Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Baza zdjęć porównawczych


Recommended Posts

Witam całą brać airsoftową,

 

O co chodzi? Już tłumaczę. Otóż czytając forum, albo może ten dział, co chwile można się natknąć na pytania w stylu "jak CB od G&P ma się do CB od Flyye?" "jak Suez ma się do Multicam'u Tru-Speca?" itp. Pomyślałem sobie, że można by założyć album na Picasie, gdzie zostałyby wrzucone wszelkie zdjęcia porównawcze.

 

http://picasaweb.google.com/sokoov/CoyoteBrownPorownanie#

 

Na razie mam kilka zdjęć ze swojej kolekcji. Co o tym myślicie? Jeśli już takie coś istnieje, to przepraszam, nie wiedziałem, temat wywalić. Jeśli pomysł się spodobał, mam do Was prośbę. Proszę o nadsyłanie zdjęć z własnych zbiorów na PW, czy też pisanie w tym temacie. Wszelkie linki do pojedynczych zdjęć czy też do całych albumów mile widziane. Gdyby pomysł udało się zrealizować, temat by można podwiesić, aby nigdzie nie zaginął :wink:

Edited by Sokoov
Link to post
Share on other sites

Baza przede wszystkim musiałaby być prowadzona przez kogoś kompetentnego. Już nie mówię o fotkach z komórki, ale 90% użytkowników cyfrówek (i oglądaczy zdjęć) nie zna pojęcia balans bieli i nie wie jak go ustawić. Baza zawierające złe technicznie zdjęcia będzie bezużyteczna.

Link to post
Share on other sites

Tak, rzeczywiście zdjęcia będą różne, bo każdy będzie je robił w innych warunkach, ale... po pierwsze wychodzę z założenia, że lepsze to niż nic. Po drugie, na forum jeśli ktoś prosi o zdjęcia również dostaje fotki robione w różnych warunkach. Moim głównym celem nie jest prowadzenie jakiejś super-profesjonalnej galerii (chociaż chętnie bym do tego dążył, jednak z wiadomych przyczyn jest to raczej nieosiągalne), tylko zebranie wszystkiego, że tak powiem, do kupy i trzymania w jednym miejscu. Przy dużej ilości zdjęć przeglądający będzie miał chociaż jakiś zarys sprawy, która go interesuje.

Link to post
Share on other sites

LOL

 

Rozbawiłeś mnie. Chcesz robić galerię porównawczą mającą pokazywać kolory różnych wersji materiału, ale nie ma dla Ciebie znaczenie kolorystyczne przekłamanie zdjęć. Jak chcesz na takiej galerii, ze zdjęciami robiony w różnym oświetleniu, na różnym tle, w różnych warunkach, przez różne osoby pokazać różnicę np między Multicamem CP a chińskim? Albo między olive drab, NATO olive i khaki?

 

Proszę powiedz na którym zdjęciu są "właściwe" kolory.

img3609a.th.jpg img3610b.th.jpg img3612m.th.jpg img3620.th.jpg

 

img3619r.th.jpg img3617kc.th.jpg img3616f.th.jpg img3615mk.th.jpg

 

img3614fd.th.jpg img3613dt.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, masz racje, ale przyznasz, że ludzie na forum wstawiają różne zdjęcia i jakoś ci którzy szukają odpowiedzi nie narzekają specjalnie na rodzaj oświetlenia czy też tła podczas robienia zdjęcia.

 

Rzecz jasna jeśli pomysł wyda się totalnie do bani to nie ma w co "inwestować" i kończymy z biznesem jeszcze przed jego startem. Po prostu jestem zdania, że taka baza to ciekawsza i wygodniejsza opcja niż pisanie po raz setny w danym temacie "ej, jaka jest różnica miedzy CB od G&P i CB od Flyye?"/

