienić

     

    -HU też powinno się zmienić

  22. A propos Cymek

     

    M14 - chyba nie ma w kolekcji, jak się mylę to przepraszam

     

    ale opis jest bardzo obrazowy ;)

     

    http://video.google.pl/videoplay?docid=441...dgvkj&hl=pl

     

    Mam pytanko:

     

    Czy ktoś z Was próbował zdemontować lufę zewnętrzną bez użycia tego drogiego narzędzia:

    Specjalny klucz do modeli serii M15, M4, M16 itp. Znajduje zastosowanie przy (de)montażu pierścienia łączącego chwyt przedni z korpusem.

    http://www.machinegun.pl/sklep/product_inf...f5856c6de7d558d

     

    Jeżeli tak to jakiego zamiennika użyć?

     

    Szkoda że nikt nie odpowiedział, a dobre pytanie ;)

     

    Odpowiedź brzmi - kluczem do szlifierki ;)

     

    ewentualnie mnie się już nie raz udało okładzinami do M16 G&P :P

×
×
  • Create New...