Edited by Sokoov
Link to post
Share on other sites

A ja uważam że to może mieć sens, o ile tylko zdjęcie będzie przedstawiało kilka rzeczy różnych producentów - tak, byśmy mogli zobaczyć, jaka różnica jest pomiędzy każdym z materiałów - wtedy nawet zdjęcie nie idealne, ale wykonane poprawnie pomoże ukazać gdzie kolor jest bardziej intensywny, ciemniejszy, jaśniejszy itp. Przykładowe zdjęcia wrzucone przez Sokoova w sumie tę funkcję spełniają, nie widzę też problemu z powtórzeniem tego wyczynu, a im zdjęć będzie więcej zebranych w jednym miejscu, tym łatwiej będzie zweryfikować ewentualne różnice.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie o to mi chodzi, zdjęcia mają być porównawcze czyt. na jednym zdjęciu powinny się znajdować przynajmniej dwa produkty dwóch różnych producentów.

 

Na razie jednak nikt (poza dude1) nie podesłał mi żadnych materiałów, więc nadal zachęcam do nadsyłania zdjęć :wink: Oczywiście zdjęcia wrzucone na Picase będą podpisywane nickiem autora, co żeby współczynnik lansu mógł wzrosnąć :wink:

Link to post
Share on other sites

Na forum część użytkowników jednak ogarnia termin balansu bieli więc myślę że i znajdą się w miarę dobre zdjęcia. Wiadomo że nie uzyska się powtarzalności warunków oświetlenia, ale czasem wystarczy nawet położyć porównywane ładownice obok kartki białego papieru, albo na materiale (mundurze) który tak czy siak większość osób kojarzy z jebanek oraz robić zdjęcia w świetle dziennym (ale nie ostro słonecznym!) i bez flesza - i wtedy o wiele łatwiej będzie sobie wyobrazić ten kolor.

 

Tak więc zdjęcia porównawcze polecam robić za dnia w bardzo dobrze oświetlonych (światłem dziennym) pomieszczeniach, ew balkonach lub po prostu na dworze. Z białą kartką (można potem w programie graficznym ustawić na jej podstawie 'poprawny' balans bieli) lub na mundurach... albo z tym i tym. Na pewno efekty będą lepsze.

Edited by dude1
Link to post
Share on other sites

Pomijając wszystkie sprawy już wymienione w wątku, warto by było przy każdym zdjęciu napisać w jakich warunkach było robione. Z doświadczenia wiem, że niektóre materiały i kolory potrafią zmieniać odcień w naturalnym świetle, w zależności od ilości światła, kąta padania, itd. Coyote Brown o poranku może wyglądać inaczej niż w okolicy zachodu słońca.

Link to post
Share on other sites

Nawet jeżeli dopilnuje się identycznych warunków fotografowania pozostanie problem skalibrowania monitorów. To samo zdjęcie na różnych monitorach może wyglądać inaczej.

To tylko radość z korzystania z kochanych i wszechobecnych monitorów LCD w zamian starych CRT i tego się nie przeskoczy. Nawet jeśli zdjęcie wykona się w superpowtarzalnych warunkach laboratoryjnych, i tak efekt końcowy zostanie skopany przez nasze monitory, dlatego też nie ma sensu brać tego tak do końca poważnie i profesjonalnie, bo efekt i tak zawsze wyjdzie nie taki jak w rzeczywistości.

Zdjęcie da jedynie jako takie rozeznanie, jak się będą prezentować różnice między rzeczami różnych producentów i jak wyglądałyby ewentualnie połączenia, łatwiej będzie także wybrać kopie, które będą jak najbardziej zbliżone kolorystycznie do oryginału/kontraktu.

Link to post
Share on other sites

A ja mam od kolegów z USA Cirasa z całym kontraktowym ukompletowaniem w coyote brown i coyote tan (jednocześnie tzn. część elementów jest taka a część siaka). Wszystko ma już swoje latka, przetrwało Irak i widać po tych wszystkich elementach, że pochodziły z tkanin wyprodukowanych w różnym czasie lub z różnych "wsadów", bo barwy tkaniny (po latach bo w czasach nowości ich nie widziałam) mają różne odcienie (pomijając rozbieżności pomiędzy coyote a tan). Wszystko jest kontraktowe i oryginalne więc jak porównać do tego kopie różnych producentów?

Edited by Renata Michalik
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...